logo


08 Ağustos 2016

Bakanlar Kurulu sonrası flaş açıklamalar

numan kurtulmuş

4 saat süren Bakanlar Kurulunun ardından Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş açıklama yaptı. Numan Kurtulmuş açıklamasında “Ya bir darbenin terörist elebaşını gözetecekler ya da 79 milyon Türk insanının isteklerine cevap verecekler. Bu tercihin siyasal sonucunu göreceğiz.” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu sona erdi. 4 saat süren Bakanlar Kurulunun ardından Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş önemli açıklamalar yaptı.

KURBAN BAYRAMI DA 9 GÜN OLACAK

Kurtulmuş Kurban Bayramı ile ilgili de beklenen haberi verdi. Kurtulmuş bayram tatili ile ilgili “Büyük ihtimalle Kurban Bayramı tatilimiz de 9 günlük olacak, yani cuma günü olacak ama onun kararı henüz Bakanlar Kuruluna gelmedi.” dedi.

Numan Kurtulmuş’un açıklamalarından satır başları şöyle:

ABD tercih yapmak zorunda. Ya bir darbenin terörist elebaşını gözetecekler ya da 79 milyon Türk insanının isteklerine cevap verecekler. Bu tercihin siyasal sonucunu göreceğiz..

Dünkü İstanbul mitingi dosta kuvvet düşmanlarımıza korku salmış bir milli duruştur.

Algı operasyonlarını kıracağız. Hangi çalışmayı yaparsak yapalım ortadaki gerçek ne kadar yalın olursa olsun anlamak istemeyen istemedi. Dünkü miting dünyanın gözünü açtı.

Özellikle ekonomi diplomasisi anlamında algı operasyonlarını kıracağız.

KALKIŞMA EKONOMİMİZİ ETKİLEMEDİ

Hükümetimizin en önemli alanlarından birisi üretim esaslı ekonomiye geçmiş olmasıydı. Halkımız ve ekonomi çevreleri rahat olsun. Kalkışma Türkiye ekonomisini etkilemedi.

Bu çerçevede Bakanlar Kurulu gündemindeki önemli konu proje bazlı teşvik programı oldu. Ekonomi ile ilgili bakanlıklarımız bu anlamda çalışmalarını sürdürüyor.

İŞ ADAMLARINA MÜJDE!

Bugün itibarıyla Türkiye Büyük Millet Meclisine göndereceğimiz bir kanun tasarısı var. Ekonomik reform paketlerimizin içerisinde zikrettiğimiz bir husus şuydu; iş adamlarının taşınır mallarının alet, makina, teçhizat ve diğer taşınırlarının, bankalara teminat olarak verilebilmesinin kolaylaştırılması. Bunu söz olarak vermiştik. Ekonomi çevrelerini, özellikle KOBİ’leri rahatlatan çok önemli teklifti bu. Şimdi bunu yasalaştırıyoruz. Bundan sonra iş adamlarımız, sadece taşınmazlarını değil aynı zamanda taşınır mallarını, mülklerini de bankalarımıza rehin olarak verebilecek, teminat olarak gösterebilecektir.

DEMOKRASİ NÖBETLERİ

Bu millet demokrasi nöbetlerinde olmaktan çok memnun. Aslında bekledikleri sadece meydan değil Türkiye’nin demokrasisidir. Cumhurbaşkanımız devam dese bu nöbetler uzun süre devam edecek. Çarşambaya kadar da tedbiren bu demokrasi nöbetlerinin devamına sayın Cumhurbaşkanımız talp etmiştir. Milletimiz de cumhurbaşkanımıza karar verdi.

FİRARİ FETÖ’CÜ GENERALLER NEREDE?

186 Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu ve 30 Jandarma Genel Komutanlığı mensubu personel, yani toplam 216 kişi firaridir. Onlar, kaçmıştır. Bunların içerisinde 9 tanesi de general rütbesinde olan kaçaklardır. Kaçakların, Kuzey Irak’ta başka bir terör örgütünün elinde olduğu bilgisi, bizim resmi kaynaklarımız tarafından asla doğrulanmamıştır. Bunlar şu anda bizim açımızdan spekülasyon mahiyetinde birtakım sözlerdir.

ALMANYA BAŞBAKAN YARDIMCISI GABRİEL’İN AÇIKLAMALARI

(Türkiye’nin önümüzdeki 30 yıl AB üyesi olamaz açıklamaları) Daha evvel hatırlarsanız İngiltere’nin eski Başbakanı da Türkiye’nin 3000 yılına kadar AB üyesi olamayacağını iddia etmişti. Biz onlara siz 30 yıl sonra AB ne olacak onu düşünün dedik. Ama gördük ki İngiltere Brexit kararı verdi. Dolayısıyla AB kendi yapısal sorunlarını aşamamış bir birlik. Dolayısıyla sayın Gabriel’de 20 yıl sonra AB’nin halini düşünmeli.

Avrupa içerisinde çok ciddi yabancı düşmanlığı, İslamofobi ve ırkçılık gelişiyor. Bunları söyleyince Almanya’daki aşırı sağın nasıl önleneceği ile ilgili bir şey söyleyin. Bu sözlerin bizim tarafımızdan bir kıymeti yoktur.

AKADEMİSYENLERİN İZİN YASAKLARI

Tedbir olarak soruşturmaların selameti bakımından yıllık izinler durdurulmuştu. Açığa alınmalar hakkında soruşturma devam eden kişiler var. Burada savcıların kararı başkadır. Bizim konuştuğumuz insanların yıllık izne çıkma yasağı idari bir tasarruftur. Mahkeme faslı ayrıdır.

Etiketler:
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

5+6 = ?