logo


Bakan Çavuşoğlu’ndan flaş açıklamalar

Bakan Çavuşoğlu'ndan flaş açıklamalar

Bakan Çavuşoğlu’ndan Türkiye-Rusya arasında yaşanan uçak krizine ilişkin yeni açıklamalar var. Çavuşoğlu: Türkiye’ye yönelik atılan iftiralardan vazgeçmelerini ve Türkiye ile ilgili aldıkları kararlardan vazgeçmelerini istedik. Bugüne kadar olgun ve sabırlı davrandık. Ama bunun ilelebet böyle gitmeyeceğini de çok açık söyledik. Aldıkları kararlarla Türkiye’yi cezalandıracaklarını düşünüyorlarsa bunda yanılıyorlar.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’da Ak Parti İl Başkanlığı’nın İl Danışma Kurulu Toplantısı’nda partililere seslendi. Çavuşoğlu, ABD Başkanı Barack Obama’nın kendisine tekrar Antalya’ya geleceğini söylediğini belirterek, “Geçen gün sayın Obama ile Paris’te ikili görüşmeler sırasında tokalaştığımız zaman doğrudan Antalya’ya tekrar geleceğini söyledi. Demek ki Antalya tüm liderlerin aklında, gönlünde kalmış. Giderken de zaten tatile gelmek istediklerini sayın belediye başkanımıza söylemişlerdi” dedi.

’RUSYA 2 KEZ ÖZÜR DİLEDİ’

Rusya ile yaşanan krize de değinen Bakan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rusya hava sahamızı 3 Ekim’den bu yana 4 kez ihlal etti. Geçen sene Karadeniz’de de ihlal etti. Her seferinde kendilerine bunları hatırlattık, uyarılarda bulunduk. Rusya bizden iki kez özür dilemiştir. Putin bir kez telefonda, bir kez de G-20’de özür dilemişti. Neden özür diledi, hata yaptıkları için. Bu hata neydi? Onların uçakları ve helikopterleri hava sahamızı ihlal etti. Bu konuda lütfen tekrar etmeyin. Çünkü bizim talimazlarımız açık ve net. Angajman kurallarımız budur.”

EN FAZLA 5 MİL KURALI

15 Ekim’de Rusya’nın yaptığı ilk ihlallerden sonra askerler arasında bir prensip anlaşmasına varıldığını da hatırlatan Bakan Çavuşoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Rus uçakları Türkiye hava sahasına en fazla 5 mil yaklaşacaktı. Şimdi bakıyoruz Rusya bizden özür bekliyor. Rusya hata yapmıştır. Bunu başa kakmak için söylemiyorum. Ama Rusya’nın uyguladığı yöntem doğru değil. Rusya herşeyden önce olayı kişiselleştirdi. Doğrudan sayın cumhurbaşkanımız ve ailesine iftiralar atmaya başladılar. Bu doğru bir şey değil. Düne kadar övgüyle bahsediyordunuz. İkili toplantılarda biz de vardık. Sayın cumhurbaşkanımızın mertliğinden, dürüstlüğünden bahsediyordunuz. Ne oldu da bir günde tam tersi oldu. Bu bir kere tutarsızlık.”

’BUGÜNE KADAR OLGUN VE SABIRLI DAVRANDIK’

Devletler, hükümetler arasında problemler yaşanabileceğine vurgu yapan Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Kazalar da olabilir, yanlışlıklar da. Ki, biz burada yanlış yaptık anlamında söylemiyorum. Bunu doğrudan kişisel mesele haline getirmek olgun bir devlete ve olgun siyasetçilere yakışan bir tutum değil. Rusya bu tutumundan vazgeçmeli, hatta nefret tohumları ekmesini durdurmasını bekliyoruz. bugün doğrudan medyasıyla, siyasetçisiyle Rus halkına maalesef bu nefret tohumlarını ekmeye çalışıyorlar. Yarın devletler kendi arasında anlaşabilir. Ama ekilen nefret tohumlarının etkisi daha da uzun sürebilir.

TÜRKİYE’Yİ CEZALANDIRACAKLARINI SANIYORLARSA YANILIYORLAR

Kimsenin bunu yapmaya hakkı yok. Daha önce telefonla sayın Lavrov’la görüştük. Kendisi şahsi dostumdur. Çok eskiden tanışırız. Yine Belgrad’da düşüncelerimizi çok açık söyledik. Yaptığı yanlışlardan, özellikle Türkiye’ye yönelik atılan iftiralardan vazgeçmelerini ve Türkiye ile ilgili aldıkları kararlardan vazgeçmelerini istedik. Bugüne kadar olgun ve sabırlı davrandık. Ama bunun ilelebet böyle gitmeyeceğini de çok açık söyledik. Aldıkları kararlarla Türkiye’yi cezalandıracaklarını düşünüyorlarsa bunda yanılıyorlar.”

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

10+2 = ?