logo

CHP’den Erdoğan’a jet cevap!

erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘tarafsız’ seçim mitinglerinde “Nerede bu yoksullar, hangi veride var?” demesi şaşırtırken o yoksullar devletin kurumu TUİK’in verilerinde var.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Nerede bu yoksullar, hangi veride var?” sözlerini TÜİK verileri yalanlıyor. Yoksulluk sınırının 501 TL kabul edildiği 2013 yılı TÜİK verilerine göre Türkiye’de 16 milyon 706 bin yoksul bulunuyor. Bu sayı, Hollanda nüfusuna denk. Erdoğan’ın arayıp bulamadığı yoksullar TÜİK verilerinde.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Hani nerede?” diye aradığı yoksulluk verilerini Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı belirlendi. TÜİK’in Türkiye’de Gelir Yaşam Koşulları Araştırması’na göre; 2013 itibarıyla yoksulluk sınırı 501 TL kabul edildiğinde Türkiye’de 16 milyon 706 bin yoksul bulunuyor. Bu istatistiklere göre Türkiye’de yoksul sayısı Hollanda nüfusuna denk ve 242 ülkeden 179’unun nüfusundan fazla.

Yoksulluk verilerine ilişkin TÜİK istatistiklerini paylaşan CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Türkiye’deki gerçek yoksul sayısının bunun çok daha üzerinde olduğunu belirterek, yoksulluk sınırı aylık 585 TL baz alındığında ise yoksul sayısının 21 milyon 979 bine ulaştığını bildirdi. 2007-2013 döneminde yoksul sayısının, birinci orana göre 652 bin; ikinci hesaplamaya göre ise 1 milyon 384 bin kişi artış kaydettiğini belirten Oran, “Hane halkı medyan gelirinin yüzde 60’ına göre belirlenen yoksulluk sınırı baz alındığında yoksulların nüfusa oranı yüzde 22,4, yüzde 70’e göre hesaplandığında ise yüzde 29,5 düzeyinde. Yani birinciye göre ülke halkının beşte biri, ikinci kritere göre ise yaklaşık üçte biri yoksul.” dedi.

Bu verileri bilmediği için Erdoğan’ı eleştiren CHP’li Oran, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ne yapacak bu bilgiyi öğrenince? TÜİK lobisi de mi var, yöneticilere mi kızacak, TÜİK’i mi lağvedecek yoksa?” diye sordu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’de 17 milyon yoksulun olduğunu açıklamıştı.

Katıldığı bir televizyon kanalında CHP liderine cevap veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Nerede bu yoksullar, hangi veride var?” diye aradığı 17 milyonluk veriyi TÜİK’in açıkladığı ortaya çıktı.

CHP’li Oran’ın duyurduğu TÜİK verilerine göre; Türkiye’de Hollanda nüfusu kadar yoksul var. Türkiye’nin yoksulları, dünyada bilinen belli başlı 242 ülkeden 179’unun nüfusundan fazla. Şili, Belçika, Yunanistan, Tunus, Portekiz, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, İsveç, Azerbaycan, Avusturya, İsviçre, Bulgaristan, Sırbistan, Ürdün, Danimarka, Norveç ve daha birçok ülkenin toplam nüfusu, Türkiye’deki yoksul sayısının altında bulunuyor. Oran’ın yaptığı tespitlere göre dünyadaki ülkelerin dörtte üçünün nüfusundan fazla olan Türkiye’deki yoksul sayısı, bu yedi yıllık dönemde azalmak bir yana daha da arttı.

Ülkedeki yoksulların üçte ikisinin kentlerde, üçte biri ise kırsal bölgede yaşadığını aktaran Oran, “İstanbul, ülkedeki yoksulların üçte ikisini barındırıyor. Yoksulların yarıya yakınını çocuklar oluşturuyor.” bilgilerini de paylaştı.

Oran, “Bina inşaat maliyeti 1,5 milyar TL’yi bulan, sadece masa ve sandalyeleri için 6,5 milyon TL ödenen, tanesi 1.000 TL’lik altın varaklı bardaklardan su içilen, aylık sabit giderleri 21 milyon TL’yi bulan Saray’da oturan Erdoğan, ülkedeki yoksullar ordusunu görmüyor, yok sayıyor. ‘Var’ diyeni ‘dürüst olmamakla’ suçluyor.” dedi.

Kaynak:Rahatsız

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?