logo

26 Kasım 2015

Can Dündar ve Erdem Gül tutuklandı

can dündar

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül, sevk edildikleri İstanbul Nöbetçi 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.

MİT TIR’ları haberi nedeniyle haklarında soruşturma açılan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara temsilcisi Erdem Gül tutuklandı.

‘Arkadaşlar Tutuklandık’

Tutuklama kararının ardından Can Dündar, salona giremediği için kararı duyamayanların yanına gelerek “Arkadaşlar tutuklandık” dedi. Dündar ve Erdem’e destek için adliyeye gelenlerden bazıları, “Özgür basın susturulamaz” diye slogan attı.

‘Bunlar bizim için şeref madalyası’

Can Dündar, mahkemenin kararını Twitter hesabından “Tutuklandık” diye duyurdu. Dündar tutuklama kararının ardından “Üzülmeye gerek yok. Bunlar bizim için şeref madalyası. İçeride ve dışarıda mücadelemiz devam edecek.” yorumunda bulundu.

Mahkeme karar için çağırdı. Az sonra ögrenmiş olacağız

— Can Dündar (@candundaradasi) 26 Kasım 2015
Tutuklandık

— Can Dündar (@candundaradasi) 26 Kasım 2015

GÜN İÇİNDE YAŞANANLAR;

Sosyal medyada bir çok kişi karara tepki gösterdi. Aralarında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Başdanışmanı Ahmet Sever’in de bulunduğu çok sayıda gazeteci, Can Dündar’a destek vermek amacıyla Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne geldi.

Mahkemenin kararının beklendiği sırada Can Dündar basın mensuplarına kısa bir açıklama yaptı. Mahkemenin bulunduğu koridorda basın mensuplarına açıklama yapan Dündar, “İnşallah buradan çıkacağız” dedi. Bir basın mensubunun “gülüyorsunuz” demesi üzerine Dündar, “Savunmamızı yaptık. Sonuna kadar güleceğim. Hakim karar için çekildi. Üstümüze düşeni yaptık. Hakim sessiz dinledi, sorular sordu. Güzel bir tavrı yoktu. Ama uzun uzun savunmamızı yaptık. Uluslararası hukuk yönünden, iç hukuk yönünden ve siyasal yönden ele aldık savunmamızı” diye konuştu.

“Nasıl sorular sordu” şeklindeki bir soru üzerine Dündar şöyle konuştu:

“Sorulması gereken sorular aslında. Şu şeyi anlamakta zorlanıyor hakim savcılar; devlet güvenliği nasıl olurda en büyük öncelik olmaz da basın özgürlüğü. Biz basın özgürlüğünün daha öncelikli olduğuna inanıyoruz. Kararı bekliyoruz. İnşallah buradan çıkacağız.”

Milletvekili Eren Erdem’in Periscope yayınına katılan Dündar şunları söyledi: “Savunduğumuz şey basın özgürlüğü, gazetecilik hakkı ama onun ötesinde biz bu halkın bilgi hakkını savunuyoruz. Ve iktidarın yalan söylemesine karşı bunları

ifşa etme özgürlüğümüzü savunuyoruz. Ve dolayısıyla bu bir ip çekme yarışı ise devletin saklama ve yalan hakkıyla, halkın bilme hakkı arasında biz o sınırı mümkün olduğunca bu tarafa çekmeye çalışıyoruz. Burada olan gazetecilerin, bizi savunmaya gelen dost milletvekillerinin kişisel meselesi değil. Bu bir toplumun, iktidarın elinde gasp edilmiş haklarını geri alma mücadelesi. Burada ne kadar kalabalık olursak o kadar boğabileceğiz yalanları. Ama ne kadar azalırsak bu hakkımız o kadar elimizden alınacak.”

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara temsilcisi Erdem Gül’ün sorgusu tamamlandı. Karar için duruşmaya ara verildi. Verilen arada açıklama yapan Erdem Gül ‘Haber yazdım tutuklanmak üzereyim’ dedi. CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem’in internet üzerinden yaptığı canlı yayında Cumhuriyet Gazetesi Ankara temsilcisi Erdem Gül açıklama yaptı. Gül, şunları söyledi:

“DELİL GÖSTERMEDİLER”

“Ben savunmamda da söyledim. Yazdığım haber nedeniyle bana savcılıkta da burada da sorgumda da yönelttikleri suçlamalar karşısında yazdığım bir haber dışında hiçbir delil göstermediler.

