logo

07 Ekim 2014

Bankalarda kiralık kasası olanlar dikkat!

tmsfKiralık kasalarda 10 yıl boyunca dokunulmayıp zamanaşımına uğrayan altın ve diğer mücevharatlar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) kaldı. Kiralık kasalardan altın, mücevharat, hisse senedi, tahvil bono çıktı. Ancak kiralık kasalardan çıkan altın ve mücevherleri TMSF muhasebe işlemini yapmadı. Bunun üzerine Sayıştay uyardı.

SAYIŞTAY’ın 2013 yılı TMSF raporunda zamanaşımına uğrayarak Fon’a intikal eden varlıklarla ilgili tespitlere yer verildi. 5411 sayılı Kanunun 62. maddesine göre hak sahibi tarafından 10 yıl boyunca aranmayan varlıklar Fon’a intikal ediyor. Önce ilana çıkılıyor eğer hak sahibi çıkmazsa Fon’a devrediliyor. Sayıştay zamanaşımından dolayı Fon’a geçen bu varlıkların muhasebeleştirilmediğini tespit etti. TMSF Muhasebe Yönergesinde bu varlıkların nasıl değerleneceği ve muhasebeleştirileceğine yönelik de bir düzenleme bulunmadığını kaydeden Sayıştay, “Fona intikal eden varlıklar Fonun aktifine alınmadığından bilanço ve gelir tablosunun gerçek durumu göstermediği değerlendirilmektedir” yorumunda bulundu. Sadece borsada işlem gören hisse senetlerinin değeri 253 bin lira olarak belirlenebildi. 2012 yılında zamanaşımına uğrayan kiralık kasalardan çıkan emanetler şöyle sıralandı:

630 ALTIN, 1512 MÜCEVHER

* 630 adet çeşitli ebatlarda altın (reşat, cumhuriyet, ata, tam çeyrek vb.),
* 1.512 adet mücevherat (bilezik, kolye, yüzük, küpe, saat vb.),
* 18.577 adet hisse senedi (borsada işlem görenler dahil),
* 1.556 adet tahvil ve bono gibi menkul kıymet,
* Muhtelif adet gümüş vb. kıymetli maden ve
* Muhtelif tutarda Türk lirası ve yabancı para

TMSF: KATILIYORUZ AMA…

TMSF yanıtında Sayıştay’ın tespitlerine prensip olarak katıldığını belirterek, buna karşılık Fon’a devredilen kıymetlerin değerleme kriterlerinin belirlenmesi ve bunların aktife alınmasına yönelik operasyonel bir takım zorluklar olduğunu dile getirdi. TMSF, Borsada işlem gören hisse senetleri dışında kalan ve devir esnasında değerleri belli olmayan varlıkların ilk aşamada “iz bedelle” Fon aktifine alınması ve değerleme çalışmalarının tamamlanmasını müteakip yapılacak satış sonrasında da satış bedeli esas alınarak kayıt düzeltmeleri ile aktif çıkış kayıtlarının tamamlanmasının uygun bir yöntem olacağının düşünüldüğü anlatıldı. Bu doğrultuda 2012 yılında zamanaşımına uğrayan ve 2013 yılında Fon’a devredilen varlıkların Fon aktifine girişi için gerekli muhasebe kayıtlarının 13 Mayıs 2014 tarihinde yapıldığı belirtildi. Ancak Sayıştay, iz bedelle kayıt tutmanın mali tabloların gerçek durumunu göstermesine engel olacağı gerekçesiyle uygun olmayacağını bildirdi.

Kaynak: Hürriyet

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?