logo


29 Ağustos 2015

Baluken: 24 saat içinde 11 kişi öldü

Baluken 24 saat içinde 11 kişi öldü

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Yüksekova, Cizre, Doğubayazıt ve Şırnak’ta son 24 saat içinde 11 kişinin yaşamını yitirdiğini savunarak, “Bunun kabul edilebilir hiçbir yönü, hiçbir yanı yoktur” dedi.

Baluken, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Yüksekova ve Cizre’de yaşanan olaylara değinerek, “halkı sindirmeyi amaçlayan çok kirli bir gladyo planlamasının devrede olduğunu” iddia etti.

Yüksekova’da bazı mahallelere havan ve obüs atışları yapıldığını ileri süren Baluken, ilçenin dış dünya ile tüm temasının da kesildiğini savundu.

Cizre’de ise aralarında 7 yaşında bir çocuğun da bulunduğu bazı kişilerin yaşamını yitirdiğini iddia eden Baluken, ilçede belli noktalara keskin nişancılar yerleştirildiğini ileri sürdü.

Yüksekova, Cizre, Doğubayazıt ve Şırnak’ta son 24 saat içinde 11 kişinin yaşamını yitirdiğini savunan Baluken, “Bunun kabul edilebilir hiçbir yönü, hiçbir yanı yoktur. 90’lı yılları aşan, olağanüstü hal dönemlerini aşan, Çiller-Ağar-Güreş konseptine bile rahmet okutan bir faşizm uygulamasıyla karşı karşıyayız” iddiasında bulundu.

Baluken, bazı valilerin ise görev ve yetkilerini aştıklarını savundu. Bölgede ziyaret gerçekleştirdikleri yerlerdeki askerlerin de savaşmak ve operasyona çıkmak istemediğini ileri süren Baluken, siyasetçilerden bu sorunu çözmelerini istediklerini kaydetti.

HDP’li Tüzel’in seçim hükümetinde yer almaması

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel’in, seçim hükümetinde yer almayacağı yönündeki açıklamasının hatırlatılması üzerine Baluken, Tüzel’in, kurucu başkanlığını yaptığı partinin görüşleri doğrultusunda hareket etmesinin, demokratik hakkı olduğunu belirtti. HDP’nin ise böyle düşünmediğini söyleyen Baluken, partisinin yetkili organlarının, bu konudaki değerlendirmelerini daha sonra yapacaklarını aktardı.

Seçim hükümetinde yer alacak bağımsızların hemen yemin etmesi gerektiğini düşünüp düşünmediği sorusuna ise Baluken, Anayasa ve yasalarda yemin konusuna ilişkin bir netliğin olmadığını ifade ederek, partilerinin hukuk komisyonundan gelecek görüş doğrultusunda tavır belirleyeceklerini bildirdi.

Başka bir soru üzerine Baluken, yaşanan son olaylarla ilgili İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’ün, telefonlarına cevap vermediğini, bu konuyu ilettikleri Meclis Başkanı İsmet Yılmaz’ın da bir şey yapmadığını savundu.

Etiketler: » » » » » » » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

6+4 = ?