logo


Bakanlık, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen 57 ürünü duyurdu

et-ve-sut-urunleri

Bakanlık, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen 57 ürünü duyurdu

Bakanlık, taklit ve tağşiş yağıldığı kesinleşen gıdalarda 57 ürünün yer aldığı kara listeyi resmi sitesinden duyurdu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen aralarında et, süt ürünleri ile içeriğinde ilaç etken maddesi tespit edilen takviye edici gıda, bitkisel yağ, bitkisel çay, baharat, çikolata ve kahvenin yer aldığı 57 ürünü duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada ürünlerle ilgili duyuruları 2 farklı grupta gerçekleştirdiğini belirtilirken, birinci grupta yer alan taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen ürünler için, ” Birinci grupta yer alan taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen ürünlerle ilgili olarak ürünleri üreten firmalar hakkında 5996 sayılı Kanun kapsamında 14.649 Türk Lirası idarî para cezası uygulanarak; bu ürünlerin mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verilmiştir” denildi.

İkinci grupta yer alan ürün için ise,” İkinci grupta yer alan kişilerin sağlığını tehlikeye düşürebilecek şekilde laboratuvar analizleri neticesinde içeriğinde ilaç etken maddesi tespit edilen ürünler, masrafları sorumlusuna ait olmak üzere piyasadan toplatılmakta ve ürünlerin mülkiyeti kamuya geçirilmektedir. Ayrıca, söz konusu ürünleri üreten veya piyasaya arz edenler hakkında kamunun sağlığına karşı suçlar kapsamında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur” denildi.

Gıdalarda taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi bulunduğu tespit edilen ürün, firma ve markaların bulunduğu listeye “www.tarim.gov.tr” adresinden ulaşılabiliyor.

İşte firma, ürün ve markalardan bazıları:

ET VE ET ÜRÜNLERİ

bakanlik-1

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ

bakanlik-2

TAKVİYE EDİCİ GIDALAR VE BENZERİ ÜRÜNLER

bakanlik-3

BİTKİSEL YAĞLAR

bakanlik4

ALKOLSÜZ İÇECEK

bakanlik5

KAHVE

manset-670

BITKISEL ÇAY

manset-6701

BAHARAT

manset-6702

ÇİKOLATA

manset-6703

Etiketler: » » »

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?