“HABER YAZDIM TUTUKLANMAK ÜZEREYİM”

Ben yazdığım haber nedeniyle casusluktan tutun da bir örgüte üye olmadan da, devletin sırlarını ifşa etmekten yargılanıyorum. Kiminle ne yaptığıma dair delil göstermediler. Haber yazdım tutuklanmak üzereyim. Hakimin diyeceği kararla iş bitmiş olacak.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhuriyet Gazetesi Genel yayın yönetmeni Can Dündar, Ocak 2014 tarihinde durdurulan MİT TIR’larına ilişkin görüntülerin Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanmasına ilişkin “casusluk, darbeye teşebbüs ve terör örgütüne üye olmak” suçlarından hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Dündar ile birlikte Cumhuriyet Gazetesi Ankara Büro temsilcisi Erdem Gül dün ifadeleri alınmak üzere adliyeye çağrıldı. Can Dündar ve Erdem Gül, bugün ifade vermek üzere Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na geldi.

İfade vermeden önce adliye önünde basın açıklaması yapan Can Dündar, ifadeye telefonla çağrılmasının sevindirici olduğunu söyledi. İfadenin ardından Dündar ve Gül tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Can Dündar tutuklama talebini kişisel Twitter hesabından duyurdu.

Erdem Gül ve ben tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildik.

— Can Dündar (@candundaradasi) 26 Kasım 2015

DURUŞMADAN FOTOĞRAF

Sıra duruşmada.. Gazetecilik yargilanıyor. pic.twitter.com/LpOMM8OshJ

— Can Dündar (@candundaradasi) 26 Kasım 2015

Can Dündar kimdir?

1982 yılında A.Ü. S.B.F. Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. Can Dündar 1979’den itibaren sırasıyla Yankı, Hürriyet, Nokta, Haftaya Bakış, Söz ve Tempo’da çalıştı. 1986’da İngiltere’de “London School of Journalism”i bitirdi. Can Dündar ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde Siyaset Bilimi dalında yüksek lisansını 1988’de, aynı bölümünde doktorasını 1996 ‘da tamamladı.

can dündar2

Tutuklama kararının ardından basın dünyasından peşpeşe açıklamalar geldi.

İsmet Berkan-Hürriyet Gazetesi Yazarı

Ben daha saçma sapan bir mahkeme kararı tahayyül edemiyorum. Ortada bir devlet sırrı mı var? Devlet sırrı ortaya çıktığı andan önce sırdır. Bir sır ifşa olduğu andan itibaren sır değildir.Savcılık tarafından yürütülmüş bir dosya bu. Ben hakikatten anlamakta zorluk çekiyorum ve bu tutuklamanın intikam amaçlı olduğunu düşünüyorum.Arkadaşlarım serbest kalacaklar. Mesleklerini yaptılar diye insanları tutuklamaya başlarsanız nerelere varırsınız. Ben bu suçlardan defalarca yargılandım ama hiçbir zaman tutuklanmadım. Çok acayip bir durumla karşı karşıyayız.

Gazeteci Nagehan Alçı

Bu nedenle yargılanmaları doğaldır ama tutuklanmalarını yanlış buluyorum. Bunun üzerinden yerni bir tartışma başlayacak ama buy Türkiye’ye zarar verecek. Bu tutuklama kararını ben de yanlış buluyorum ve bize enerji kaybettireceğini düşünüyorum.

TGC Başkanı Turgay Olcayto

Bedeli bu olmamalıydı. Onların yaptığı sadece halkın haber alma haklarına sahip çıkmaktı. Hep bunu yaptılar. Bunun üst mahkemeye de itirazı var. Türkiye demokrasiden uzaklaştırılıyor mu? Türkiye çok seslilikten tek sesliliğe mi gidiyor? bunu tartışacağız. Uluslararası normlarda gazetecinin sorumluluğu tanımlanır. Orada gazeteci patronlardan, otoritelerden önce halka karşı sorumludur. Can ve Erdem bunu yapmışlardır. Üzücü bir dönem başlıyor gibi görünüyor. Biz mücadelemizi sürdüreceğiz. Türkiye’de çağdaş demokrasiyi yerleştirene kadar mücadele edeceğiz. Yani onlar yazıp çiziyorlar bize destek veriyorlar ama onların desteği yetmiyor. Şu anda dediğin gibi çok gergin bir ortamda böyle şeyler yaşanınca… Böyle korku ikliminde mi yaşanmalı? Farkındaysanız artık sanat da Türkiye’de yaşanmaz oldu. Umarım ileriki günler bu kadar tatsız olmaz.

