logo


‘Biz El Kaideyiz’ diyerek içeriye girdiler!

fransa1Charlie Hebdo’ya düzenlenen saldırıda Fransa’nın en önemli karikatüristleri hayatını kaybetti. Öte yandan bir başka görgü tanığı karikatürist saldırganlara kapıyı kendisinin açtığını belirtti.

Fransa’nın başkenti Paris’te mizah dergisi Charlie Hebdo’nun merkezine düzenlenen silahlı saldırıda en az 12 kişi yaşamını yitirdi. Saldırıda ölenler arasında Fransa’nın ve derginin en önemli karikatüristlerinden Charb, Cabu, Wolinski ve Tignous’un da yer aldığı bildirildi. Stephane Charbonnier, 2009 yılından beri derginin Genel Yayın Yönetmeniydi ve ‘Charb’ takma adını kullanıyordu. fransa2

Uzun süredir ölüm tehditleri alan Charbonnier, polis korumasında yaşıyordu.

fransa3

KAPIYI BİR BAŞKA KARİKATÜRİST AÇMIŞ
Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’ya yapılan saldırıya tanıklık eden karikatürist Corinne Rey, saldırganların kendisine kapıyı açtırdığını belirterek, “Saldırganlar ‘Biz El Kaideyiz’ dediler” diye konuştu. Hz. Muhammed’in karikatürlerini yayınlayan Fransız dergisine saldırı düzenlendi. İngiliz gazetesi Mirror, Fransız basınına dayandırdığı haberinde görgü tanığının ifadelerine yer verdi. Habere göre; karikatürist Corinne Rey, kızını hastaneye götürdükten sonra dergiye geldi. Rey, derginin kapısında iki silahlı kişiyle karşılaştı.

“KAPIYI BANA AÇTIRDILAR”
Rey, bu kişilerin tehditle kendisine şifreli kapıyı açtırdığını ve 5 dakika binada kaldıklarını söyledi.

“BİZ EL KAİDEYİZ DEDİLER”
Rey’in ifadesine göre, silahlı kişiler iyi derecede Fransızca konuşuyorlardı ve “Biz El Kaideyiz” dediler. Karikatürist Rey, masanın altına saklanıp kurtulduğunu ifade etti. Hazreti Muhammed’in karikatürlerini yayımlayan Charlie Hebdo isimli karikatür dergisine öğle saatlerinde silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 12 kişi hayatını kaybederken, 4’ü ağır olmak üzere 20 kişi de yaralandı.

Etiketler: » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

9+8 = ?