logo

03 Eylül 2016

Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar rehin tutuldu

Can Dündar'ın eşi Dilek Dündar rehin tutuldu

Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar’ın pasaportuna Atatürk Havalimanı’nda el konuldu. Dilek Dündar’ın yurt dışına çıkışına izin verilmedi. Can Dündar eşinin rehin alınmasına Twitter’dan sert tepki göstererek açıklamada bulundu. Öte yandan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar’ın pasaportuna el konulmasını “Hukukun temel ilkeleri ayaklar altına alınıyor” tepkisinde bulundu.

Dilek Dündar, bugün yurt dışına çıkmak için Atatürk Havalimanı’na geldi. Dilek Dündar’ın pasaportuna el konuldu, çıkışına izin verilmedi.

Cumhuriyet gazetesi yazarı, eski genel yayın yönetmeni Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar’ın pasaportuna Atatürk Havalimanı’nda el konuldu, yurt dışına çıkışına izin verilmedi.
Dilek Dündar’a Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 22 Ağustos 2016 tarihli genelgesi ile pasaportunun iptal edildiği bildirildi ve tutanak imzalatıldı.

Can Dündar, bir süredir yurt dışında bulunuyordu. Avukatlar, “Uygulamanın bir rehin alma olayı olduğu” yorumunu yaptı.

EŞİ REHİN ALINAN CAN DÜNDAR’DAN AÇIKLAMA

Eşi rehin alınan Can Dündar, Twitter adresinden konuya ilişkin açıklamada bulundu. Dündar, eşi Dilek Dündar’ın rehin alınmasına ilişkin olarak “Eşimi rehin almışlar. Orman kanunu… Ama nafile. Ne beni,ne silahın üstüne atlayan bir kadını bununla korkutabilirler. Dua edin de yarın siz hukuka ihtiyaç duyduğunuzda, bugün ahını aldıklarınız sizin kadar gaddar olmasın.” ifadeleri kullanarak tepki gösterdi.

belge

CHP’Lİ YARKADAŞ’TAN TEPKİ: HUKUK AYAKLAR ALTINA ALINIYOR

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar’ın pasaportuna el konulmasını “Hukukun temel ilkeleri ayaklar altına alınıyor” şeklinde değerlendirdi.

Çıkarılan son KHK uyarınca Dilek Dündar’ın pasaportuna el konulduğunu belirten Yarkadaş şöyle konuştu:

“Hukukun temel ilkelerinden biri, suçun şahsiliği ilkesidir. Yani; bir şahsın suç işlediği iddia ediliyorsa, eşi, dostu, yakını, akrabası o isnattan dolayı suçlanamaz.

AKP, 15 Temmuz sonrası, bu ilkeyi ayaklar altına aldı. Son örnek ise Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar’a uygulanan muamele…

Meslektaşımız Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar’ın pasaportuna el konuldu. Çıkarılan son Khk’da, yargılananların eşlerinin pasaportlarına el konulabileceği yönünde bir karar alınmıştı.

Bu hukuk dışı, Ortaçağ kafasını yansıtan karar, Dündar’ın yurt dışına çıkışını engelliyor. Eşi yargılandığı için, Dilek Dündar’ın seyahat özgürlüğü elinden alınıyor. Bu hiçbir şekilde meşru ve mazur görülemez. Hukukun ırzına geçen bu karardan bir an önce dönülmelidir. Bu anlayış, Türkiye’yi hızla Ortaçağ karanlığına sürüklüyor.”

VAHiM BİR DURUM

Öte yandan, Yarkadaş pasaport iptaline ilişkin hukuk dışı uygulamayı eleştirirken çarpıcı bir bilgi de verdi.

CHP’li Yarkadaş, “Dündar’ın pasaportuna el konulmasına ilişkin tebliğde, karar tarihi olarak 4 Ağustos yazıyor. Yani; 1 Eylül tarihli KHK yayınlanmadan, el konulma kararı alınmış. Bu karar daha sonra KHK ile uygulanmış. Neresinden bakarsanız, hukuk dışılıklar, keyfilik ve anayasayı hiçe sayan bir anlayış hakim…” dedi.​

SOSYAL MEDYADA TEPKİ YAĞDI

Dilek Dündar’ın yurt dışına çıkışına izin verilmemesine sosyal medyadan da tepkiler geldi. İşte öne çıkan bazı tweet’ler;
Hakan Aygün: Dilek dündar’a yurtdışı yasağı kaçak konumuna düşen eşi can’la görüşememesi ve can’ı sıkıştırmak için!En son sovyet faşizminde görmüştük!,

Prof.Dr. Gazi Çağlar: Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar’ın pasaportuna el konulup rehin olarak tutulmuş: Akrabaları kapsayan ceza tarzı Nazizmin hortlağıydı.

A. Rezzak ORAL : “Dilek Dündar’a konulan yasak, Türkiye’yi Ortaçağ karanlığına sürüklüyor”

tweet

Kaynak:Cumhuriyet

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?