logo


ÇATLAKLAR NEDEN OLUŞUR? NASIL ENGELLEYEBİLİRSİNİZ?


Cenk Yılmaz
cenkyilmaz@yagmurhaber.com

Çatlak Nedir?

Çatlaklar, şişmanlıkta ve hamilelikte esneyip-gerilip tekrar eski haline dönerken derinin bağ dokusundaki yırtılmalarından oluşur. Göğüsler, basen ve karında olan ani büyümeler çatlakların en çok oluştuğu yerlerdir.

Bazı insanlarda hiç çatlak olmazken bazılarında karın derisinde sarkmayla beraber çatlaklar oluşur. Bu tamamen sizin genetik yapınızla ve derinin gerilmesi süresince ona uyguladığınız esneklik artırıcı ürünleri kullanımınızla ilgilidir. Tabii ki hamilelikte kaç kilo aldığınızla da.
Genç yaşta aniden 20-30 kilo alan, sonra da bunu acil bir diyetle veren birçok gencin vücudunda derin çatlaklar vardır. Esneyememe ve yırtılmaların yaş ile değil, derinin birden gerilmesi ile ilgisi vardır.

Çatlakların Oluşmaması İçin Ne Yapabilirim?

Çatlaklardan %100 korunma yolu yavaş kilo almaktır.
Toplumda hamile kadınlara sürekli yedirmeye meyilli ve ne bulurlarsa ikram edip zorlayan insanlar sayesinde karnınızdaki bebek değil siz şişersiniz.
Normalde hamilelik süresince 10-15 kg arası ağırlaşmak normal sayılır.Bunun üzerine çıkarsanız bebek daha sağlıklı olacak diye bir gerçek yoktur.Doğa, anne normal (yeterli) beslenirse onun gelişimi için sağlıksız bir şey planlamaz!

Hamileliğin ilk 2. ve 3. ayından itibaren her gün sabah akşam düzenli kullanacağınız ürünlerle deriye dışarıdan elastikiyet verici ve nem yükleyici takviyede bulunursanız minimum veya hiç çatlak olmadan bu süreci atlatmanız mümkündür.

Masajla uygulanacak yağlarla derinin elastikiyetini artırabilirsiniz. Zaten hamileler için özel hazırlanan çatlamayı önleyici ürünler kimyasal zararlı maddeler içermez ve doğal konsantrasyonlardır.

Sıcak suyla yıkanmaktan vazgeçin.
Derinin yırtılmasını kolaylaştırırsınız. Ilık duşu alışkanlık edinin. 39 derece su, vücut dolaşımı için idealdir. Bir ılık bir soğuk su şokları yapmak da deriyi güçlendirmek açısından faydalıdır.

Irk olarak esmer kabul edilen Türk kadının cildi, beyaz ırk kadınlarına kıyasla daha dayanıklı ve daha elastiktir. Doğuştan avantajlısınız yani!

Çatlaklardan Nasıl Kurtulurum?

Bir sayfa defterkâğıdı alın. Avucunuzda buruşturup top yapın. Tekrar açıp elinizle düzeltipmasaya yayın. Kâğıt yine düzdür ama o buruşuk, kırık lifleri nasıl görüyorsanızve yok edemiyorsanız çatlaklarla oluşan durum da aynıdır.
Çatlaklar henüz eflatun kırmızımtırakrenkteyken müdahale edilirse toparlanması daha kolaydır. Ama beyaz sedef çizgi gibi göründüğü aşamada maalesef yapılabilecek tek şey sıkılaştırıcı ürünler kullanarak görünmelerini engellemektir. Doktor tarafından yapılan foto IPL, karbondioksittedavileri, kryoterapi, lazer, iontoforez ve mikrodermabrazyon ile yapılan silme- zımparalama gibi işlemler çatlağı gidermekte etkin sonuçlar verir. Genel cilt yapısında ciddi bir düzelme sağlar ancak kesin yok etme yöntemi henüz yok.

Bunun için hanımlar, lütfen;
Hamileliğin ilk ayından başlayarak deriye esnekliğini destekleyecek kremleri HERGÜN sürün
Yavaş kilo alın, yavaş kilo verin
Spor yapın


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

4+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Tenis İzleyicisi Olmak

  16 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Tenis maçında oyuncuların puan oynadığı esnada izleyicilerin konuşması, gürültü yapması ya da oturduğu yeri değiştirmesi yasaktır. Nezaketen de doğru değildir. Tenis maçları, özellikle futbol, basketbol gibi spor branşlarında izlediğimiz kadarıyla gürültülü, desibeli zorlayan tezahüratlar yoktur. Taraf tutma tabi ki var, izleyici beğendiği oyuncuya destek olabilir ama karşı tarafında güzel puanında onu da alkışlıyor, oyuncuyu güzel oyunundan dolayı tebrik ediyor. Günümüzde malesef ki tenisin dışında bu davranışları görebileceğimiz fair-play dol...
 • Yapılabilecek en ideal spor tenis

  12 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  Tenis, asırlar öncesine dayanan tarihe sahip olmakla beraber soylu bir spor, krallar oyunu olarak spor severlerin hayatına girdi. Ülkemizde de Türkiye Tenis Federasyonun ve bazı sponsorlarında desteği ile düzenlenen turnuvalara ünlü teniscilerinde katılımını sağlayarak popüleritesi artmış ve insanlar ilgi duymaya başlamıstır. Tenis, basketbol ve futbol kadar ulkemizde geniş kitlelere ulaşamamış olsada kendine ait çizgisini her zaman korumayı başararak hayatımızın parçası haline gelebilmiş ve bir çok spor sever icin cazibe olusturmustur. Tenis...
 • YAŞAM BOYU GÜZEL BİR CİLT

  09 Temmuz 2015 Köşe Yazıları

  Unutmayın ki güzel bir cilt için, doğuştan getirdiğiniz iyi genlerin yanı sıra kendinize iyi bakmanız da gerekiyor. Cilt bakım teknikleri ve ürünleri yaşlara göre değişiklik göstermekte. 20'li, 30'lu, 40'lı, 50 ve üstü yaşlarda uygulayacağınız basit tekniklerle yaşınıza göre güzel görünmeniz mümkün. Yaşamın kaliteli olabilmesi için beslenmenin de kaliteli olması gereklidir. Bu nedenle kişilerin doğru beslenme sistemlerini yaşamlarına adapte etmeleri önemlidir. Yaş dönemlerine göre beslenmeyi ayarlamak hem birçok hastalığın önlenmesine ...
 • KOKULAR VE ETKİLERİ

  25 Mart 2015 Köşe Yazıları

  Bitkiler ilham, konsantrasyon, çalışmak için zindelik, dinlenmek, uyumak ya da hayal kurmak için doğru ambiansı yaratarak ruh halimizi etkilerler. Farklı bitkisel yağlar farklı enerji türleri yaydıkları için ihtiyaç duyacağınız titreşim ve enerjiye göre belirli bir yağ ya da yağ karışımı kullanabilirsiniz. Kokular ve Etkileri Konsantrasyon için; Limon, fesleğen, limon otu, okaliptüs, kişniş, laden. Mutluluk için; Portakal, gül, yasemin, kişniş, zencefil, ıtır. Kabullenmek için; Servi, ölmez otu, melisa. Kızgınlığa karşı; Paçul...