logo


Artvin Cerattepe’de direniş sürüyor

Artvin Cerattepe'de direniş sürüyor

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde kurulması planlanan maden işletmesine karşı tepkiler devam ediyor.

Cerattepe’ye gitmek için hastane önünde toplanan gruba polis müdahale etti.

1

Güvenlik nedeni ile vatandaşların bölgeye geçişine izin vermeyeceğini belirten güvenlik güçleri ile Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan görüşüyor.

Artvin merkezde otopark önünde eylem için toplanan doğaseverler, Cerattepe mevkiine çıkmak için yürüyüşe başladı. Halkevi Caddesi’nden yürüyen vatandaşlar hastane önüne geldiğinde emniyet tarafından ormanlık alanda güvenlik sağlanamayacağı gerekçesi ile durduruldu.

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, polisle izin konusunda görüşmelerini sürdürüyor. En azından kadınların geçişine izin verilmesini isteyen Karahan’ın talebine henüz olumlu yanıt verilmedi.

Grup, sloganlarla eylemlerini sürdürüyor.

artvin

EMEKLİ ORMAN MUHAFAZA MEMURUNUN HAYKIRIŞI

Artvin’de orman muhafaza memurluğundan emekli 62 yaşındaki İsrafil Subaşı, yıllarca görev yaptığı ve koruduğu Kafkasör Yaylası ve Cerattepe mevkisindeki maden projelerine tepki gösterdi. Subaşı şöyle dedi:

“Bu madeni çıkarırlarsa Artvin haritadan silinir. Bu maden kapatılmalıdır. Büyüklerime sesleniyorum. Kafkasör’deki bu maden işini kaldırın. Allah korkusu varsa bu madeni kaldırın. Bu gözyaşlarımı görüyor musunuz? Ben orman muhafaza memuru olarak yıllarca oradan ekmek yedim. Bizi barajlar nedeniyle köyümüzden de çıkardılar. Şimdi ben nereye gideyim. Kafkasör’e el vurmasınlar. Oradan ellerini çeksinler.”

’DAĞLARIMI GÖRMEK İÇİN GELİYORUM, MEMLEKETİME GİREMİYORUM’

Gurbette yaşadığını, Cerattepe’deki olaylar nedeniyle memleketine döndüğünü belirten Rafet Ersoy ise tepkisini şöyle dile getirdi:

“Ankara’dan 32 kişi yola çıktık. Polis 15 defa yolumuzu kesti, kimlik sorgulaması yapıldı. Teröristsek bizi toplayın o zaman. Bir adam için bütün ülke emniyeti teyakkuzda. Bu memleket bizim. Bu ülkenin doğal güzellikleri bir adama peşkeş çekiliyor. Ben çocukluğumda hayal ettiğim Kafkasör dağlarını görmek için geliyorum ve memleketime giremiyorum. Gerçekten yazık”

eylem

Artvinli diğer vatandaşlar da yıllarca baraj ve diğer projeler için fedakarlık yaptıklarını ancak şimdi ellerin Artvin’in üzerinden çekilmesini istedi.

ARTVİNLİ GENÇLERİN MADEN TÜRKÜSÜ DİNLEME REKORU KIRIYOR

Artvin’de bir grup gencin tulum ve gitar eşliğinde Cerattepe’deki madencilik faaliyetlerine karşı bestelediği ve sosyal medyada paylaştığı türkü kısa sürede binlerce kişi tarafından dinlendi. Türkünün dizelerinde, ’Dağuma yeşiluma, elişma Artvin’uma. Artvin halkı yenilmaz, uğraşma hiç boşuna’ ifadeleri yer aldı.

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI
Öte yandan, Milletvekili Eren Erdem, “Cengiz Holding’in 2004 yılı itibariyle Eti Bakır (2004), Eti Alüminyum (2005), Ankara-İstanbul hızlı tren (2006), Ilısu/Hasankeyf Barajı (2007), Ordu Havalimanı (2011), Maltepe sahili (2012), elektrik dağıtım özelleştirmeleri (2013), Ankara-Sivas hızlı tren (2013), 3. Havalimanı (2013), Trabzon-Aşkale yolu (2014) ve Akkuyu nükleer santral (2015) gibi yüksek bütçeli ihaleleri almış ve özellikle 2002’den sonra hızlı bir yükselişe geçerek, bugün itibariyle yıllık cirosunu yaklaşık 4 milyar ABD doları civarına çıkarmıştır.

Cerattepe maden projesinin sahibi Cengiz Holding, bugüne kadar doğal dengeyi bozan ve yaşamı yok eden projeleri nedeniyle birçok kez mahkemeye verilmiş ve ilgili projelerin hayata geçerilmemesi için çeşitli sivil toplum örgütleri ve doğa gönüllüleri tarafından protesto edilmiştir.” dedi.

Bu çerçeveden Erdem, şu soruları yöneltti: “Cengiz Holding AKP iktidarı süresince toplamda kaç kamu ve özelleştirme ihalesi almıştır? 2010 yılında Cengiz Holding’e ait 420 milyon liralık vergi borcu hangi gerekçelerle silinmiştir? Bakanlığınızca verilen ‘çevresel etki değerlendirme (ÇED) raporunu’ iktidarınıza yakın olan müteahhitleriniz mi hazırlamaktadır?

Rize İdare Mahkemesi’nin, Cengiz Holding’in Cerattepe projesine ait ÇED olumlu raporunu iptal etme gerekçeleri nedir? İktidarınız döneminde kaç ÇED olumlu raporu, bölge idare mahkemeleri tarafından iptal edilmiştir? Artvin’de doğa yıkımına karşı direnen halka karşı bir olağanüstü hâl ilanı veya “sokağa çıkma yasağı” düşünülmekte midir?

İktidarınızın Cengiz Holding’le kurduğu ilişki, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda Mehmet Cengiz’in, halka duyduğu nefretten mi ileri gelmektedir? İktidarınız ve gözde sermaye gruplarınız doğa ve kent yağmasını durdurması için daha ne kadar paraya gereksinim duymaktadır?”

Etiketler: » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

9+2 = ?