logo


Bakan Zeybekci: “serbest Bölgelerin Önemi Artacak”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, önümüzdeki dönemde serbest bölgelerin öneminin artacağını belirterek, mevcut serbest bölgelerin genişletilmesi ve yeni bölgelerin açılmasıyla ilgili tedbirlerinin olacağını söyledi.

Bir dizi ziyaret ve çeşitli temaslar için Antalya’ya gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Antalya İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı’yı ziyaret etti. Burada konuşan Bakan Zeybekci, Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve AK Parti Antalya İl Teşkilatı ile Antalya Serbest Bölgesi’ni ziyaret edeceklerini söyledi. Serbest bölgelerin Türkiye’nin dış ticaretinde önemli bir yeri olduğunu hatırlatan Bakan Zeybekci, ‘Bir ara tereddütten sonra serbest bölgeler yeniden önümüzdeki dönemde de artan bir öneme sahip olacaklar. Türkiye’nin ihracatında, dış ticaretinde, üretiminde dünya ile rekabetinde çok farklı bir açılım olacak ve bu avantajımızı sonuna kadar kullanacağız. Önümüzdeki dönemde yeni serbest bölgeler, mevcut bölgelerin genişletilmesi, kullanılmayan serbest bölgelerin kapasitelerinin kullanılmasıyla ilgili tedbirlerimiz olacak. Bugün Antalya’daki serbest bölgemizi de bu amaçla ziyaret edeceğiz. Burada gerek vali, belediye başkanı, gerek birlik başkanı ve STK’larla bu yönde fikir alışverişinde bulunacağız’ diye konuştu.

Akşam da Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin etkinliğinde Rusya medyasının temsilcileri ile bir araya geleceklerini ve iki ülkenin ticaretiyle ilgili görüşmeler yapacaklarını kaydeden Bakan Zeybekci, ardından Antalya Valisi Sebahattin Öztürk’ü makamında ziyaret etti. Valilik özel defterini imzalayan Bakan Zeybekci’ye, Vali Öztürk el dokuması kilim hediye etti. Vali Öztürk, Ekonomi Bakanı olduktan sonra Bakan Zeybekci’nin ilk kez Antalya’yı ziyaret ettiğini hatırlattı. Antalya’nın ihracat yönünden parmakla gösterilen illerden biri olduğunu ifade eden Vali Öztürk, pek çok önemli toplantının kış boyu Antalya’da yapıldığını söyledi.

Bakan Zeybekci ise, Türkiye’nin bu yıl 40 milyona yakın turist ağırlayacağını kaydederek, ‘Türkiye dünyada ziyaret edilen turist sayısı açısından dünyada altıncı. Türkiye 152 milyar dolar ihracat gelirinin yanında 52 milyar dolar gelir sağlıyor. Toplamda 200 milyar doları aşan bir gelirimiz var. Türkiye’nin hizmet gelirlerinden en öneli bölümünü Antalya oluşturuyor. Antalya’yı bu özelliği bakımından coşturmak, önünü açmak gerekiyor. Antalya ile ilgili hükümetimizin politikası böyle. Turizm, tarım ve bunun üzerine sağlık ve bilimle ilgili avantajları var. Turizmin dört mevsime yayılması gerekiyor. Antalya’nın ihracatta öne çıkması gerekiyor. Bizde bakanlık olarak mevcut serbest bölgenin değerlendirilmesi ve öneminin artırılması lazım. O kadar çok zenginliğimiz var. Hükümete düşen buna destek olmaktır. Diğer tabirle koşan atı mahmuzlamaktır’ dedi.

Etiketler: » » » » »

Share