logo


CHP Meclis Başkan vekili adayını belirledi

chp-meclis-baskan-vekili-adayini-belirledi-5808898

CHP, önümüzdeki hafta yapılacak Meclis Başkanlık Divanı seçimlerinde, Meclis Başkanvekilliği için İstanbul Milletevkili Şafak Pavey’i tek aday gösterecek.

Ana muhalefet partisi kapalı grup toplantısında, Meclis Başkanvekili adayı olarak Şafak Pavey’i belirledi. Ayrıca toplantıda, partinin idare amirliği ve katip üye adayları da belirlenecek.

İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, 7 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı olmayacağını açıklamış ancak genel merkezin baskıları sonrası bu kararından vazgeçmişti. Pavey’in aday olduğu koltuğa, geçen dönem CHP adına bir başka kadın milletvekili güldal mumcu oturmuştu.

HÜKÜMET KURMA SÜRECİNİ BAŞLATACAK SEÇİM

Meclis Başkanı’nın seçilmesinin ardından sıra Meclis Başkanlık Divanı’nın oluşumuna geldi. Hükümeti kurmak için Anayasa’da tanınan 45 günlük süreyi başlatacak divanın oluşumu önümüzde hafta gerçekleştirilecek.
Önce Meclis Başkanı İsmet Yılmaz başkanlığında siyasi parti grup başkan vekillerinin katılacağı Danışma Kurulu toplanacak. 7 Temmuz Salı günü toplanması beklenen Danışma Kurulu, divanın üye sayısı ile partilere düşen rakamları tespit edecek. Partiler de, bugün CHP’nin yaptığı gibi, gruplarında kendilerine düşen başkan vekilliği, idare amirliği ve kâtip üyelikler için seçim yapacak.

Divanın oluşumu Meclis Genel Kurulu’nda yapılacak oylama ile kesinleşecek. Bu oylamanın, çarşamba veya perşembe günü yapılması beklenirken, Başkanlık Divanı’nın oluşmasıyla hükümet kurma için tanınan 45 günlük süre başlamış olacak.

Etiketler: » » » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

3+10 = ?