logo


Belediye sokak hayvanları için yeni bir barınağın yapımına başlayacak

Bandırma Belediyesi sokak hayvanlarının doğal yaşamına uygun bir alanda daha geniş kapasiteli yeni bir barınağın yapımına başlayacak.

Bandırma Belediye Başkan Vekili Erhan Elmastaş, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Ay, ilgili daire Müdürleriyle birlikte Veteriner Hekim Cem Karabıyık eşliğinde Bandırma Belediyesi Sahipsiz Hayvanları Toplama ve Rehabilitasyon Merkezinde incelemelerde bulundu.

Elmastaş, yapılan incelemelerde hayvan barınağı ile ilgili Veteriner Hekim Cem Karabıyık’tan bilgi aldı. Bandırma Belediyesi Sahipsiz Hayvanları Toplama ve Rehabilitasyon Merkezi hakkında son dönemde bazı basın-yayın organlarında çıkan haberlerle ilgili olarak açıklamalarda bulunan Başkan Vekili Erhan Elmastaş, haberlerde bilgi eksikliği olduğunu ve bu haberlerin maksatlı bir şekilde yapıldığı söyledi. Elmastaş konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Çevre ilçelerden bırakılan başıboş sokak hayvanları kapasite yetersizliğine neden oluyor. Bandırma Belediyesine ait Hayvan Barınağının kapasitesi 220 sokak hayvanımızın barınmasına olanak sağlayabilecek kapasitededir. Ancak şu anda barınakta ne yazık ki 480 sokak hayvanı yer almakta. Neredeyse kapasitenin iki katından fazla sokak hayvanının bulunmasından dolayı çeşitli sıkıntılar yaşanıyor. Bu durumun nedeni tüm kamuoyunun da bildiği gibi çevre ilçelerden kentimize gelişigüzel bırakılan, bakımı ve tedavileri yapılmamış sokak hayvanlarının yarattığı bir durumdur. Tüm sokak hayvanlarının her türlü bakım ve tedavisi barınağımızda yerine getiriliyor. Ancak buna rağmen toplanan sokak hayvanlarına barınağımızda gerekli tüm aşıları yapılarak ihtiyacı olan sokak hayvanlarımızın da tedavileri sorumlu veteriner hekim ve personelimiz tarafından yerine getiriliyor. Bunla birlikte tedavisi merkezimizde mümkün olmayan sokak hayvanları Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesine tedaviye gönderilmekte ve tedavi sonrasında da belediyemizce tekrar geri alınarak gerekli bakımlar merkezimizde devam edilmekte. Sokak hayvanlarını öldürerek bu soruna çözüm üretme taraftarı değiliz. Belediyemiz bakım evi sorumlu personel ve çalışanlarınca böylesine bir uygulamayı asla tercih edilmemiştir.” dedi.

Etiketler: » » » » » » » » »

Share