logo


Belediye Çalışanlarına Etik Semineri

Nilüfer Belediyesi personeline 25-31 Mayıs Etik Günü dolayısıyla “kamu görevlileri için etiğin önemi” anlatıldı.

“Etik Günü ve Haftasında belediye çalışanlarına “kamu görevlileri için etiğin önemi” eğitimi verildi. Bursa Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürü ve Etik Eğiticisi Nurdan Berkem tarafından verilen eğitimde etiğe dikkat çekildi. Etiği evrensel bir değer olarak nitelendiren Nurdan Berkem, etiği ahlaktan ayıran en önemli noktanın kültürel değerler olduğunu belirtti.

Ünlü filozof İoanna Kuçuradi’nin “Etik, en az değer harcayan ve en çok değer koruyan eylem” açıklamasından yola çıkan Nurdan Berkem, etik kavramının, kanunların yeterli olmadığı alanlardaki boşlukları doldurduğunu söyledi. Altın kural olarak kişilerin empati yapması gerektiğini vurgulayan Burkem, ahlaka aykırı sayılan davranışların toplumda giderek yaygınlık ve saygınlık kazandığını kaydetti.

Etiğin amacının yolsuzluklarla mücadele etmek olduğunu ifade eden Burkem, “Yapılan anketler sonucunda çocukların yolsuzluk ve rüşveti normal olarak gördükleri tespit edilmiştir” dedi.

Kurum çalışanlarına da tavsiyelerde bulunan Nurdan Berkem, belediye personelinin kendilerine “Yaptığım doğru, adil ve yasal mıdır?”, “Bu davranışım kuruluşumun temel değerleri ile örtüşmekte midir?”, “Bu yaptığımı rahatlıkla arkadaşlarımla paylaşabilir miyim?”, “Bu davranışımızdan kimler nasıl haksız zarar görebilir?” sorularını sormalarını istedi.

Etiketler: »

Share