logo

15 Ekim 2014

Cem Garipoğlu’nun anne ve babasından DNA örneği alındı

cemCem Garipoğlu’nun anne ve babası, Adli Tıp Kurumu’na DNA örneği verdi. Örnekler, Cem Garipoğlu’nun DNA profili ile karşılaştırılacak.

Münevver Karabulut’un ailesinin başvurusu üzerine Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebiyle alınan mahkeme kararı doğrultusunda, Cem Garipoğlu’nun annesi Tülay Makbule Garipoğlu ve babası Mehmet Nida Garipoğlu, sabah saatlerinde Yenibosna’daki Adli Tıp Kurumu’na geldi.

Kurumda yarım saat kalan Garipoğlu çiftinden, DNA analizi için kan ve tükürük örneği alındı. Örnekler ile intihar eden Cem Garipoğlu’ndan alınan DNA profili, Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi’nde karşılaştırılacak.

GARİPOĞLU AİLESİNİN AVUKATI: ÇOK SAÇMA BİR DURUM

Münevver Karabulut’un öldürülmesi davasında 24 yıl hapis cezasına çarptırılan ve kaldığı cezaevinde intihar eden Cem Garipoğlu ve ailesinin avukatı Aytekin Kaya, “Bir intihar vakası varsa, hele bu durum cezaevinde meydana gelmişse, zaten bu soruşturulur. Ölen kişinin Cem Garipoğlu olup olmadığının sorulması, çok saçma bir durum” dedi.

Kaya, toplumsal bir “şizofreni” yaşandığını savunarak, “Güvensizliğin bu kadarı ‘pes’ dedirtiyor. Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı zaten bir açıklama yapmış. Toplumun ve mağdurun tatmini üzerine kurulu bir hukuk sistemi yok. Usulde böyle bir durum yok” ifadelerini kullandı.

Karabulut ailesinin görüntüleri izleme talebine değinen Kaya, bu durumun ailenin talebiyle yerine getirilecek birşey olmadığını, savcılığın resen yapabileceğini ancak bu durumun kurumları yıpratabileceğini söyledi.

Avukat Kaya, kurumların yapması gereken rutin bir soruşturma olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

“Bir intihar vakası varsa, hele bu durum cezaevinde meydana gelmişse, zaten bu soruşturulur. Ölen kişinin Cem Garipoğlu olup olmadığının sorulması, çok saçma bir durum. Birisi bir kuyuya taş atıyor. Bütün Türkiye, bu durumla meşgul oluyor. Hukuk sistemimiz bu kadar basit değil, muz cumhuriyeti değiliz. Biz bile avukat olarak cezaevine girerken 2 kapıdan geçiyoruz ve göz retinası taraması yapılıyor.”

“NE YAPILMALI Kİ TOPLUM RAHATLASIN?”

Basında yer alan haberlerin Cem Garipoğlu’nun anne ve babasını sürekli gündemde tuttuğunu anlatan Kaya, anne ve babanın ilk günden beri acı çektiğini belirtti.

İntikam duygusuyla hareket edilirse hukuktan bahsedilemeyeceğini dile getiren Kaya, “Ne yapılmalı ki bütün toplum rahatlasın?” dedi.

“Yapılacak soruşturmada Cem Garipoğlu’nun ailesi şikayetçi olacak mı?” sorusuna avukat Kaya, “Bu durum soruşturma sonucunda değerlendirilecektir zaten” yanıtını verdi.

Kaya, “Olay yeri görüntü ve fotoğraflarını talep edecek misiniz?” sorusunu da “Böyle bir talebimiz yok” diye cevapladı.

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

#

Cem Garipoğlu’nun anne ve babasından DNA örneği alındı” için 1 yorum

  1. msezen : diyor ki:

    Bakılsın bakalım gerçekten ölen omuymuş

    0