logo


Bircan: ‘Sigorta bilincini artırmalıyız’

Bu yıl üçüncüsü kutlanan Sigorta Haftası ile ilgili yapacakları etkinliklere ve sektörün sorunlarına ilişkin basın mensuplarını bilgilendirmek amacı ile düzenlenen basın toplantısında KTO 66. Sigortacılık Meslek Komitesi ve Sigorta Acenteleri Sektör Meclisi Konya İl Delegeleri adına konuşan KTO 66. Sigortacılık Meslek Komitesi Başkanı Rafet Bircan, Mayıs ayının son Pazartesi günü başlayıp takip eden haftanın ilk Pazartesi günü sona eren Sigorta Haftası’nın Türkiye genelinde bu yıl üçüncü defa kutlandığını belirterek bu kutlamalar çerçkonutesinde bir takım etkinlikler düzenlediklerini söyledi.

Bu haftayı kutlamalarının en büyük amacının toplumda sigorta bilincinin arttırılması olduğunu vurgulayan Bircan, bu konuda TOBB, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü ve Sigorta Şirketleri Birliği üç yıldır ortaklaşa bir çalışma yaparak gerek görsel ve yazılı basın organlarına verdikleri ilan reklam ile gerekse ülke çapında dağıttıkları afişler ile toplumda sigorta bilincinin arttırılmasına katkı sağladıklarını söyledi.

27 Mayıs 2014 salı günü saat 18:00’de Konya ve ilçelerindeki sigorta acentelerinin katılımıyla Konya Ticaret Odası’nda istişare toplantısı düzenleyeceklerini ve sektörün sorunlarını tartışacaklarını belirten Bircan, ayrıca bu etkinlikler çerçkonutesinde hafta içerisinde iki dkonutlet okulu ve bir özel okulda öğrenciler ile buluşup onlara sigorta ve önemi konusunda bilgiler vererek bilinçlendirme konferansları yapacaklarını bildirdi.

Rafet Bircan, “Ülkemizdeki sanayi ve ticaret sektörleri büyüyüp geliştikçe sigortaya olan ihtiyaçta buna paralel olarak artmaktadır. Bu süreçte toplumda sigorta bilincinin arttırılması ve sigortalıların ihtiyaçlarına ckonutap verecek onlara en doğru poliçeyi düzenleyerek hasar sonrasında en iyi hizmeti vermek sureti ile sigortacılığın saygın bir meslek haline gelmesini sağlamak için en büyük görkonut biz acentelere düşmektedir. Bütün amacımız sigortacılığın Avrupa da ki gibi saygın bir meslek haline gelmesi ve geleceğe güvenle bakabilmektir. Bu vesile ile bütün sigorta camiasının ve Acentelerimizin sigorta haftasını kutlarım” şeklinde konuştu.

Bircan, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk’e komitelerin sorunlarına gösterdiği ilgiden ve sağladığı destekten dolayı teşekkür etti.Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını ckonutaplayan Bircan, bazı sektörlerin sigorta teminatları bulmakta ve sigorta yaptırmakta güçlük çektikleri konusunda şikayetçi olduklarını bunun sebebinin de ekspertiz çalışmalarına gidildiğinde çok ilginç durumlarla karşılaştıklarını, yangın tüplerinin boş olduğunu, yangın hortumlarının bulunmadığı gibi birçok durumla karşı karşıya kalındığını, hırsızlıkla ilgili güvenlik önlemlerinin alınmadığını bu nedenle sigorta şirketlerinin bu tür riski yüksek yerlerden uzak durmaya çalıştıklarını ifade etti.

Zorunlu Trafik Sigortası’nın yüksekliği konusunda zaman zaman şikayet aldıklarını belirten Bircan, Türkiye’de trafik sigortalarının yüksek olmadığını, 2008 yılında serbest tarifeye geçildiğinde bugün sattıkları poliçelerin 2008’deki poliçelerle aynı rakamlara sattıklarını, fiyatta bir değişiklik olmadığını ama yeni araç alımı neticesinde trafiğe yeni çıkan araçlarda bu tür yükseklikler olduğunu, sürücülerini 30 yaşın altında olması halinde yüksek çıktığını ifade etti. Çekiciler grubunda fiyat yüksekliği konusuna da değinen Bircan, ilk dönemlerde çekicilerin aşırı hasara yol açmaları nedeni ile fiyatların yüksek tutulduğunu ama artık günümüzde çekicilerin verdiği hasarların azalmasına paralel olarak sigorta rakamlarının düştüğünü sözlerine ekledi.

Etiketler: » » »

Share