logo


Bakan Zeybekci’den İhracat ve Faiz Açıklaması

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ilk 5 aylık ihracat rakamlarıyla ilgili olarak, ‘Sevinçle belirteyim ki şu an ilk 5 aylık ortalamamız yüzde 10 seviyesinde olacaktır. Bu demektir ki Türkiye olarak 166 milyar doları geçeceğiz, 170 milyar dolar seviyesine inşallah ulaşacağız. Bu çok şey demek’ dedi.

Antalya’da bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’i Su ve Atık Su İdaresi Genel Müdürlüğü’nde ziyaret etti. Başkan Türel, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Ekonomi Bakanı sıfatıyla Zeybekci’yi ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğini kaydeden Türel, ‘Göreve başlar başlamaz kendimizi yoğun bir temponun içinde bulduk. Her zaman tecrübelerinizden yararlandık. Siyaseti tercih edecek olsaydık Ankara’da kalırdık ama biz hizmeti tercih ettik. Yeniden Antalya’da halkımızın özlediği hizmetlere hükümetimizin desteği ile kavuşacak’ dedi.

‘170 MİLYAR DOLARA ULAŞACAĞIZ’

Bakan Zeybekci ise, ekonomide Antalya’nın örnek gösterilen bir şehir olduğunun altını çizerek, gelecekte 150 milyar dolarlık hizmet gelirinin en önemli şehirlerinden birisi olacağını dile getirdi. Bakan Zeybekci, gazetecilerin sorularını da cevaplandırdı. “İlk 5 aylık ihracat rakamları, hedeflenen miktara ulaştı mı?” sorusuna Bakan Zeybekci, şu yanıtı verdi:

‘Bu sene bizim orta vadeli hedefimiz geçen sene 152 milyar dolardı, bu sene 166 milyar dolarlık bir hedefimiz var. Sevinçle belirteyim ki şu an ilk 5 aylık ortalamamız yüzde 10 seviyesinde olacaktır. Bu demektir ki Türkiye olarak 166 milyar doları geçeceğiz, 170 milyar dolar seviyesine inşallah ulaşacağız. Bu çok şey demek. Yüzde 10’luk ihracatın artması demek Türkiye’de üretimin artması demek, istihdamın artması demek. İstihdamın artması demek Türkiye’de sabit gelirli insanlarımızın sayısının artması demek, refah seviyemizin artması, tüketimin artması demek, Türkiye’de ekonominin canlanması, yatırımın çoğalması ve büyümenin çoğalması demek. Tam da istediğimiz bizim, yani Türkiye’ye sıcak para girişinden çok daha yararlı. Doğrudan da yatırım beklediğimiz ama asıl bizim hiç kullanmadığımız kapasitemizi, hiç kullanmadığımız işgücümüzü, hiç kullanmadığımız hammaddemizi ve zenginliklerimizi kullanarak ihracatımızı artırarak elde ettiğimiz gelir bizim için hiç kimseye hesap vermediğimiz, karşılığında faiz ödemediğimiz, doğrudan bizim milli paramız, alın terimizdir, ülkemizin kalkınmasındaki en önemli unsurlardan birisidir.’

‘İLLE DE İHRACAT’

Bakan Zeybekci, ‘Ülkemizin 2023 hedefleri bizim için son derece önemlidir. Yani 500 milyar dolarlık ihracat ve 150 milyar dolarlık hizmet gelirleri Türkiye için çok büyük anlamlar ifade ediyor. 25 bin dolarlık milli gelir, 2 trilyon doları aşmış olan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla, Türkiye’nin dünyada ilk 10 ekonomiden biri olması, Avrupa’nın üçüncü büyük ekonomisi olması için gerekli olan şeydir ihracat. İlle de ihracat diyoruz. O yüzden Türkiye’deki ekonomik iklimi bu şekliyle uygun buluyoruz ve bunun bozulmaması için Türkiye’nin yeni düzende kurların bu seviyede devam etmesi ve Türkiye’nin hedeflerine ulaşması için son derece uygun buluyoruz’ diye konuştu.

