logo


Bahe son yolculuğuna uğurlanacak

haberbahe633Mardin’de Deyrulzafaran manastırında yaşayan ve geçtiğimiz gün hayatını kaybeden Bahe’nin çarşamba günü toprağa verileceği belirtildi.

Mardin’de 70 yıldan beri Süryanilerin Deyrul Zafaran Manastırı’nda annesinin yolunu gözleyen, bu süre içinde manastırda bahçıvanlık yapan ve “Bahe” diye çağrılan Cercis Kaptan, bir süre önce rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Özel bir hastanede tedavi gören Kaptan, geçtiğimiz gün kalp yetmezliğinden hayatını kaybetti. Mardin Kırklar Kilisesi başpapazı Gabriel Akyüz, yaptığı açıklamada, “Bahe herkesin sembolü olmuştu. Ölümü hepimizi üzdü. Annesi 6 yaşında iken kendisini Deyrul Zafaran Manastırı’nda bırakıp gitti. 76 yaşına bastığı bugünlerde bile annesini bekliyordu” dedi.

Mardinli yönetmen Haydar Demirbaş, geçen yıl Bahe’nin yaşamını anlatan “Misafir” adlı belgesel film çekmişti. Yönetmen Haydar Demirtaş, “Annesi iki kız kardeşi ile birlikte Suriye’ye gitmek zorunda kalıyor. Ona ’Bu manastırda bekle seni almaya geleceğim’ dedikten sonra gidiyor. Belgesel, Bahe’nin o günden bugüne 70 yıl boyunca manastırda büyük bir özlem ve umutla annesini beklediği hayat hikayesini içeriyor. Belgesel filmimizi yaparken, Bahe üzerinden Süryanilerin kültürünü, dilini, tarihini de anlattık. Bahe’nin çocukluktan bugüne manastıra emek verme sürecini anlattık” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Share