logo


CHP’li Özel’den emeklileri sevindirecek haber!

CHP’li Özel’den emeklileri sevindirecek haber!

CHP’li Özel, Kurban Bayramı’nda emeklilere ikramiye verilmesi için gerekli adımları attıklarını ve Meclis’e kanun teklifi verdiklerini söyledi.

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Manisa Valiliği önünde yaptığı açıklamada, emeklilere Kurban Bayramı’nda ikramiye verilmesi için Meclis’e Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na Geçici Madde Eklenmesine Dair Kanun Teklifi sunduğunu anlattı.

CHP’NİN VAADLERİNDEN BİRİ
Özel, CHP olarak geçtiğimiz seçimlerde Türkiye’de en çok konuşulan seçim vaatlerinden birinin emeklilere dini bayramlarda birer maaş ikramiye verilmesi olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

“Bu vaat Türkiye’deki 11 milyon emekliyi fevkalade heyecanlandırdı. Miting meydanlarının ana konusuydu. Daha sonra diğer muhalefet partileri de benzer vaatlerde bulundular. Seçimlerden sonra bizimle aynı vaatte bulunan özellikle MHP’ye çağrıda bulunarak, ‘gelin emeklimizin yüzünü güldürelim’ diye söze başlamıştık ama seçim gecesinden itibaren bizlerle birlikte olmadılar. AKP dışındaki partilere oy vermiş yüzde 60 seçmenin umutları bir başka bahara kaldı.”

Bugün CHP’nin iktidarda olması durumunda tüm emeklilerin bu bayramda birer maaş ikramiye alacağını dile getiren Özel, CHP adına kanun teklifinde bulunduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“BU TEKLİF KURBAN BAYRAMINA ÖZELDİR”
“Bu kanun teklifi önümüzdeki Kurban Bayramı’na özeldir. Çünkü seçime yetişmiyor. Seçimlerden önceki Kurban Bayramı’nda memurların ek göstergenin 20 bin üzerinden yapılacak olan bir hesaplamayla tüm emeklilere 1650 TL tutarında Kurban Bayramı ikramiyesi veriyoruz. Buradaki amacımız dini bayramlardaki ikramiye sözümüzü iktidar olamadığımız için tutamadığımızdan bu bayrama özel olarak her emekliye 1650 TL kurban paralarını vermek, torunlarına verecekleri bayram harçlıklarını sağlamak. Bu teklifimiz şu anda görevdeki aslında tarafsız ve bağımsız olması gereken ama o şekilde oluşturulamayan hükümetedir. Eğer bu teklifimizi görürler pazartesinden itibaren hükümet olarak bir çalışma yaparlar ise hiç olmazsa seçime giderken vatandaşın yüzü güler.”

Geçici hükümeti göreve çağıran Özgür Özel, aksi taktirde Meclis’in ilk toplantısında konuyu dile getireceklerini sözlerine ekledi.

“SANDIKLAR BUGÜN GÜVENSİZSE SORUMLU AKP’DİR”
CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, AKP’nin sandıklarda güvenlik kamerası kullanılması teklifini değerlendirdi. AKP hükümetleri öncesi ülkede sandık güvenliği sorununun bulunmadığını söyleyen Özel, “Herkes Türkiye’nin dört bir yanında gitti, güven içinde oyunu kullandı. AKP yüzde 37 ile iktidar oldu. Ertesi gün de iktidarı aldı, sıkıntı olmadı. Bugün bir seçim güvenliğinin olmadığı iddia ediliyor. Şunu söyleyelim: Siz geldiğiniz gün güvenli olan sandıklar bugün güvensizse, burada birinci sorumlu AKP’dir. Onun başında uzun süre Başbakan olarak duran Recep Tayyip Erdoğan’dır” dedi.

Sandık güvenliği bir yana bugün Cizre’de, Silopi’de, Hakkari’de fırına gidip ekmek almanın bile güvenli olmadığını belirten Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“BİZ ÇATIŞMAYI BİTİRECEĞİZ DİYENLER…”
“Ama güya ‘Biz çatışmaları bitireceğiz, biz barış süreci başlattık’ diyenlerin, kamu otoritesini nasıl zayıflattıklarını; Doğu ve Güneydoğu’da oy kullanmaya gidecek güvenliğinin olmadığını bugün kendilerini söylüyorlar. Anayasa içinde, evrensel hukuk normları içinde her türlü tedbiri savunuruz. Ancak bütün Türkiye’de kuralları dört parti tarafından ortak olarak benimsenmiş, sandığa gidenlerin güvenliğine ve sandık çevresinin güvenliğini sağlayacak her türlü elektronik tedbir belki düşünebilir. Ama bugün sadece AKP’nin oy alamadığı yerlerde baskı amaçlı kurulma şüphesi olan kameralar ve süngüyle dürtülüp kamerayla görüntülenen vatandaşların AK Parti’ye oy vermek için zorlanmasını da kabul edecek değiliz. Bütün Türkiye’de uygulanacak şeffaf, seçim mahremiyetini ihlal etmeyen ve herkes açısından kabul görünebilecek tedbirlere evet. Ama sadece belirli bir yerde AKP’nin oy alamadığını düşündüğü sandıklarda bir ucunda süngüyle dürtülen, bir ucunda videoyla kayda alınan seçmenin, seçim mahremiyetinin korunabileceğini de düşünmüyoruz. Bu konunun tüm partilerin uzlaşıyla değerlendirilebilecek ciddi bir konu olduğunu değerlendiriyoruz.”

Tuğrul Türkeş ihraç edildi, peki şimdi ne olacak?

MECLİSTE YAŞANAN GERGİNLİK
Bağımsız bakanların önceki gün Meclis’teki yemin töreninde yaşanan gerilimle ilgili de konuşan Özgür Özel, “Bu hafta meclis Adalet ve Kalkınma Partisi’nin isteğiyle toplandı. Biz de orada bulunduk. 11 yeni bakanın yeminleriyle ilgili bir usul tartışması açtık. Üçüne itiraz etmedik ama sekizinin açıkça AKP’li olduğunu ortaya koyduk. Biz, eğer yemin edeceklerse önce AKP’li olmadıklarına yemin etsinler. Çünkü anayasa ‘bağımsızlardan atanıyor’ diyor. Bunu yapamadılar” dedi.

Özgür Özel, elektronik cihazların çökmesi, defalarca oylama ve sayımlar sonucunda MHP’den belirli sayıda milletvekilinin dışarıda yer almasıyla sayının Ak Parti’nin altına düştüğünü ve bakanların yemin etmesi mümkün olduğunu anlattı.

“GÜÇLÜ BİR CUMHURİYET HÜKÜMETİNE İHTİYAÇ VAR”
Seçimlerden sonra çok güçlü bir Cumhuriyet hükümetine ihtiyacın oluştuğunu söyleyen CHP’li Özel, “Bunu zorlayacağız. Vatandaşlarımızın bunu gördüğüne, kimin hükümeti kuramadığını, kimin kurmak için çaba sarf ettiğini, hangi muhalefet partisinde her şeye hayır demek sureti ile bütün çözüm olanaklarını da tıkadığını da hep beraber gördük. Ama mecliste yapılan oylamada üç partinin oylarının toplamı AKP’den fazla olduğu halde, ilk başta bu yönde görüş bildirip, daha sonra önemli sayıda milletvekilini dışarıda tutanların da tarih karşısında bir sorumlulukları oluşmuştur” dedi.

Etiketler: » » » » » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

5+1 = ?