logo


Barış Kılıç :Kız tavlamaya Bodrum’a giderdik

barış kılıç1

O, ‘Türkiye’nin en seksi erkeği’ lakabına sahip. ‘Güllerin Savaşı’ dizisiyle kadınların kalbini çalmaya da devam ediyor. Pek bilinmese de Barış Kılıç, iki çocuk babası bir oyuncu. Oyuncu ve çocuklarıyla havuz başında buluştuk, baba olarak seyahat etmenin inceliklerini konuştuk. Kılıç, seyahat rotasında kültürel turlar olmasına mutlaka öncelik veriyor.

Baba olmak seyahat planlarında neleri değiştiyor?
– Baba olduktan sonra tatil planlarımızı çoğunlukla çocuklara göre yapıyoruz… Önceliğimiz, onlarla birlikte rahat edebileceğimiz, onların da bizim de eğlenebileceğimiz yerleri tercih etmek.

Çocukla seyahat edeceklere vereceğiniz en önemli tavsiye nedir?
– Birlikte bolca, eğlenceli vakit geçirebilecekleri, aynı zamanda arada nefes almak için iyi bir çocuk kulübü olan yerleri tercih edin. Tabii bizim için yemeklerinin iyi olması da çok önemli.

Seyahat rotası seçerken nelere dikkat edersiniz?
– Öncelikle görmedikleri yerleri seçmeye özen gösteriyorum. Kültürel turlar olmasına öncelik veriyoruz.

Mesela?
– UNESCO tarafından belirlenmiş yapıları göstermek öncelikli hedefimiz diyebilirim. Seyahatlerin görsel hafızaları ve kültürleri açısından çok yararlı olduğunu söyleyebilirim. Her seyahatten bir iz mutlaka kalıyor. Önce kendi ülkemizdeki değerleri görmeleri, sonra yurtdışı seyahatlerimizle kıyaslamalarının vizyonları açısından önemli olduğunu düşünüyorum.

barış2

Biraz nokta atışı yapalım. Babalara seyahat için önereceğiniz belli yerler var mı?
– Dediğim gibi UNESCO tarafından dünya mirası listemizde yer alan değerleri göstermekle başlayabilirler. Biz de henüz tamamlamadık ama ilk adımlarımız son derece başarılı. Bu rotaya İstanbul’daki tarihi yerler, Kapadokya, Truva antik kenti, tarihi Safranbolu şehri, Pamukkale, Letoon (Fethiye), Çatalhöyük, Edirne Selimiye Külliyesi’nden herhangi birisiyle başlayabilirler.

Çocuklar, seyahatlerde sizinle en çok ne yapmaktan keyif alıyor?
– Büyük oğlum tatilde benimle futbol oynayacağı her ortamı sever. Küçük oğlumsa daha sakin aktivitelerden hoşlanıyor. Resim yapar, onunla genellikle sanat galerilerini gezeriz.

Erkek çocuğu olan babaların bavullarının olmazsa olmazları nelerdir?
– Yedek kıyafetler. Çok fazla sportif aktivite yapılacağından rahat kıyafetler ve spor ayakkabılar, mümkünse bir de krampon tercih edilmeli. Bununla birlikte yolculuk yaparken oyalanması için çantalarında mutlaka küçük bir kutu oyunu bulunduruyoruz. Sulukları, acil durumlar için yara bandı ve mutlaka atıştırmaları için meyve…

En son çocuklarınızla nereye gittiniz?
– Kartalkaya’ya. Çocukların sömestr tatili nedeniyle arkadaşlarımızla birlikte orada konakladık.

Sırada ne var?
– Çocuklarımızla yaz tatili için klasik deniz tatili planlıyoruz. Bir de dil eğitimleri ve özel ilgi alanları için üç haftalık yurtdışı programımız olacak.

YEDİĞİM SALYANGOZLARI UNUTAMIYORUM

barış3

Seyahatlerinizde en sevdiğiniz şehir hangisi oldu?
– Barcelona. Sahil şehri ve hareketli olması beni her zaman cezbetti.

Orada hangi noktaları önerirsiniz?
– Barcelona’da kafe olarak vakit geçirmeyi en sevdiğim yer ‘4cats’. Oradaki çikolatalı Churros’i denemenizi şiddetle tavsiye ederim. Balık restoranı olarak tercihim La Barca ve 7 gates’tır. 7 gates’te Barcelona’nın en iyi paella’sını da bulabilirsiniz. Et restoranı olarak da Aşador de Aranda’yı tercih ederim.

Yediğiniz en ilginç yemek neydi?
– Fenerbahçe’nin maçı için gittiğim İspanya’nın kuzeyinde yer alan Vigo şehrinde yediğim, neredeyse canlı olan salyangozları gerçekten unutamıyorum. Garsonların en gencinin 70 yaşında olduğu çok şirin bir sahil balık restoranıydı.

Son zamanlarda size en keyif veren seyahat noktası neresi?
– Bademli’deki Kalem Adası… Doğası ve denizi mükemmel… Resimlerinden de güzel olan bu adayı mutlaka görün derim.

barış4

Minibarda en çok ne görmeyi seversiniz?
– Su.

Unutamadığınız, en komik tatil anınız nedir?
– ‘Adını Feriha Koydum’ dizisinde ‘kaptan’ lakabıyla teknesi olan bir karakteri canlandırıyordum. Diziyi izleyen bir çocuk izleyici yaz tatilinde Ayvalık sahilde güneşlenirken yanıma gelip “Abi sen burda ne yapıyorsun, niye kumda güneşleniyorsun koskoca teknen varken” demişti. Bu da çok hoşuma gitmişti.

En kötü anınız ne peki?
– Ayvalık’taki Şeytan Sofrası’nda yeni tanıştığımız kızlarla romantizm yapacağız diye gecenin bir yarısı arkadaşımın yanlışlıkla altı metrelik çukura düşmesi ve geceyi kızlarla hastanede geçirişimiz…

Aileden ayrı ilk tatilinizi hatırlıyor musunuz?
– 17 yaşında gittiğim Bodrum. Oraya kız tavlamaya gitmiştik…

“Asla gitmem” dediğiniz bir yer var mı?
– Yazın sivrisineğin bol olduğu her türlü tatil bölgesi.

barış5

En sevdiği beş şehir… Barcelona, San Francisco, Londra, Madrid, New York
Ne almadan dönmez… Çocuklarıma çikolata, oyuncak ve oraya özgü tişört.
Bavulun olmazsa olmazları… Spor kıyafetlerim, diş fırçam, parmak arası terliklerim.
Ne okur, ne dinler? Kitap okumayı severim. En son okuduğum kitap ‘Alacakaranlık’. Müziğin her türlüsünü seviyorum. Günün her saati müzik dinleyebilirim.

Etiketler: » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

8+7 = ?