logo


Bolu Valisi Zahteroğulları: Yaylalarda villalaşmaya asla izin verilmeyecek

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, yaylalarda villalaşmaya asla izin verilmeyeceğini söyledi. Zahteroğulları, “Yayla diye söylenen yerlerde öyle bir yapılaşma var ki buralar artık yayla olmaktan çıkmış yerleşim yerine dönüşmüş. Yaylaların betonlaşmasına, yapılaşmasına, villalaşmasına, yağmalanmasına kimsenin gönlü el vermez sanırım. Biz müdahale etmek zorundayız.” dedi.

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, ilde yaylalarla ilgili usul ve esasları görüşmek üzere kaymakamlar ve ilgili kurum amirleri ile toplantı yaptı. Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları başkanlığında yapılan toplantıya Vali Yardımcısı Mustafa Kemal Keskin, H. Necdet Özeroğlu, Ayhan Kartlı, kaymakamlar, İl Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Cengiz Yıldız, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sırrı Köstereli, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Taş, Çkonutre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Süleyman Kara, Ziraat Odası Başkanı İsmail Yamantürk ve ilgili kurum yetkilileri katıldı.

Toplantıda, 1 Mart 2014 tarihi itibariyle yaylalarda yapılan ve yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgi veren Vali Ahmet Zahteroğulları, “İnsanlar kanunlar önünde de topluma karşı da Allah huzurunda da iki şeyden sorumludurlar. Biri yaptığı işlerden, biri de yapmak zorunda olup yapmadıkları işlerden sorumludur. Sonuçta biz kanunlarla bize verilen görkonutleri yapmak zorundayız. Şehirde, köyde herhangi bir yerleşim yerinde bir mülk yapmak isteseniz bunun yasal prosedürleri var, izinleri var. Aynı ülkede aynı kanunların geçerli olduğu yerde canınızın istediği yere binalar dikiyorsunuz. İşte yayla sorunu da bu. Yayla diye söylenen yerlerde öyle bir yapılaşma var ki buralar artık yayla olmaktan çıkmış yerleşim yerine dönüşmüş. Bolu’nun çok büyük bir coğrafyası yok, yüzde 64’ü ormanlarla kaplı, yani fazla alanımız yok. İlimizde bir yaylacılık geleneği var ve vatandaşlarımız da tabii ki yaylalara çıkacaklardır. Yılın belli bir kısmını insanlar yaylada geçiriyorlar ve bu son derece normal. Yaylaların betonlaşmasına, yapılaşmasına, villalaşmasına, yağmalanmasına kimsenin gönlü el vermez sanırım. Biz müdahale etmek zorundayız. İlk olarak yağmayı durdurmak istedik ve ilk etapta bunu da başardık.” diye konuştu.

Toplantıya katılan yetkilere, ‘yaylalarda villalaşmaya asla izin verilmeyecek’ talimatı veren Vali Ahmet Zahteroğulları, “Her ilçede derhal ilgili kurumların temsilcilerinden komisyonlar oluşturarak, tüm yaylalarda bu komisyonlar marifetiyle tespitler yapılacak. Yaylalarda villalaşmaya asla izin vermeyeceğiz. İnşaatlar derhal durdurulacak. Yeni yapılara kesinlikle izin verilmeyecek.” şeklinde konuştu.

Vali Zahteroğulları, 1 Mart 2014 tarihinden önce yapılan ve bundan sonra yapılacak olan yayla konutleri ile ilgili olarak, Bolu İli Mera ve Yaylaları Koruma ve Kullanma Usul ve Esasları Yönergesi hazırlandığını ifade etti. Zahteroğulları, “İlgili bakanlıklar ile de görüşerek 15 gün içinde yayınlayacağımız bu yönerge ile yayla konutleri ile ilgili nasıl bir yol izleyeceğimizi belirleyeceğiz.” dedi.

Etiketler: » » » » » » »

Share