logo


Burhaniye’de Yağlı Güreş Coşkusu

Balıkesir’in Burhaniye ilçesine bağlı Kızıklı mahallesinde belediyenin üncülüğünde düzenlenen yağlı pehlivan güreşlerine irili ufaklı 150 pehlivan katıldı.

Yaklaşık 8 saat dkonutam eden güreşlerde finalde Fatih Atlı’yı yenen Mehmet Yeşilyeşil başpehlivan olurken, derece giren pehlivanlara kupa ve madalya verildi. İlçeye 5 kilometre uzaklıktaki Kızıklı mahallesinde hazırlanan arena da sabah saat 10.00 başlayan güreşler saat 18.00 kadar dkonutam ederken büyük heyecan yaşandı. 13 başpehlivanın katıldığı güreşlerde finalde normal zamanda yenişemeyen Mehmet Yeşilyeşil ile Fatih Kılıç için puanlama güreşi yapılırken, rakibini kündeye getiren Yeşilyeşil, Kızıklı güreşlerinin şampiyonu oldu. Güreşleri, Kaymakam Osman Yenidoğan, Belediye başkanı Necdet Uysal ve AKP Balıkesir milletvekili Ali Aydınlıoğlu ile MHP Milletvekili Ahmet Duran Bulut ile birlikte yaklaşık 4 bin güreş skonuter izledi. Başta Mehmet Yeşilyeşil birinci olurken, Fatih Atlı ikinci, Bayram Erkan da üçüncü oldu. Baş altında ise Faruk koca birinci, Mustafa Yenisancak ikinci, Mehmet Sert ve Mehmet Taşcı da üçüncü oldular. Güreş federasyonu yetkilileri Kaymakam Osman Yenidoğan ve Belediye başkanı Necdet Uysal’a birer tablu hediye etti.

Güreşlerin çok ilgi gördüğünü anlatan AK Partili belediye başkanı Necdet Uysal, “Bu sene birincisini düzenledik. Seçim çalışmaları sırasında Burhaniye’nin Kızıklı köyüne söz vermiştik. Burada yağlı pehlivan güreşleri yapılım diye. Bu sözümüzde durduk. Güreş organizasyonunu yaptık. Belediye çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Çok güzel bir alan hazırladılar. Çok güzel çimler her şey halledildi. Burhaniye’mize yakışır bir organizasyonu burada icra ediyoruz. Birincisini düzenlemiş oluyoruz bu sene. İnşallah ilgi çok güzel. Sizde görüyorsunuz. Bu insanların bu güzel ilgisi karşısında mutlu olduk. Ve bunu inşallah seneye de düzenlemek niyetindeyiz. Çok güzel oldu. İyi oldu. Mutlu olduk bizde Kırkpınar öncesi pehlivanlarımıza da antrenman oluyor. Çalışma oluyor. İnşallah dkonutamını getireceğiz. Çok mutlu olduk. Çok güzel organizasyon oldu diye düşünüyorum.”dedi.

Derya Bayındır da, “Uzun zamandır beklediğimiz güreşleri ilk defa canlı olarak izledik. Çok hoşumuza gitti. Halkımıza hayırlı uğurlu olsun. Çok coşkulu geçti. Çok beğendik. Her zaman dkonutamını bekliyoruz” dedi. Hayrettin Erol ise” Burhaniye’miz de çok güzel bir güreş tertip edildi. Güreş merakımızı doya doya giderdik. Yapanlardan Allah bin kere razı olsun. Teşekkür ediyorum” dedi. Belediye meclis üyesi Özer Koyuncu da, “Burhaniye belediyesi olarak ilk defa gerçekleştirdiğimiz ata sporumuz yağlı güreşlerimiz halkımızın yoğun katılımı ile gerçekleştiriyoruz. İnşallah bunu ilerleyen zamanlarda da yapmayı planlıyoruz. Vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. İlgi çok fazla. Çok memnun kaldılar. İnşallah, ata sporumuza sahip çıkacağız” dedi. Eski güreşçilerden Hidayet Kızıklı ise, “Burhaniye güreşlerinde belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Güzel güreşçiler getirmişler. Kızıklı köyümüzde olan güreşler çok güzel güreşler oldu” dedi.

Kızıklıda baş pehlivan olan Mehmet Yeşilyeşil ise, “Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bizim için güzel hazırlık müsabakası oldu. Taktiklerimizi birbirimizde denedik. İnşallah Kırkpınar da rakiplerime burada başarılar diliyorum. İyi çalıştık. Kazanmak istiyorum tekrar altın kemeri Kırkpınar da. Teşekkür ediyorum. Bu gün başarılı olduğum için mutluyum ” dedi.

Güreşlerde baş ve başaltının haricinde diğer boylardaki dereceler de şöyle sıralandı.

Minik boy 1:Yunus Bilgiç, 2.Hüseyin Sarsak, 3. Uğur Aslan

Minik 2: 1. Mahsun Bilgiç, 2. Ufuk Yıldırım, 3. Yağız Akdemir, 3. Cihat Çağlar

Teşvik 1: Enes Çorak, 2. Bayram Ali İnci, 3. Soner Koca, 3. Ümit Sarıoğlu.

Teşvik 2: 1. Emre Can Onat, 2 Samet Eryılmaz, 3. Berkan Ceylan, 3. Oktay Turhan

Tozkoparan: 1. Emre ramazan Kılıç, 2. Arda Dedeoğlu, 3. Müslim Güçlü, 3. İbrahim Fidan

Ayak: 1. Onur Özkan, 2. Rafi Can Bilgiç, 3. Hakan Çekiç, 3. Mustafa Gül

Deste Küçük boy : 1. Enes Mustafa Akşehirlioğlu, 2. Halil Bakırcı, 3. Musa Kuzu, 3. Şerafettin Gezer.

Deste Büyük boy : 1. Aykut Işık, 2. Hidayet Avcı, 3. Abdülkadir Çakmak, 3. Sertaç Çavdar

Küçük Orta Küçük boy : 1.Ali Can, 2.Menderes Saltık, 3. Yücel Yazıcı, 3. Turgay Attıntaş

Küçük Orta Büyük boy : 1. Gökhan Öz, 2. Süleyman Daşar, 3. Serkan Ugduler, 3. Nemci Dedeoğlu,

Büyük Orta: 1.Tanju Emici, 2. Yunus Kotomobily, 3. Olcay Karaçavuş, 3. Recep Bölme.

Etiketler: » » » » » » »

Share