Yazar Mehmet Tezkan

Vahim bir şey. Bu olayı yapan savcı… Devletin savcısı. O fotoğrafları Can Dündar çekmedi. Devletin görevlisi çekmiş. Dosyaya konuşmuş resmi belgelerde var. Daha öne iktidara yakın gazeteler jandarmaların mit mensuplarına silah doğrulma görüntülerini yayınladı. Onları yayınlayanlar hakkında devletin gizli belgesini yayınlamaktan soruşturma neden açılmadı.

O da gizliydi. Herkes sustu. Bu tamamen taraflı bir yargı. Yarın bir başka hakim gelir başka karar alır. Siyasi boyutu yok mu bunu. Cumhurbaşkanı bedelini ödeyecek dedi. Tutuklama, yargıla. Sonuna kadar yargıla… Şimdi tutuklandı neyi engelleyecek. Can Dündar tutuklanmasaydı delil mi karartacaktı?

Yazar Özgür Mumcu

Bu karar Can Dündar ve Erdem Gül’ün suçunun ispatı değil iktidarın bir itirafıdır.

Ufuk Uras

Erdem Gül ve Can Dündar’ın tutukluluğu gazeteciliğin tutuklanmasıdır.

Dünyanın en köklü basın özgürlüğü örgütlerinden olan, 120 ülkede üyeleri bulunan Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün “MİT TIR’ları” soruşturması kapsamında tutuklanmasını kınadı.

5

İşte IPI’ın Türkiye Ulusal Komitesi tarafından yayınlanan basın açıklaması:

“Dündar ‘gazetecilik yargılanıyor’ diyerek girdiği duruşma salonundan çıktığında, gazetecilik tutuklanmıştı.

İki gazeteci, devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek ve açıklamanın yanı sıra silahlı örgüte üye olmakla suçlanıyor.

‘Siyasal yararları’ gözetmek gazetecinin değil siyasetçilerin işidir.

Bilinmesinde kamu yararı bulunan belgeleri temin etmek ve açıklamak ise tam da gazetecilerin işidir.

Gazeteciler olarak biz, gazetecilik yapan Dündar ve Gül’ün yanındayız.

Terör, silahlı örgüt üyeliği ve casusluk gibi suçlamaların gazetecilerin yargılanmasında kullanıldığı Türkiye’de demokrasi ve basın özgürlüğü kara bir gününü daha yaşamıştır.

Dündar ve Gül’ün en kısa zamanda özgürlüklerine kavuşmasını diliyor, yetkilileri bunu sağlayacak reformları ivedilikle gerçekleştirmeye davet ediyoruz.”

SOSYAL MEDYADAN YOĞUN TEPKİ

Yalnız değilsiniz! Yanınızdayız. @candundaradasi

— M.Berat Saymadi (@beratsaymadi) 26 Kasım 2015

Can dündar ve Erdem gülün silivri günleri başladı

— Elif Dogan (@9670c2100c66476) 26 Kasım 2015
@candundaradasi ‘Unutmayalım ki cesur bir kez, korkak bin kez ölür. Önemli olan, insanın böyle bir toplumda “mezar taşı” gibi susmamasıdır.’

— sOnYA (@sonyassoul) 26 Kasım 2015

Vay be ! Tebrikler ! Can dündar ıda tutukladınız ! Demokrasinin bi kanadı daha kırıldı ! #CanDündarErdemGülYalnızDeğildir

— Ceren Kurtuluş (@pomegranate777) 26 Kasım 2015

Üzülmeye gerek yok, bunlar bizim için şeref madalyası.. Can Dündar — Anli Muhammet (@anlimuhammet) 26 Kasım 2015

Can Dündar mahkeme Salonu da böyle bekledi eşiyle beraber. Can yanlız değil dır.. pic.twitter.com/2kb3W6am6O

— dengé azadiyé. (@Murat13Heval) 26 Kasım 2015

Biz Can Dündar’ın tutuklanmasını konuşurken, Putin, IŞİD’le yapılan petrol ticaretini mi konuşuyormuş?

— Hasan Sutay (@hsutay) 26 Kasım 2015

Can Dündar ın tutuklanması basın özgürlüğünün ve haber alma hakkının sınırlanmasında uç naktadır. Kabul etmiyorum.

