logo


Aziz Yıldırım’dan Emre Mor açıklaması

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, NTV Spor’da canlı yayında soruları yanıtladı. Başkan Yıldırım, ‘Emre Mor için daha dün teklif yaptık’ dedi

İşte Yıldırım’ın sözlerinden bazı satır başları:

Şekip Mosturoğlu: UEFA ile 4 yıllık bir anlaşma yaptık. 30 milyon Euro’ya kadar zarar yapma hakkımız vardı. O hedef tutturuldu. Geçen sene 20 milyon Euro’yu, o rakam kur farkından dolayı biraz aşıldı. Geçen sene de hedefi tutturduk. Bu sezon hedefimiz 10, önümüzdeki sezondan sonra da 0 olması gerekiyor.

Temel parametre zararın indirilmesi. Futbolcu satmadan alamamak bunun bir güvencesi. Bu sezon için beklenmeyen bir kur zararı olmazsa 10 milyonu aşmayacak zararımız. Transfer çalışmasını da buna göre yürütüyoruz.

Aziz Yıldırım: UEFA kriterlerinde sıkıntı var. Bizim gibi orta sınıf ülkelerde mücadele etmeyle birinci sınıf ülkelerle mücadele etmek bir değil. Fransa’da 222 milyon euro bir oyuncu için bonservis ödendi. Bunun Fair Play ile ne alakası var?

NEYMAR TRANSFERİ

Hiçbir legal olmayan gelir, şirketlere giriş yapamaz. Bu legal girişin de kabul edilebilir olması gerek. Bu 222’lik operasyonun karşısında yapılanlar da legal olmayabilir. Güç gösterisi var burada. Sporun geleneği içinde olan bir hadise değil bu.

UEFA kriterlerine uyup uymamak kolay iş, zor bir iş değil. Biz kulübü borç batağına götürmeyelim diye bunu yaptık. Bunda da başarılı olduk. Bütün kulüplerle bu anlaşmayı yapıyorlar.

3 TEMMUZ BİZE ZARAR VERDİ

Değişmeyen tek şey değişimdir. Aykut’un ben niye gittiğini de bilmiyorum. 3 Temmuz Fenerbahçe Cumhuriyeti’ne hem maddi hem manevi anlamda çok zarar verdi.. Biz Metris’e gidince Fenerbahçe’de büyük bir boşluk oluştu. O süreçte Fenerabahçe’yi ayakta tutmak için Volkan Demirel, bazı futbolcular, Aykut Kocaman, Ali Koç ve ismini söyleyemediğim arkadaşlarım, hep beraberce Fenerbahçe’yi iyi günlere götürmek için çalışma yaptılar.

BEN ARFA İÇİN ŞARTLAR UYGUN OLURSA TRANSFER OLABİLİR

Lucas Lima Santos’un oyuncusu. Santos Lima’yı satmak istemiyor. Yüzde 70’i kulübün ve yüzde 30’u diğer insanların. Neymar’ın babası yeni devreye girdi. Neymar’ın babası Lima’yı PSG’ye götürecekti ama olmadı. Santos da satmadı.

Ben Arfa’nın kulübü ile 1 yıllık daha sözleşmesi var. 10 milyon brüte yakın alacağı olduğunu iddia ediyor. Kendi hesaplarına göre toplam 13 milyon Euro alacağını söylüyor. Bunu aldıktan sonra sizinle oturup konuşurum diyor ve şartlarını o zaman söylerim diyor. Avukatı ve menajeri geçen sene oturup anlaştı ama PSG’ye gidersem gelmem dedi. Hakkaten PSG’ye gitti. Orada 6 milyon Euro net alıyor.

Ben Arfa da Lucas Lima da şartlar uygun olursa transfer olabilir. Biz almak istersek alacak gücümüz de var. Bu problemleri çözeriz.
Van Persie’de hayal kırıklığımız yok. İngiltere’de 80 bin kişi RvP diye bağırıyordu. Sakatlığında dolayı verimli olamadı. Bu sakatlığı da İtalyan menajer (Terrano) bizden sakladı. Şu anda elinden geleni yapıyor. Aykut hoca da ona çok sert bakıyor.

EMRE MOR’A TEKLİF YAPTIK

“Emre Mor için daha dün teklif yaptık. 2 milyon kiralık, 8 milyon Euro da sonra alma şartı ile. Daha geri dönüş yapmadılar. Inter’den bir oyuncu istiyorlar ve bundan dolayı oyuncuya baskı yapıyorlar.”

