logo


02 Ocak 2016

Aslı Çakır Alptekin 2.5 milyon TL’yi harcamış!

Aslı Çakır Alptekin

Spor Genel Müdürlüğü, biyolojik pasaportunda sapma olduğu için 8 yıl men cezası alan Aslı Çakır Alptekin’den, olimpiyat şampiyonluğu ödülü olarak verilen 2.5 milyon TL’yi geri istedi. Ancak milli atletin, “Hepsini harcadım” diyerek parayı vermediği iddia edildi.

Aslı Çakır Alptekin, dopingli çıkmaasına rağmen devletten aldığı ‘2 bin altın’ ödülünü geri vermiyor. Resmi makamlar tarafından kendisine yapılan çağrıya, “Hepsini harcadım, kalmadı” dediği iddia edilen milli sporcuya nasıl bir uygulama yapılacağı henüz tespit edilemedi.

Vatan Gazetesi’nin haberine göre; 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda 1500 metrede birinci olarak altın madalya kazanan Alptekin, daha sonraki süreçte biyolojik pasaportunda meydana gelen sapmalar nedeniyle Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF) tarafından suçlanmış, uzun süren hukuki bir süreç yaşanmıştı. Sonuçta Uluslararası Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) giden dava, sporcunun ‘suçu kabul etmesi’ ile 8 yıllık cezayla sonuçlanmıştı.

GENEL MÜDÜRLÜK HACİZ ÇIKARABİLİR
Bu gelişmenin ardından önce Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), Aslı Çakır Alptekin’in kazandığı altın madalyanın ardından da kendisine verilen tüm ödüllerin dökümünü isteyerek iadesinin sağlanması konusunda baskı oluşturmuştu. Ardından Spor Genel Müdürlüğü, 2 bin Cumhuriyet Altını karşılığı yaklaşık 2.5 milyon TL’lik ödülün iadesi çalışmalarını başlatmıştı. 30 yaşındaki sporcuya, özel kuruluşlar ve şahıslar tarafından da pek çok maddi ödül verilmişti.
Süreci başlatan Genel Müdürlüğün ödül iadesi girişiminin ardından sporcunun, “Hepsini harcadım” iddiasına karşı şimdi nasıl bir girişimde bulunacağı, haciz kararı çıkartılıp çıkartılmayacağı merakla bekleniyor.

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

10+9 = ?
#

Aslı Çakır Alptekin 2.5 milyon TL’yi harcamış!” için 1 yorum

  1. Kutay : diyor ki:

    uluslararası bir heyetin ve basının önünde yargılanıp müebbet cezasına çarptırılmalı. özür dilenmeli. 2 paralık bir imajımız var onu da yerin dibine sokuyor bu insanlar. Tecavüz edene ne ceza veriyorlarsa bu tip bireylere de aynı ceza verilmeli. tek kelimeyle yüz karası.

    0