logo


17 Şubat 2017

Bel Ağrısı İçin Hareketler ve Pratik Bilgiler

Melbourne, Şubat 6 (PTI) İbuprofen gibi yaygın olarak kullanılan ağrı kesiciler, sırt ağrısına karşı çok az fayda sağlıyor ve mide ülseri ve kanama gibi yan etkilere neden oluyor diye yeni bir çalışma uyarısında bulundu.

Avustralya’daki Global Health George Enstitüsündeki araştırmacılar, non-steroidal anti-inflamatuvar ilaçlar (NSAID) olarak da bilinen haplarla tedavi edilen altı hastadan sadece bir tanesinin ağrıda önemli bir düşüş sağladığını tespit ettiler. Bel ağrısına ne iyi gelir diyenler için sizlerde etkili yöntemleri deneyin.

Daha önce yapılan araştırmalar, zaten parasetamolün etkisiz olduğunu ve opioidlerin plaseboya karşı minimal fayda sağladığını gösterdi.

George Enstitüsü Küresel Sağlık Enstitüsü’nden doçent olan Manuela Ferreira, çalışma, Avustralyalıların yaşamları boyunca yüzde 80’ini etkileyen sırt ağrısını tedavi etmek için yeni terapiler geliştirmenin acil bir ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Ferreira, “Sırt ağrısı, dünya genelinde engelliliğin önde gelen sebebidir ve genelde anti-inflamatuarlar gibi reçeteleyen ilaçlarla yönetilmektedir” dedi.

“Ancak sonuçlarımız anti-inflamatuar ilaçların aslında yalnızca çok kısa süreli ağrı kesici etkileri olduğunu göstermektedir. Ağrı düzeyini azalttıklarını, ancak çok hafif ve tartışmasız olarak herhangi bir klinik önemi olmadığını “belirtti Ferreira.

Ferreira, “Çok yaygın görülen yan etkileri göz önüne alarak, bu ilaçların her yıl bu zayıflayan durumdan muzdarip milyonlarca Avustralyalıya ağrı hafifletmenin cevabı olmadığı anlaşılıyor” dedi.

6000’den fazla insanın katıldığı 35 çalışmayı incelediği araştırmacılar, aynı zamanda anti-inflamatuar kullanan hastaların, mide ülseri ve kanama gibi gastrointestinal problemlerden muzdarip olma olasılıklarının 2,5 kat fazla olduğunu tespit ettiler. Bel ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabını sizlerde bulabilirsiniz.

“Milyonlarca Avustralyalı uyuşturucu kullanıyor, sadece iyi çalışmıyor aynı zamanda zarar vermiyorlar. George Institute’tan Gustavo Machado, aslında bu insanların semptomlarını önemli oranda rahatlatacak tedavilere ihtiyacımız var “dedi.

“Daha iyisi, öncelikle bel ağrımızı önlemeye daha fazla odaklanmamız gerekiyor. Eğitim ve egzersiz programlarının bel ağrısı geliştirme riskini önemli ölçüde azalttığını biliyoruz “dedi.

Çoğu klinik kılavuz şu anda, parasetamolden sonra opioidlerin üçüncü seçenekte olduğu ikinci sıra analjezikler olarak NSAID’leri tavsiye etmektedir.

Çalışma, Romatizma Hastalıkları Yıllığı dergisinde yayınlandı.

Etiketler: » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

3+9 = ?