logo


01 Şubat 2017

Basurun Belirtileri Nelerdir? Ve Nasıl Başlar?

Parlak kırmızı anüs kanaması. Kan bağırsak hareketini veya tuvalet kağıdını çizebilir.

Bağırsak hareketleri sırasında hassasiyet veya ağrı.

Ağrılı şişme veya anüs yakınında topak.

Kaşıntı anal.

Bir mukus anal deşarjı.

Aşağıdaki durumlarda tıbbi yardım isteyin:

Basur olduğunuzu düşünseniz bile, ilk kez rektal kanamanız var. Kolon polipleri, kolit, Crohn hastalığı ve kolorektal kanser de rektal kanamaya neden olabilir. Doğru bir tanı gereklidir. Basura ne iyi gelir makalesinde bu detaylara yer verilmiştir.

Basur teşhisi konduysanız ve yalnızca çizgilendirmeden daha fazla kronik olan (günlük veya haftalık) veya rektum kanamanız varsa. Nadir olmakla birlikte, aşırı basur kanaması anemiye neden olabilir.

Basur olup olmadığını nasıl anlarım?

Önce, doktorunuz anal bölgesine bakacaktır. Büyük olasılıkla da yağlanan eldivenli bir parmak takacak ve bir anoskop (rektumun biraz daha inç kısmını izlemek için içi boş, ışıklı bir tüp) veya bir proktoskop (bir anoskop gibi çalışan fakat daha kapsamlı bir rektal muayene sağlayan) takabilecektir Arka pasaja.

İç basurleri tanımlamak veya anal fissür, kolit, Crohn hastalığı ve kolorektal kanser gibi anal kanamaya neden olabilecek diğer koşulları ekarte etmek için daha fazla prosedür gerekebilir.

Anal kanala daha fazla girmek için (alt bölüme veya sigmoid kolona) sigmoidoskopi kullanılabilir veya tüm kolon kolonoskopi ile görüntülenebilir. Her iki prosedür için de rektuma bir ışıklı, esnek görüntüleme tüpü yerleştirilir. Bir baryum röntgeni tüm kolonun iç kısmını gösterebilir. Önce bir baryum lavmanı verilir ve daha sonra alt gastrointestinal sistemden röntgen çekilir.

Basurların tedavileri nelerdir?

Basurlar için eczanelerden veya bir genel sekreterden temin edilebilir tedaviler var.

Kremler, merhemler ve süpozituvarlar kısa vadede şişme ve inflamasyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Bir doktor, şiddetli inflamasyon için kortikosteroid krem öneride bulunabilir.

Sıcak (fakat sıcak değil) sitz banyoları basurlar için geleneksel bir terapidir: Özellikle bağırsak hareketi sonrasında günde birkaç kez 15 dakika boyunca yaklaşık 8 cm sıcak suda bekletin.

Parasetamol gibi ağrı kesiciler, basurların neden olduğu ağrıların hafifletilmesine yardımcı olabilir. Ağrılı hemoroit tedavisinde lokal anestetik ürünler reçete edilebilir.

Kabız kabızıysa, bir doktor bir müshil kullanmanızı önerir.

Bununla birlikte, bu tedaviler basurlerin kendisinden kurtulamaz.

Hamileyseniz, diyet değişiklikleri de dahil olmak üzere herhangi bir tedaviyi doktora geçmeden önce tartışın.

Belirtiler devam ederse, doktorunuz aşağıdaki prosedürlerden birini önerebilir. Birçoğu gündüz davası olarak kullanılabilir:

Enjeksiyon veya skleroterapi. Bir iç basur, bir skar yaratan ve basurin kapanmasına neden olan bir solüsyon ile enjekte edilebilir. Enjeksiyon biraz acıtacak. Basur nasıl geçer konusunda da bu ele alınan bir konudur.

Bantlama. Prolabe basur sıklıkla lastik bant ligasyonu ile çıkarılır. Özel bir alet, basurin etrafında küçük bir lastik bant tutarak kan akışını neredeyse anında kapatır. Bir hafta içinde basur büzülür ve düşer.

Koagülasyon veya koterizasyon. Elektrikli bir sonda, bir lazer ışını veya kızılötesi ışık kullanarak, minik bir yanma ağrısız bir şekilde basurin sonunu mühürler ve kapanır ve küçülür. Bu prolabe basur için en kullanışlıdır.

Cerrahi. Büyük iç basurler veya son derece rahatsız edici dış basurler (yaşamak çok acı veren tromboz basur gibi) için doktorunuz basurektomi olarak adlandırılan geleneksel cerrahi seçebilir.

Basur çıkarma için başarı oranı% 95’e yaklaşmaktadır ancak diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri yapılmadığı sürece basur tekrarlanabilir.

Etiketler: »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

8+1 = ?