LENS’İ İSTESEYDİK ALIRDIK

Aykut hoca, şartlar oluyorsa Lens’in alınmasını istedi. Biz de o dönem bonservisiyle alamayacağımızı söyledik. 4 milyon Euro istedi başta. Son 3 milyon Euro’ya kadar indi. Biz 2.7 milyon Euro verdik. Çok isteseydik alırdık. Raporda kiralık olarak alacaksak faydalı olur, temelli alacaksanız sıkıntı yaşayabilirsiniz denmişti (Advocaat).

OZAN TUFAN’A TEKLİF YOK

Ozan Tufan için bir teklif gelmedi. Menajerleri gitti çalıştı, 10-12 milyon getireceğiz dediler ama sonuçta olmadı. Santrfor alıyoruz, gerekirse 1 tane daha alacağız. Herkesin kafası açık olsun.

Şu anda 18 binden fazla kombine satıldı. Geçen sene 17 bindi. 20 bini bulabilir. Geçen hafta 18 bine yakın bilet satıldı. 30’un üzerinde her maçı oynayacağız. Ortalama 30 bin taraftarı bulmayı hedefliyoruz.

Salonun basketbola katkısı 17.8 milyon TL. Açık var tabii bunların bir kısmını Doğuş Grup karşılayacak. 15 senedir bu katkıları devam ediyor. Basketbolda Fenerbahçe çok düşük bir açıkla şampiyonluğa oynayacaktır. Geçen sene 216-217 yerde maç naklen yayınlandı. Bu reklamı parayla yapamazsınız ama yapıldı.

BİZDE SPOR KÜLTÜRÜ YOK

Türkiye’de spor kültürü yok. Hiçbirimizde yok bu. Taraf olmayı holigan haline getiriyoruz. Bizde ancak başarıya giderseniz tribünler doluyor. Bizde Başakşehir örnek. Başakşehir çok başarılı, stadı 15 bin kişi diyelim ama hiç dolu görmüyorsunuz. Yani bizde spor kültürü yok. Maça giden deşarj olmaya geliyor. O zaman spor seyircisi olmuyor.

WANAMAKER İLE GÖRÜŞÜLÜYOR

Obradovic Wanamaker’ın bir alternatif olduğunu söyledi. Olursa çok iyi olur dedi. Hoca kurulan takımdan memnun ama bize yemekte bir alternatif olduğunu söyledi. Şartlarda anlaşmışlar ama süre konusunda hocanın şartları var, onlar konuşuluyor.

22 ya da 26 kulüp, Elif Elmas’ın peşindeydi. Bizim Antic de olmak üzere araya girdiler ve bu çocuğu buraya getirdik. Ajax’ın Manchester United’ın ve Türkiye’den bazı kulüplerin onun istediğini biliyoruz. Aykut hoca da onu çok beğeniyor. Oğuz Kaan… Bizim altyapıdan, 18 yaşında… Onu profesyonel yaptık. Manchester City’den geldiler, 5 milyon verdiler bonservisine, vermedik. Ön libero, 8 numara da oynuyormuş. Onu A takımda görürseniz şaşırmayın. Dünyanın belli bölgelerindeki yabancıları alıp getireceğiz. Direkt A takım oyuncusu bonservisleri de 7-8 milyon Euro…

Kulüpler Birliği ile Şekip bey daha çok ilgileniyor. Bu dönemde Göksel bey ile ben de görüştüm. Ona teşekkür etmek lazım. Gereken çalışmaları yaptılar. Yeni yayın ihalesinde büyük katkıları oldu. Yeni dönemde kulüpler birliğinin biraz daha aktif olması lazım.

Bugün kulüplerin, bizler gibi kulüplerin en büyük sıkıntısı devlete ödediğimiz vergilerdir. Bizim 1998’den veri devlete ödediğimiz vergi 375 milyon dolardır. İnsanlar zaten asgari ücrette zor yaşıyorlar.

Gelsin devlet karşılıklı kulüplerle otursun, şartları ona göre belirlesin. Amatör branşlardaki yükü bizden devlet alsın. Bizim atlet çocuk Ramil Guliyev koşuyor, belki dünya şampiyonu olacak.

ALİ KOÇ’A GÖREVİ BIRAKACAK MI?

Yargıtay nerede, dava nerede… Zamanı gelince konuşalım. Şu anda erken. Zamanı gelince konuşurum. Ne ihanetler gördüm ne sevgiler gördüm…

3 senelik başkandım. Bir tek şampiyonluk vardı. Statlar yapmaya başladım. 80 milyon, 100 milyon dolarlara stat yaptık. Bunları herkes unutuyor. Stat ne haldeydi, tuvalete gidemiyordunuz.

Bizim Ülker Stadı ile birlikte stat anlayışı da değişti. Devlet her yerde stat yapmaya başladı. Kimse stat yapmaya cesaret edemiyordu. Bizimle birlikte hepsi cesaret buldu.

Kaynak:Posta

Etiketler:

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?