logo


BİM İcra Kurulu üyesi Aykaç: Dediler ki Allah’ın suyuna zam yapıldı

BİM İcra Kurulu üyesi Aykaç son dönemde vatandaşın gözlerine inanamadığı market etiket fiyatlarını değerlendirdi. Aykaç, “Dediler ki Allah’ın suyuna zam yapıldı. Suyun maliyetleri artmıştır” diye konuştu. Migros Ticaret AŞ İcra Başkanı Özgür Tort ise AVM kiralarının TL’ye çevrilmesini desteklediklerini söyledi.

BİM İcra Kurulu üyesi Galip Aykaç son ekonomik durumu değerlendirdi. Yaşanan gelişmeler hakkında, “Olağanüstü bir süreçten geçiyoruz bunun farkındayız” diyen Aykaç 5. Ortak Gelişim Tüketici Odaklı Tedarikçi ve Perakendeci Verimliliği Kongresi’nde konuştu. Sozcu.com.tr’nin de takip ettiği toplantıda konuşan Aykaç sözlerini şöyle sürdürdü:

SU FİYATLARI
Dediler ki Allah’ın suyuna zam yapıldı. Suyun maliyetleri arttı. Lojistikte petrole gelen zammı biliyoruz. Bunların hepsi su fiyatını etkiledi.

DOMATES
Domatesin ambalajlı da dövizle satılıyor fiyatı zaten olması gereken yere geldi. Birden bire fiyatların artması söz konusu değil. Buradaki fiyat artışı yavaş yavaş yansıtıldı.

AYÇİÇEK YAĞI

Ana hammaddesi ayçiçeği çekirdeğidir. Yüzde 40’lık bir hammadde fiyat artışı var. Eylül ayında zamları yavaş yavaş yansıtmak durumunda kaldık.

KAĞIT ÜRÜNLERİ

Kağıtta ürünleri ana hammaddesi selüloz ve tamamen ithal. 615 dolardan 850 dolara çıktı. Kağıtta yüzde 150 bir artış oldu. Yavaş yavaş yansıta yansıta götürüyoruz.

Maliyetler arttıkça raflara yansıyacak. Perakendecinin en önemli kaynağı tedarikçidir. Tedarik konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Türkiye tarım ülkesi değildir.

KÜÇÜK KÜÇÜK YANSITIYORUZ

Daha sonra sozcu.com.tr’ye özel açıklamalarda bulunan BİM İcra Kurulu üyesi Galip Aykaç, “Her kategoride zamları beklettiğimiz ürün var. Ancak vatandaşa küçük küçük fiyat artışı yapıyoruz. Yüzde 200’e yakın fiyat artmış ancak bunu birden bire artıramazsınız. Bunu onun için kademeli yapmalısınız. Örnek verirsek makarna bakliyat gurubuna zamlar henüz yansıtılmış değil. Maliyetler bizi zorlamaya başladığı anda bunu ölçülü yansıtıyoruz. Biz küçük küçük yapıyoruz ve piyasada bize uyuyor. ” dedi.

Migros Ticaret AŞ İcra Başkanı Özgür Tort ise zirvede yaptığı konuşmada AVM kiralarına değindi. İşte Tort’un açıklamalarından satır başları:

Dövizle olan kiraların TL’ye dönmesi uygulamasının destekçisiyiz.

TL cinsinden döner hangi kurdan döner bilinmez. 30 günlük süre kısa, 60 güne çekilmesini istiyoruz.

Kaynak:Sözcü/Derin Gökçe

Etiketler: »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

2+3 = ?