logo


Bahçeli ve Yılmaz 4 dakika görüştü

bahceli-ve-yilmaz-4-dakika-gorustu-5789902

Meclis Başkanlığı yarışına Ak Parti’den aday olarak giren Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, CHP’nin ardından destek istemek için MHP ve HDP’yi ziyaret etti

Ak Parti’nin TBMM Başkanı adayı olarak açıklanan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, CHP’nin ardından dün de MHP ve HDP genel başkanlarıyla görüşerek destek istedi. MHP ile görüşmesinde Yılmaz’ın son turda destek istediği Bahçeli, “Önce kendi adayımızı destekleriz, son turlarda tabloya bakarız, hayırlısı olun” karşılığını verdi. Görüşmenin 4 dakika gibi göz açıp kapatıncaya kadar kısa sürmesi “kriz mi oldu?” yorumlarına yol açtı. Görüşmeye katılan Ak Parti ve MHP’li kurmaylar “kriz yok, iltifatların yapıldığı bir görüşmeydi” değerlendirmesinde bulundu. HDP görüşmesinde görevlilerle bakanlık korumaları arasında gerginlik yaşandı.

Yılmaz, MHP Genel Merkezi’ne, beraberinde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay ve Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ile geldi. Bahçeli, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ile MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’ın da katıldığı görüşmeyi samimi görüşmeler yaptığı makam odası yerine resmi kabul odasında gerçekleştirdi.

Görüşmenin 4 dakika gibi göz açıp kapatacak kadar kısa sürmesi “kriz mi oldu?” yorumlarına yol açtı. Görüşmeye katılan Ak Parti ve MHP’li kurmaylar “kriz yok, iltifatların yapıldığı bir görüşmeydi” değerlendirmesini yaptı.

Gerçek iki neden

Görüşmenin bu kadar kısa sürmesinin temelinde Yılmaz ve Atalay’a yönelik MHP’nin soğuk yaklaşımı yatıyor. Özellikle Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu’nun gece yarısı bir operasyonla Türkiye’ye taşınması konusunda Bahçeli ve MHP’lilerden Yılmaz’a çok sert eleştiriler yapılmış “sıvışma bakanı” denilmişti. Öte yandan, çözüm sürecini başlatan ve “ihanet bakanı” olarak itham edilen Atalay’ın da görüşmeye gelmesinin atmosferi iyice gerdiği gözlendi. Randevu için Bahçeli’ye teşekkür eden Yılmaz, TBMM Başkanlığı için dört partinin adayının ilk üç turda seçilme yeterliliğine sahip olmadığını söyledi. Adayların mutlaka başka bir partinin desteğini almak durumunda olduğunu anlatan Yılmaz, “4. turda MHP’nin desteğini bekliyorum” diye konuştu.

‘Tabloya bakarız’

Bahçeli ise, “Ak Parti’nin tek başına iktidar olduğu dönemlerde de geleneksel olarak kendi adayımızı çıkardık. Bu seçimler için de Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nu Meclis Başkanlığı için aday gösterdik. Adayımızın arkasında olacağız” diye konuştu. Bahçeli, Yılmaz’ın 4. tur talebi içinde “Üçüncü turda da bitebilir, gelişen koalisyon görüşmeleri süreci de sonucun ne olacağını ortaya koyacaktır. Ancak 4. tura kalırsa tabloya bakar değerlendiririz” karşılığını verdi.

‘Müsaade sizin’ dedi

Bu diyalogların ardından kısa bir sessizlik oldu. Görüşmeye katılanların tamamı oruç olduğu için çay, kahve ikramı da yapılamadı. “Görüşeceğimiz başka bir konu var mı?” diye Atalay’a soru yönelten Yılmaz, hem ondan hem de Aydın’dan “Yok” yanıtını alınca, “Bize müsaade o zaman” diyerek izin istedi. Bahçeli de “Müsaade sizin” karşılığını verince görüşme 4 dakika içinde tamamlanmış oldu. Yılmaz, jet görüşmenin ardından “Uzlaşmanın olacağı bir dönemde Sayın Genel Başkan’dan destek talep ettik. O da gelişen süreç içinde hayırlısını ve gelişen sürecin de sonuçları ortaya çıkaracağını söyledi” yorumunu yaptı.
Bu arada pazartesi günü MHP’nin adayı İhsanoğlu’nun Ak Parti ve CHP’yi ziyaret edeceği öğrenilirken, HDP’den randevu talep etmediği öğrenildi.

Kaynak:Milliyet/Önder Yılmaz Şebnem Hoşgör

Etiketler: » » » » » » » » » »

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?