logo


10 Şubat 2016

Aziz Sancar’a yapılan jest mahkemelik

Aziz Sancar’a yapılan jest mahkemelik

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Nobel ödüllü Aziz Sancar’ın adının bir sokağa verilmesi kararı kararı mahkemelik oldu.

Ankara Barosu Avukatı Sedat Vural, Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin ‘Abdullah Cevdet Sokak’ adının ‘Aziz Sancar’ olarak değiştirilmesine ilişkin kararın iptali ve yürütülmesinin durdurulması için İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

Vural, başvurusunda, Abdullah Cevdet’in Türk düşünürü ve siyasetçisi, tarihinde önemli bir yeri olduğu, bu kişinin manen incitilmemesi gerektiğine işaret etti. Vural, yasada Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne verilen yetkinin, yeni sokaklara isim vermekle sınırlı olduğu, var olan sokak isimlerini değiştirmekle ilgili bir yetki verilmediğini kaydetti. Vural, dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:

“Hukuk devletinde hiçbir makam ve mercinin kendisine verdiği yetkiyi, kendisinin ya da bir başkasının çıkarı doğrultusunda veya bir siyasal amaca yönelik olarak kullanması mümkün değildir. Kamu gücü kullanılarak yapılan bir işlemin hukukiliği ve geçerliliği; bu işlemi ancak kamu yararını sağlamak ve kamu hizmetini devamlı, düzenli, süratli ve verimli bir şekilde yerine getirmek üzere yapılmış olması halinde mümkündür.

Dava konusu idari işlemin yukarıda ayrıntısı ile belirtildiği gibi, Anayasa ve yasalarımıza aykırılığı yanında idari işlemin unsurları yani yetki, sebep, konu ve maksat yönünden de hukuka aykırı olduğu ortadadır. Bu nedenle de idari işlemin iptali bir zorunluluktur.”

Etiketler: »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

1+5 = ?