logo


10 Aralık 2015

CIA’den Türkiye’ye canlı bomba uyarısı

CIA’den Türkiye’ye canlı bomba uyarısı

CIA, Mısır’da Rus uçağının düşürülmesiyle bağlantısı olan 3 Filistinli’nin, Türkiye’de saldırı hazırlığında olduğu uyarısını yaptı

CIA, IŞİD’li bir canlı bomba ve Sina’da Rus uçağının düşürülmesiyle bağlantılı 3 Filistinlinin Rus turistlere yönelik saldırı hazırlığında olduğu istihbaratını Türkiye ile paylaştı.

bomba

RUS TURİSTLERE YÖNELİK EYLEM HAZIRLIĞI

Habertürk’ten Enis Yıldırım’ın haberine göre, ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA), Türkiye’ye istihbarat bilgisi vererek destek sağladı. Mumtaz Muhammed Jamas Dağmash (38), Ayman Ahmet Abdullah Nofal (41) ve Rafet Abbas adlı 3 Filistinlinin Türkiye’de Rus turistlere yönelik eylem yapacağı bilgisini veren CIA eylem planlarını Türk yetkililere iletti. 3 şahsın Mısır’ın Sina Yarımadası’nda 31 Ekim’de Rus yolcu uçağının düşürülmesiyle bağlantıları olduğu da iddialar arasında. Uçak, IŞİD tarafından düşürülmüştü.

TELEFON NUMARASI BELİRLENDİ

CIA ayrıca 544 814 0… numaralı GSM hattını kullanan ve IŞİD’le bağlantılı olan Abu Khalid kod adlı Jamal Nasa adlı kişinin Türkiye’de bulunduğunu ve sahte kimlik kartı ürettiğini, çalıntı antik eser ticareti yaptığını tespit etti. Jamal Nasa’nın Suriyeli göçmenleri Batı Avrupa’ya kaçırma faaliyetinde de bulunduğu yönünde Türk makamlarına bilgi aktarıldığı öğrenildi.

Palestinian dressed as suicide bombers wear mock explosives during a theatrical presention held at a massive anti-Israel rally in the West Bank town of Nablus Friday, Aug. 24, 2001. Over 50,000 Palestinians attended the rally in an display of unity between Yasser Arafat's Fatah movement and the militant Islamic group Hamas, which was once the main opposition to the Palestinian leader. (AP Photo/Nassser Ishtayeh)

İNTİHAR EYLEMİ PLANI

14 Kasım 2015 tarihi itibarıyla Jamal Nasa’nın hat değiştirdiğini tespit eden CIA, yeni hattı da tespit etti. Jamal Nasa’nın, sahte kimlik kullanan 1 kişiyle irtibatlı olduğu ve intihar eylemi planladığı bildirildi. Kimliği bilinmeyen kişi ile Ahmet isimli bir kişinin Türkiye’de seyahat edebilmek için kullandıkları olası sahte kimlik bilgileri ilgili birimlere gönderildi.

BAĞLANTILAR ARAŞTIRILIYOR

CIA’dan gelen 2 telefon numarasının tespiti yapıldı. 544 814 0… numarayla başlayan hattın, Şanlıurfa’da kullanıldığı belirlendi. Hattın Adana, Çanakkale, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis ve Mardin’de kullanılan birçok hatla bağlantılı olduğu tespit edildi. 553 133… No’lu hattın ise yine Şanlıurfa’da kullanıldığı ve Gaziantep, İstanbul ve Mersin illeriyle irtibatlı olduğu ortaya çıktı. Bilgilerin ulaştığı İçişleri Bakanlığı, 81 kente gizli yazı göndererek olası eylemlere karşı duyarlılık istedi. İstihbarat birimleri de belirlenen telefonların bağlantılarını araştırırken, IŞİD’le bağlantılı 3 Filistinlinin yerinin tespiti için çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Etiketler: » » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

7+6 = ?