logo


Böbrek taşı ameliyatı artık kabus değil!

haberameliyat620Uzmanlar, tıp dilinde perkutan nefrolitotomi olarak adlandırılan kapalı böbrek taşı ameliyatının açık böbrek taşı ameliyatına oranla daha zahmetsiz olduğunu ve hastanın ameliyattan bir gün sonra gündelik hayatına dönebildiğini belirtti.

Özel Medicana Konya Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mehmet Ardıç, kapalı böbrek taşı ameliyatının açık yapılan böbrek taşı ameliyatına göre avantajlı olduğunu söyledi. Kapalı ameliyatın genellikle iki santimden büyük taşlarda uygulandığını anlatan Op. Dr. Ardıç, “Başarı oranı yüksektir. Açık ameliyatın aksine hastada kesi olmuyor. Sadece bir dikişlik yani iki santimlik bir delik oluşuyor. Hasta daha rahat hareket edebiliyor, ameliyat günü akşamında yürüyebiliyor ve ertesi gün taburcu oluyor. Açık ameliyatlarda kesildiği için dren dediğimiz ameliyat sonrası vücut içinde kalan doku artıklarını ve sıvıları dışarı atmak veya yara üzerindeki iltihabı akıtmakta kullanılan bükülgen tüp koyuyoruz. Dren 2 ya da 3 günde alınıyor, hasta hareketi kısıtlanıyor ve kesikler olduğu için hastanın 2 veya 3 ay hareket kısıtlılığı oluyor. Bu ameliyatta hasta bir gün sonra rahatlıkla evine gidip normal işlerine dönebiliyor. Böbrek taşı ameliyatları artık korkulacak ameliyatlar değil. Kapalı böbrek taşı ameliyatı böbreğe tek bir delikle girilen ameliyat türüdür. Böbreğe ince bir katater konulup hastanın ters çevrilmesi ve sonrasında böbreğinin yan tarafından tek delikle girilerek taşın alınması işlemidir” dedi.

Bu tür ameliyatların araştırılıp güvenilir yerlerde yaptırılması gerektiğine dikkat çeken Op. Dr. Ardıç, “Böbreğin alt, üst ve ortasında 2 santimden büyük taşlarda uygulanacak iki yöntem vardır; lazerle aşağıdan kırmak ya da kapalı böbrek taşı ameliyatı yapmak. Hastalarımızın bunları araştırması, uygun yerlerde bu ameliyatları olması çok daha rahat olacaktır” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Share