logo


Balık Severlere Kötü Haber!

balıkPalamut, sezonun ilk haftasında şaşırttı. Denizlerde av yasağının sona ermesiyle bol miktarda avlanacağı tahmin edilen palamut, havaların ısınmasıyla balıkçılarda hayal kırıklığı yarattı. Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Arslan: “İlk günlerden sonraki süreçte ne olduysa şu anda teknelerimiz denize gidiyor ve boş dönüyor, balık bir anda kayboldu.”

Denizlerde av yasağının sona ermesiyle bol miktarda avlanacağı tahmin edilen palamut, deniz suyunun ısınmasıyla beklentileri karşılayamadı. Sezonun ilk gününde “vira bismillah” diyen balıkçılar bol miktarda olmasa da beklentileri karşılayacak kadar palamut avladı.

Daha sonra hava sıcaklıklarının da etkisiyle batı ve doğu Karadeniz kıyılarından göç eden palamut, av sezonunun başladığı ilk haftalarda hayal kırıklığı yarattı. Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, sezonun ilk gününde çok bol olmasa da beklentileri karşılayacak kadar balık avladıklarını söyledi.

Daha sonraki süreçte balığın azaldığına dikkati çeken Arslan, “İlk günlerden sonraki süreçte ne olduysa şu anda teknelerimiz denize gidiyor ve boş dönüyor, balık bir anda kayboldu. Tabi bu, ‘balık tamamen kayboldu’ anlamına gelmez. Batı Karadeniz’de çok olmasa da İğneada ve İstanbul Boğazı çevresinde kısmen avcılık yapılıyor” diye konuştu.

SULAR SERİNLEDİKÇE BALIKLAR GELECEK

Arslan, palamudun ilerleyen süreçte Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesine doğru göç edeceğini anlatarak, balıkların deniz suyunun sıcaklığının fazla olması dolayısıyla serin sulara çekildiğini kaydetti.

Gelecek ay palamut avından umulu olduklarını dile getiren Arslan, “Şu anki görüntülerden bunu anlayabiliyoruz. Şu anda deniz suyu sıcaklığı 27 derece. Bu da yüksek bir rakam, balıklar da sıcak sudan rahatsızlık duyduğu için serin sulara hareket ediyor. Sular serinledikçe kıyılarımıza geleceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Arslan, balık avının sezonun ilk haftasında vatandaşın beklentilerini karşılayamadığını dikkati çekerek, bu nedenle de tezgahlarda çeşitliliğin görülmediğini söyledi.

BALIKÇILAR UMUTLU

Giresun Belediyesi Çotanak Balık Pazarı’nda balıkçılık yapan Taşkın Saka da sezonun ilk günlerinde balık avının iyi olduğunu ancak sonraki günlerde bu durumun değiştiğini anlattı. İlerleyen günlerde balığın bollaşacağına dair umutlu olduklarını vurgulayan Saka, “Gırgır teknelerinin kaptanları, balığın bollaşacağını söylüyor. Denizin suyu şu an sıcak, bu durum ister istemez balığı etkiliyor ve dengesini bozuyor. Temennimiz önümüzdeki dönemde balığın bol olacağı. Halka bol balık yedirmeyi bekliyoruz. Balık fiyatları pahalı, ilk gün 5-6 liraydı, bugün de 7-8 lira civarında” ifadesini kullandı.

Etiketler: » » » » » » » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

6+10 = ?