logo


Başbakan’dan Mısır zirvesi

_17_img_640_360 (2)Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır’daki askeri müdahale nedeniyle Urla’daki tatilini yarıda kesti, bugün kurmaylarıyla İstanbul’da toplantı yapacak.

Başbakan’ın toplantısı öncesi basın açıklaması yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ”Halk iradesiyle seçime gelen hükümetler ancak halk iradesiyle görevden alınırlar” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki, Mısır’da yaşanan son gelişmelerin ele alınacağı toplantı başladı.Toplantı, Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nde saat 16.10’da başladı. Toplantıya, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti genel başkan yardımcıları Hüseyin Çelik ve Mevlüt Çavuşoğlu ile Başbakanlık Başdanışmanı Yalçın Akdoğan katılıyor. Toplantıda, ordunun yönetime el koyduğu Mısır’daki son gelişmeler değerlendirilecek.

DAVUTOĞLU’NDAN BASIN TOPLANTISI

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, basın toplantısında şunları söyledi:
Dün aslında Singapur’da bir çok Dışişleri Bakanı ile detaylı görüşmeler yaparak ciddi çaba sarf ettik. Bugün de Mısır Dışişleri Bakanı ile görüştük. Dost ve kardeş Mısır halkının 25 Ocak devrimine güçlü bir destek verdik. Mısır’ın Arap ve İslam dünyasındaki güçlü konumu herkesin malumudur. Mısır sadece bölgesel değil küresel barışın da önemli aktörlerindendir. 25 Ocak devrimi ile başlayan demokratik sürecin korunmasında herkesin dikkat etmesi gerekir.
Son günlerde yaşanan hadiseler hepimizi derinden üzmüştür. 30’a yakın Mısırlı kardeşimiz hayatını kaybetmiştir. Seçimlerle iş başına gelen Mursi’nin Mısır ordusunu müdahalesiyle görevden alınması demokratik süreç açısından son derece kaygı verici bir durumdur. Halk iradesiyle seçime gelen hükümetler ancak halk iradesiyle görevden alınırlar. Askeri darbeyle devrilmeleri kabul edilemez. Bu müdahale 25 Ocak devriminin kazanımlarına gölge düşürmemelidir.
Seçimlere bütün siyasi aktörlerin hiçbir kısıtlama olmadan katılması Mısır demokrasisi için hayati önemdedir. Dünkü müdahaleden sonra siyasilerin keyfi olarak tutuklanmaları ya da göz hapsinde tutulmaları kabul edilemez. Geçiş hükümetinin azami hassasiyetle çalışacağına inanıyoruz. 25 Ocak devrimi 21. yy.’ın ilk büyük devrimidir. Bu kazanımları korumak bütün Mısırlıların görevi olmalıdır. Biz Arap baharının Arap kışına döndüğü şeklindeki değerlendirmeleri toptan reddediyoruz. Seçilmiş iktidarlarının ise yürütme gücünü anayasal kurallara bağlı kalarak kullanması esastır. Bizim tercihimiz Mısır halkının tercihi olmuştur ve olacaktır. Bundan sonra esas mesele Mısır halkının tercihinin özgür olarak yapıp yapamayacağıdır.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

8+2 = ?