logo


30 Eylül 2014

Bonzai hakkında bilinmeyenler!

bonzai

Yaklaşık 5 senedir Türkiye’de satılmakta olan Bonzai olarak adlandırılan sentetik uyuşturucu maddesi 4 aydır gündemdeki yerini koruyor. Peki ama Bonzai neden bu kadar tutuldu ve gündemde kaldı? Diğer uyuşturucu türlerinden farkı ne? Bonzai öldürüyor diğerleri süründürüyor mu?

Bonzai’nin atası olarak bilinen Spice adı altında internette online satış sitelerinden 2006 yılından itibaren satışında artış görülmesi ile dikkat çekmiştir. Zengin aromalı Egzotik tütsü, insan kullanımı için değildir şeklindeki ibarelerin aksine yoğun olarak dumanı çekilerek kullanılan ve esrara benzer etkiler yaratan bir maddedir.

BONZAİ EMNİYETİN DİKKATİNDEN KAÇMADI!

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın (KOM) “2012 Faaliyet Raporu”ndan derlediği bilgiler, son günlerde bonzai türü uyuşturucunun giderek yaygınlaşmasının ip uçlarını da gözler önüne seriyor.
2011 yılı KOM raporunda, afyonun Afganistan’daki tarla çıkış fiyatının yükselmesi ve afyon üretimindeki düşüşün eroin fiyatlarına yansıdığı, artan fiyatların küçük eroin organizasyonlarını daha karlı olan maddelere yönelttiği belirtiliyor. Öyle ki; bu dönemde yapılan değerlendirme ve tespitlerde, 2010 ve 2012 yılında sigara kaçakçılığına karıştıkları tespit edilen 122 kişinin geçmiş dönemde 50 gram ve üzeri eroin kaçakçılığına karıştıkları görülüyor.

EMNİYETİN VERİLERİNE GÖRE BONZAİ, 2010 VE 2011’DE KÜÇÜK MİKTARLARDA GETİRİLDİ

Sokak dilinde “bonzai” olarak bilinen “1-naphthalenyl methanone”, diğer adıyla JWH-18 grubu sentetik kannabinoid türevi bir uyuşturucu madde. Bonzai, genellikle diğer kurutulmuş bitki kırıntılarına emdirilmek suretiyle kullanıma sunuluyor. Sentetik kannabinoid türevlerinin Türkiye’de bitki kırıntılarına emdirilmesi haricinde sıvı ve toz halde yakalamaları da gerçekleşti.

Sentetik kannabinoid türüne her geçen gün yeni türevler ekleniyor ve piyasaya sürülüyor. Birçok ülke de bu durumdan olumsuz etkileniyor. Türkiye’de ilk defa 2010 yılında görülen sentetik kannabinoid türevleri, 2011 yılında yasa kapsamına alındı. 2010 ve 2011 yıllarında küçük miktarlarda Türkiye’ye getirilen bonzaide, 2012 yılında yüklü yakalamalar oldu. Bunun yanında sokak satıcılarına yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda miktarı az olmakla birlikte, tek başına ya da diğer uyuşturucu maddelerle (çoğunlukla esrar ve sentetik hap) birlikte ele geçirildi. Raporda, Türkiye’de 2010 yılından itibaren bonzai yakalamalarında artış görüldüğü vurgulandı.
2012’de 391 operasyonda 896 kişi ile birlikte 197 kilogram bonzai ele geçirildi. 2011 yılına göre bonzai yakalanmalarında görülen 18 katlık artış, yakalama yapılan il sayısının 21’den 47’ye çıkması Türkiye’deki pazarın gelişimi hakkında ipuçları veriyor.
2011 ve 2012 yılında yapılan yakalamaların büyük bölümü, ülkenin batı illerinde gerçekleşti.

 

Bonzai eroinden 100 kat daha tehlikeli!

 

Bonzaiden sonra yeni tehlike!

 

Şişli’de ‘Bonzai’ dehşeti!

 

Bonzainin şarkısı da varmış!

 

Etiketler: » » » » » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

2+6 = ?