logo


Avrupalı liderler böyle tepki gösterdi

avrupali-liderler-boyle-tepki-gosterdi-7265402

Avrupalı liderler, Atatürk Havalimanı’ndaki patlamanın ardından, sosyal medya üzerinden tepkilerini paylaştı.

Avrupa’dan birçok lider, havalimanındaki patlamaya ilişkin Twitter hesaplarından mesaj yayınladı.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, “Üye ülkemiz Türkiye, tekrar bir ölümcül terör saldırısının acısını yaşamaktadır. Bu sıkıntılı zamanlarda sizinle beraberiz.” ifadelerini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ise ”İstanbul’dan gelen haberle şok oldum. Düşüncelerim Türkiye’deki insanlarla beraber.” değerlendirmesinde bulundu.

Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas, mesajında ”Haberler İstanbul’dan çok kötü. Düşüncelerimiz hayatını kaybedenler ve yaralılar için.” ifadelerine yer verdi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Atatürk Havalimanı’ndaki saldırı sonrası büyük şaşkınlık yaşadığını, İstanbul’daki konsolosluklarının konuya ilişkin seferber olduğunu belirtti.

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, “İstanbul Atatürk Havalimanı’nda korkunç terör saldırısı. Benim düşüncelerim, kurbanların dostları ve aileleriyledir.” paylaşımını yaptı.

Kurbanların hangi milletten olduğunun henüz bilinmediğini ifade eden Kurz, İstanbul’daki konsolosluk yetkilileriyle temasta bulunduklarını kaydetti.

Belçika Başbakanı Charles Michel, “Düşüncelerim İstanbul havalimanındaki terör saldırısı kurbanlarıyla beraber. Bu çirkin şiddet eylemini kınıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, “İstanbul’daki havaalanında aşağılık bir terör saldırısı gerçekleştirildi. Türk halkıyla birlikte duruyoruz.” mesajını iletti.

Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati de İstanbul’daki terör saldırısını şiddetle kınadığını belirtti.

Hollanda Dışişleri Bakanlığınca Twitter üzerinden yapılan açıklamada ise Bakan Bert Koenders’in, mevkidaşı Çavuşoğlu’nu telefonla arayarak, saldırıyla ilgili taziyelerini ilettiği bildirildi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da “İstanbul’daki terör saldırısı yüzünden tiksinti ve dehşet içindeyiz. Teröre karşı komşularımızı ve dostlarımızı destekliyoruz.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Etiketler:
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

9+2 = ?