— Tayfun ÖZDEN (@caeafaa8b1bd46f) 26 Kasım 2015

SON DAKİKA: Tutuklanan Can Dündar ve Erdem Gül, Silivri Cezaevi’ne gönderildi..

— İsmail Dükel (@ismaildukel) 26 Kasım 2015

Can Dündar tutuklandı. Demekki Mit Tırları Türkmen’lere gitmiyormuş.

— mehmet (@Citakmht) 26 Kasım 2015

@lawyercaps Can Dündar tutuklanmış. Şeref madalyalarını o da takmış. Zaman ve Samanyolu grubuna yapılanlara sessiz kalanlar bunu görsün.

— LawyerCaps (@lawyercaps) 26 Kasım 2015

@candundaradasi kendi ülkenin gizli servisinin sırlarını gazeteye basacaksın ve saygı bekleyeceksin.. asılman lazım asılman!!

— salim demir (@salim_demir) 26 Kasım 2015

#CanDündar hakkındaki tutuklama kararını doğru bulmuyorum, itirazen ivedilikle kaldırılmalı ve yargılamaya tutuksuz olarak devam edilmelidir

— av.meral kiriscioglu (@meralkiriscoglu) 26 Kasım 2015

Eyer bu dünya insanı yardım SİLAH ise artık diyecek bir şey yok o zaman tüm dünya bir birlerine insani yardım göndersin #Can Dündar

— Heval_ciya (@kevoka_sipi) 26 Kasım 2015

bizatihi kendisi bağıra bağıra “silah olsa ne olur” hemşerim demiş ki sen hala can dündar’ın bilinen sıradan bir haberi ile Lahey sanıyorsun

— Akın Kaya (@kayaakin) 26 Kasım 2015

Can Dündar ve Erdem Gül sadece gazetecilik görevini yaptılar. Savcılık ise adaleti bir kenara bırakıp aldığı emri yerine getirdi.

— Ergün Altuntaş (@ErgunAltuntas) 26 Kasım 2015

Hoşgeldin faşizm! Can Dündar,Erdem Gül tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. İşlediği suç Laheylik olunca korkusu böyle büyük oluyor.

— AYŞE MERVE ÖZDEN (@aysemerveozden) 26 Kasım 2015

@candundaradasi Dogru soyleyeni 9 koyden kovuyorlar.Olay bu.

— Kursat Cobanoglu (@kcoglu84) 26 Kasım 2015

Can Dündar’ın terör örgütü üyesi olduğu bir dünya da evlenip de çocuk yapmayın. Bu ülkede adalet yok! #candundar #candundaryalnizdegildir

— BayanAvni (@herseyeanti) 26 Kasım 2015

Umarım hukuk hatırlanır, #CanDündar tutuklanmaz….

— Tuba Baştuğ (@TubaBatu4) 26 Kasım 2015

AKP faşizmi dolu dizgin… İlhan Selçuk ve Mustafa Balbay’dan sonra şimdi de Can Dündar ve Erdem Gül hapis cezasıyla karşı karşıya…

— Emre Döker (@emredoker) 26 Kasım 2015

Bu ülkeye düşman olduğun kadar hiç kimseye düşman olmadın can dündar inşallah tutuklanırsın..!

— Ncrvn Atk (@NcrvnA) 26 Kasım 2015

SORUŞTURMANIN GEÇMİŞİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhuriyet gazetesinde, 29 Mayıs’ta MİT’e ait yardım TIR’larıyla ilgili yayımlanan fotoğraflı haber üzerine, “Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme, siyasi ve askeri casusluk, gizli kalması gereken bilgileri açıklama, terör örgütünün propagandasını yapma” suçlarından, Dündar ve Gül hakkında soruşturma başlattı.

Başsavcılığın talebi üzerine nöbetçi İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği, internet sitelerindeki söz konusu yayınların içeriklerinin engellenmesine karar verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Muammer Cemaloğlu da 2
Haziran’da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere, Ankara
Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Can Dündar hakkında, genel yayın yönetmeni olduğu
Cumhuriyet gazetesinde geçen yıl Hatay ve Adana’da, MİT’e ait yardım TIR’larının
durdurulmasıyla ilgili, “gerçeğe aykırı bazı görüntü ve bilgiye yer verdiği”
gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Soruşturmayı İstanbul cumhuriyet başsavcıvekillerinden İrfan Fidan yürütüyor.

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?