“(KUR) ŞUANDAKİ 2.10 SEVİYESİNDE UYGUNDUR AMA TABANDIR”

“Merkez Bankası’nın kur seviyesini nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki soru üzerine Bakan Zeybekci, ‘En iyi kur nedir. En iyi kuru hesaplayan bir kur hesap makinesi yok. Son 15 yılın kurunu enflasyon artı büyüme üst üste koyduğumuz zaman bulduğumuz bir rakam var. Ama asıl önemli olan bu kadar hesaplanan kur seviyesinden ziyade belli bir kur düşünün ki ithalat etmediğiniz zaman ekonominin hiç etkilenmediği, ithal etmekten kolaylıkla vazgeçebileceğimiz tüketim ürünlerinin ithalatının yavaşladığı ve durduğu ama diğer taraftan ihracatın teşvik ettiği kışkırtıcı ithalatı cazip olmaktan çıkarıcı kur seviyesi, Türkiye için en iyi kur seviyesidir. Bunu piyasa belirler. O da bizim gördüğümüz kadarıyla ihracatçılarla yaptığımız anketlerde, ihracatlarını destekleyen, ithalatta üründe yavaşlatan kur seviyesini 2.15, 2-25 aralarında görüyoruz. Şuandaki 2.10 seviyesinde uygundur ama tabandır. Bunun biraz daha üzerinde olmasını biz en iyi kur olarak görüyoruz. TL’nin değerleri bu seviyede olduğu sürece önümüzdeki dönemde ihracat bunun karşılığını görecektir. En iyi kur bu seviyedir’ dedi.

‘GÜNÜMÜZDEKİ REEL FAİZ ÇOK YÜKSEK’

“Ekonomi ile bir fikir ayrılığı mı var?” şeklindeki soruya Bakan Zeybekçi şu cevabı verdi:

‘Aynı şeyleri söylüyoruz. Merkez Bankası bağımsızdır. Özerk bir yapıya sahiptir. Bu demek değildir ki biz Merkez Bankası’nın görüşlerine, uygulamalarına katılmak zorunda da değiliz. Şuan Türkiye’de yaşayan hiçbir vatandaş, ekonominin reel aktörü olan hiçbir vatandaş Türkiye’de işsizliğin artmasıyla, ihracatın artmasıyla, faizlerin yükselmesiyle, yatırımların düşmesiyle, büyümenin düşmesiyle millete hesap veren hiçbir siyasi Türkiye’de faizlerin yüksek olmasını Türk ekonomisi için uygun bulmaz. Sayın Babacan ve Şimşek’te Türkiye’de faizlerin yüksek olmasını söylemiyor. O yöndeki fikirlerimiz aynıdır. Faizlerin şuandaki seviyesi yüksektir. Reel faiz yüksek. Bugünden bir yıl sonra geleceğe baktığımızda enflasyon beklentimiz eğer yüzde 7’ler seviyesindeyse ve bugünden geleceğe aldığınız tüketici veya ticari kredi yüzde 15’ler seviyesindeyse, arada yüzde 7’lik varsa bu bir reel faizdir. Reel faiz çok yüksek bir reel faizdir. Onun için biz bugün Türkiye tarafından hakedilen bir faiz olduğunu düşünmüyoruz. Türkiye’de üretimi engellenen, yatırımı engelleyen, büyümeyi engelleyen, tüketimi engelleyen bir yapısı vardı. Onun için biran önce bu reel faizin gelecekteki enflasyon beklentisi doğrultusunda aşağı gelmesinin uygun olacağına inanıyoruz. Bunun da altını çizerek söylüyoruz. Ama kanunlar çerçevesinde özerkliği belirlenmiş olan Merkez Bankası’na kimsenin bir şey dediği yoktur.’

Başkan Türel, ziyaretinin anısına Bakan Zeybekci’ye reçel kavanozları hediye etti.

Etiketler: » » » » »

Share