logo

ÇATLAKLAR NEDEN OLUŞUR? NASIL ENGELLEYEBİLİRSİNİZ?


Cenk Yılmaz
cenkyilmaz@yagmurhaber.com

Çatlak Nedir?

Çatlaklar, şişmanlıkta ve hamilelikte esneyip-gerilip tekrar eski haline dönerken derinin bağ dokusundaki yırtılmalarından oluşur. Göğüsler, basen ve karında olan ani büyümeler çatlakların en çok oluştuğu yerlerdir.

Bazı insanlarda hiç çatlak olmazken bazılarında karın derisinde sarkmayla beraber çatlaklar oluşur. Bu tamamen sizin genetik yapınızla ve derinin gerilmesi süresince ona uyguladığınız esneklik artırıcı ürünleri kullanımınızla ilgilidir. Tabii ki hamilelikte kaç kilo aldığınızla da.
Genç yaşta aniden 20-30 kilo alan, sonra da bunu acil bir diyetle veren birçok gencin vücudunda derin çatlaklar vardır. Esneyememe ve yırtılmaların yaş ile değil, derinin birden gerilmesi ile ilgisi vardır.

Çatlakların Oluşmaması İçin Ne Yapabilirim?

Çatlaklardan %100 korunma yolu yavaş kilo almaktır.
Toplumda hamile kadınlara sürekli yedirmeye meyilli ve ne bulurlarsa ikram edip zorlayan insanlar sayesinde karnınızdaki bebek değil siz şişersiniz.
Normalde hamilelik süresince 10-15 kg arası ağırlaşmak normal sayılır.Bunun üzerine çıkarsanız bebek daha sağlıklı olacak diye bir gerçek yoktur.Doğa, anne normal (yeterli) beslenirse onun gelişimi için sağlıksız bir şey planlamaz!

Hamileliğin ilk 2. ve 3. ayından itibaren her gün sabah akşam düzenli kullanacağınız ürünlerle deriye dışarıdan elastikiyet verici ve nem yükleyici takviyede bulunursanız minimum veya hiç çatlak olmadan bu süreci atlatmanız mümkündür.

Masajla uygulanacak yağlarla derinin elastikiyetini artırabilirsiniz. Zaten hamileler için özel hazırlanan çatlamayı önleyici ürünler kimyasal zararlı maddeler içermez ve doğal konsantrasyonlardır.

Sıcak suyla yıkanmaktan vazgeçin.
Derinin yırtılmasını kolaylaştırırsınız. Ilık duşu alışkanlık edinin. 39 derece su, vücut dolaşımı için idealdir. Bir ılık bir soğuk su şokları yapmak da deriyi güçlendirmek açısından faydalıdır.

Irk olarak esmer kabul edilen Türk kadının cildi, beyaz ırk kadınlarına kıyasla daha dayanıklı ve daha elastiktir. Doğuştan avantajlısınız yani!

Çatlaklardan Nasıl Kurtulurum?

Bir sayfa defterkâğıdı alın. Avucunuzda buruşturup top yapın. Tekrar açıp elinizle düzeltipmasaya yayın. Kâğıt yine düzdür ama o buruşuk, kırık lifleri nasıl görüyorsanızve yok edemiyorsanız çatlaklarla oluşan durum da aynıdır.
Çatlaklar henüz eflatun kırmızımtırakrenkteyken müdahale edilirse toparlanması daha kolaydır. Ama beyaz sedef çizgi gibi göründüğü aşamada maalesef yapılabilecek tek şey sıkılaştırıcı ürünler kullanarak görünmelerini engellemektir. Doktor tarafından yapılan foto IPL, karbondioksittedavileri, kryoterapi, lazer, iontoforez ve mikrodermabrazyon ile yapılan silme- zımparalama gibi işlemler çatlağı gidermekte etkin sonuçlar verir. Genel cilt yapısında ciddi bir düzelme sağlar ancak kesin yok etme yöntemi henüz yok.

Bunun için hanımlar, lütfen;
Hamileliğin ilk ayından başlayarak deriye esnekliğini destekleyecek kremleri HERGÜN sürün
Yavaş kilo alın, yavaş kilo verin
Spor yapın

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YAŞAM BOYU GÜZEL BİR CİLT

  09 Temmuz 2015 Köşe Yazıları

  Unutmayın ki güzel bir cilt için, doğuştan getirdiğiniz iyi genlerin yanı sıra kendinize iyi bakmanız da gerekiyor. Cilt bakım teknikleri ve ürünleri yaşlara göre değişiklik göstermekte. 20'li, 30'lu, 40'lı, 50 ve üstü yaşlarda uygulayacağınız basit tekniklerle yaşınıza göre güzel görünmeniz mümkün. Yaşamın kaliteli olabilmesi için beslenmenin de kaliteli olması gereklidir. Bu nedenle kişilerin doğru beslenme sistemlerini yaşamlarına adapte etmeleri önemlidir. Yaş dönemlerine göre beslenmeyi ayarlamak hem birçok hastalığın önlenmesine ...
 • KOKULAR VE ETKİLERİ

  25 Mart 2015 Köşe Yazıları

  Bitkiler ilham, konsantrasyon, çalışmak için zindelik, dinlenmek, uyumak ya da hayal kurmak için doğru ambiansı yaratarak ruh halimizi etkilerler. Farklı bitkisel yağlar farklı enerji türleri yaydıkları için ihtiyaç duyacağınız titreşim ve enerjiye göre belirli bir yağ ya da yağ karışımı kullanabilirsiniz. Kokular ve Etkileri Konsantrasyon için; Limon, fesleğen, limon otu, okaliptüs, kişniş, laden. Mutluluk için; Portakal, gül, yasemin, kişniş, zencefil, ıtır. Kabullenmek için; Servi, ölmez otu, melisa. Kızgınlığa karşı; Paçul...
 • GÖĞÜS BAKIMI HAKKINDA HERŞEY

  21 Mart 2015 Köşe Yazıları

  Göğüslerin sarkmış olup olmadığını anlamanın çok basit bir yolu vardır: bir göğsün altına kalem yerleştirilir, kalem düşmeden duruyorsa göğüs sarkmış anlamına gelir! Göğüsler de nemlendirici bir kremle beslenmelidir. Ama kesinlikle masaj yapıl­mamalıdır, zira göğüsler çok duyarlıdırlar. Besleyici kremi bolca ve yumuşak, dairesel hareketlerle aşağıdan yukarıya doğru sürmek gerekir Göğüslerin diriliğinde kilonun da rolü vardır. Çok fazla zayıflama göğüslerin sarkmasına neden olur. Ayrıca sık sık şişmanlayıp zayıflama göğüs kaslarının gevşey...
 • KOKUNUN PSİKOLOJİK ETKİSİ

  16 Mart 2015 Köşe Yazıları

  Tarih boyunca kokuların insan üzerindeki etkileri incelenmiş ve çeşitli hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılmıştır. Evrimsel olarak bakıldığında koku, duyularımız içerisinde en ilkel ancak en önemli olanıdır. Ceninde koklama sistemine ait hücreler beyin hücrelerinden daha önce gelişirler ve koku alma sinirleri vücutta yenilenen tek sinir hücreleridir. İlkel çağlarda hayatta kalabilmemiz için duyu organlarımızı maksimum seviyede kullanmamız gerekiyordu. O dönemlerde tehlikeleri farketmede çok önemli olan koku günümüzde önemini yitirmesin...