logo

Bakanlıktan “zehirli mantar” uyarısı

zehirli-mantar

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye’de doğal olarak yetişen yaklaşık 70 zehirli mantar türü bulunduğunu bildirerek, bilimsel dayanağı olmayan yabani mantarların tüketilmemesi konusunda vatandaşları uyardı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye’de doğal olarak yetişen yaklaşık 70 zehirli mantar türü bulunduğunu bildirerek, bilimsel dayanağı olmayan yabani mantarların tüketilmemesi konusunda vatandaşları uyardı.

Bakanlık yetkilileri,yaptığı açıklamada, doğada en çok mantarla karşılaşılan ılık ve nemli dönemlerden olan sonbahar mevsiminde orman ve mera alanlarında çok sayıda doğal mantar yetiştiğini kaydetti.

Özellikle kırsal alanda yaşayan vatandaşların doğadan topladıkları mantarları tüketme alışkanlığı nedeniyle çok sayıda mantar zehirlenmesi vakası gerçekleştiğini aktaran yetkililer, bazı zehirlenme vakalarının ise ölümle sonuçlandığını ifade etti.

Bilimsel verilere göre Türkiye’de doğal olarak yetişen yaklaşık 70 zehirli mantar türü bulunduğunu belirten yetkililer, bilimsel ismi konulmayan hiçbir yabani mantar yenilmemesi gerektiğini, yenilebilen her yabani mantarın ise zehirli ve hatta öldürücü olabileceği ihtimalinin her zaman akıllarda tutulması gerektiğini aktardı.

Pişirmekle, dondurmakla, kavanozlamakla veya başka bir işlemle zehirli mantarların zehirsiz hale getirilemeyeceği gerçeğin de bilinmesi gerektiği vurgulandı.

Mantar zehirlenmelerinin önlenmesinde en etkili yolun, kaynağı bilinmeyen ve kontrolsüz bir şekilde toplanan mantarların yenilmemesi olduğuna dikkati çeken yetkililer, şu bilgileri verdi:

“Her ne kadar halkımız kendi yöresinde yetişen mantarları bilse de en küçük bir yanılgı maalesef acı sonla bitebilmektedir. Zehirlenme vakaları; birkaç saat içinde etkilerini gösterebileceği gibi, haftalar hatta aylar sonra bile etkisini gösterebilmektedir. Bundan dolayı, kendiliğinden yetişmiş bir mantarın zehirli olma ihtimali vardır ve bunları yenebilir mantarlardan ayırt etmek çok zordur. Teşhis ve tanıma işlemi eğitim almış ve uzun yıllar tecrübe etmiş kişilerce yapılabilir.”

– Bakanlık vatandaşları uyarmak için çalışma yapıyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, tabiatta kendiliğinden yetişen mantarların, uzmanına danışmadan kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini vurguladı.

Bakan Eroğlu, şunları kaydetti:

“Bakanlık olarak zehirlenmelere karşı biz de zehirli mantar türlerinin ve zehirlenme vakalarının fazla olduğu yörelerde çalışma yürütüyoruz. Uyarıcı levhalarla, broşür ve afişler kullanmak suretiyle vatandaşlarımızın bu hususta bilgi sahibi olmasına çalışıyoruz. Ayrıca bu konuda bir kamu spotu hazırladık ve sosyal medyada paylaşıyoruz.”

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?