logo


Başbakan Erdoğan’ın ziyaretini değerlendirdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün eşi Emine Erdoğan ile birlikte İzmir’in Kınık ilçesinde maden şehitlerinin aileleriyle bir araya geldi. Erdoğan, öğretmenlerevinde gerçekleştirilen yemekli toplantıda yaklaşık 1 saat 45 dakika ailelerle görüştü. Ailelere yasal hakları hakkında bilgi veren Erdoğan, bundan sonraki süreçte neler yapılacağını aktardı. Maden faciasında eşi Bayram İndirik’i kaybeden ve çocukları 8 yaşındaki Kazım, 11 yaşındaki Hüseyin ile hayata tutunmaya çalışan madenci eşi Havva İndirik, Başbakan Erdoğan’ın madenci yakınlarıyla bir araya geldiği toplantıda, kendilerine aktarılan bilgileri gazetecilere anlattı. Bayram İndirik’in 13 yıllık eşi Havva İndirik, iki oğlu olduğunu belirterek şunları söyledi: ‘Biri 8, diğeri 11 yaşında. 4 kişiydik, şimdi 3 kişi kaldık. Acımız çok büyük. Bugün Başbakan geldi. Geleceğinden haberimiz yoktu. ’Bu bir kazadır’ dedi. İnşallah öyledir. ’Suçlular mutlaka yargılanacak. Tutuklular var’ dendi. Bize 301 ev yapılacağını fakat evlerin Soma’da olacağını söyledi. Bizim Soma’ya gitme durumumuz zaten yok. Evimizin erkeği gitti. İki küçük çocukla ne yapabiliriz. Benim sakat bir annem var. Ona sığındık. Bilmiyorum artık ne yapabilirim.

Evlerin bazıları Kınık’ta olsaydı daha iyi olurdu. Bizim durumumuzda olan birçok insan var. Kimse istemiyor Soma’da olmasını. Bu saatten sonra Soma’yı görmeyi asla istemeyiz. Çünkü acımız orada. Bitmeyecek bir acı. Başbakan Erdoğan bize aylıklarımızın bağlanacağını, iş imkanı olanlara iş verileceğini söyledi fakat benim çalışma imkanım yok. Ben işe gidebilirsem çocuklarımı kime bırakacağım. Ben bize söylenenleri olumlu buldum ama Soma’da evin yapılmasını, düşünülmesini hiç olumlu bulmadım. Yerin yurdun neresiyse orada daha rahat olabilirsin.’ Başbakan Erdoğan’a ölen madenci yakınlarından herhangi bir tepki olmadığını da dile getiren İndirik, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Herkes iyi karşıladı. Soru sordular, o da cevap verdi. Üzgün olduğunu söyledi. İnşallah gerçekten üzgündür.’ İndirik, Başbakan Erdoğan ile birlikte toplantıya katılan Emine Erdoğan’ın da kendilerine herhangi bir şey söylemediğini ifade etti.

Eşinden geriye 2 çocuğu kaldığını vurgulayan Havva İndirik, kendisinin en büyük destekçisinin annesi Kumru Akçıl olduğunu söyledi. Bacağından rahatsız olan annesine yardım eli uzatılmasını isteyen İndirik, sözlerine şöyle devam etti: ‘Ben anneme burada sığındım. O yüzden eşimden sonra annem burada benim herşeyim. Annem bacağından sakat, yürüyemiyor. Ona yardımcı olmalarını istiyorum. Üç defa ameliyat oldu. Platin taktılar ama ayakları daha fazla şişti. Şuan çok rahatsız. Ben ona yardımcı olmalarını istiyorum en azından bizimle durabilsin. O benim için bir güvencedir. Maddiyattan çok daha büyük bir güvence.’ Torunları ve eşini kaybeden kızının kimsesiz olduğunu dile getiren anneanne Kumru Akçıl da, tek dileğinin suçluların cezasını bulması olduğunu söyledi.

Etiketler: » » »

Share