logo


Artı 1 TV’de Gezi depremi!

uğurdündarmansetYayın hayatına yeni başlayan kanalda büyük şok. Kanaldan ayrılıkların arkası kesilmiyor.

Artı 1 kanalında meydana gelen deprem sürüyor. Usta gazeteci Uğur Dündar kanalla yollarını ayırdı.. Artı 1’in CEO’su Tuncay Mollaveisoğlu’nun gönderilmesinin ardından Uğur Dündar’ın da kanalla yollarını ayırdığı ortaya çıktı. Kanalın Haber Dairesi Başkanı Uğur Dündar, yönetimin haberlere müdahalesi sonucu görevini bırakma kararı aldı.
Uğur Dündar’dan önce Mustafa Hoş da istifa ettiğini twitter’dan duyurmuş ve usta gazetecinin kanalla yollarını ayıracağının sinyalini vermişti. İstifaların devam edeceği ve Dündar’ın ekibinde yeralan Haluk Şahin, Özlem Gürses ve daha bir çok ismin de istifa edeceği ise gelen duyumlar arasında.

Sözcü Gazetesi yazarı Uğur Dündar, bir süredir ana haber bülteninde yorumcu olarak görev yaptığı Artı 1 televizyonundan ayrılma nedeni olarak, televizyonun meslek ilkelerine uymamasını gösterdi.
Usta gazeteci, “evrensel mesleki etik ilkelerine uymayan yönetimle yollarımızı ayırdık” dedi.

“ÖZGÜRCE HABER YAPAMAYACAKSAK NİYE BURADA OLALIM?”
İstifa krizi sonrası Oda TV ‘ye konuşan Uğur Dündar, kanaldan ayrıldığını doğruladı ve ayrılığın temel sebebinin haber merkezine müdahale olduğunu söyledi. Hayatı boyunca bağımsız kaldığını söyleyen Dündar,“Haber merkezine müdahaleyi kabul etmeyiz. Gazeteciler editöryal bağımsızlığa müdahale söz konusu olduğunda toplu şekilde istifayı gündeme getirebilirler. Özgürce haber yapamayacaksak niye burada olalım? Türkiye’de Artı 1 TV gibi birçok kanal var. Umarız bu yaşananlar diğer kanallara da örnek olur. Bu durumu kendileri tercih etti. Hepsine başarılar diliyoruz.”

ARTI 1’DE İSTİFA DEPREMİ!
Yayın hayatına henüz yeni başlayan Artı 1 televizyonundaki şok istifalar Uğur Dündar’la sınırlı kalmadı. Haluk Şahin, Özlem Gürses, Uğur Tütçüoğlu ve daha bir çok isim de istifa edenler arasında yer aldı.

İSTİFALARIN NEDENİ GEZİ Mİ?
Öte yandan, kanalın Haber Yayın Yönetmeni Mustafa Hoş ise olan biteni Twitter’dan anlattı. Hoş, twitter hesabında şunları yazdı:

HOŞ’UN TWITTER AÇIKLAMALARI
Herkes soruyor +1 de ne oluyor? olan biteni butun acikligiyla yaziyorum.15 gundur gitmiyorum.cunku haberlere mudahale edilmeye kalkisildi. 15 gun bekledim.mudahale edenler aklini basina alir hatalarini anlar diye.ancak gelinen durumda mudahale etmek normalmis gibi davraniliyor. medyada ya yandas olacaksin ya da dusmanlik saflasmasi var.kendi adima iki kutupta olmak yerine +1’i habercilik cizgisinde tutmaya calistim. +1’e baslarken tek sartim oldu.haberlere karisilmayacak.bu soz verilince tamam dedim.para bile konusmadim.2 ay boyunca bir kurus da almadim.
Öte yandan, kanalın üst yönetiminde yaşanan ayrılıkların ardından Banu Güven ve Ece Temelkuran da kanaldan ayrıldıklarını açıkladı.
İki gazeteci ayrılık haberini twitter’dan böyle duyurdu:
BanuGuven ‏@banuguven2m
Artı 1 de buraya kadarmış. Bu sahiplikle devam etmek mümkün değil. Çok neden var, emin olun. Yayınlarda emeği geçen herkese teşekkürler.

Ece Temelkuran ‏@ETemelkuran2m
Kanal +1 biter… Bu maceranın sonu. Yakında başka bir macerada buluşacağız.
Bu arada yaşanan bu süreçle iilgili olarak Artı 1 kurucu ekibinden açıklama geldi.
Altan Ertürk kanalın kuruluş aşamasında verdiği hiçbir sözü tutmadı’
Ekibin açıklaması şöyle:
“Basının ve Kamuoyu’nun dikkatine !

Nisan ayının son haftasından beri yayında olan +1 TV bir grup televizyoncu ve TV gazetecisinin yaklaşık bir buçuk yıldır devam eden bir “bağımsız medya” girişimiydi.
Tuncay Mollaveisoğlu, Uğur Dündar, Haluk Şahin ve Uğur Tutçuoğlu önderliğindeki gazeteci ve televizyonculardan oluşan bir ekip tarafından kurulan +1TV Türk medyasında “çok ortaklı, bizzat çalışanlarının emek desteğiyle, editoryal bağımsızlık çerçevesinde kurulan ve aynı ilkler kapsamında yayın yapan bir TV kanalı” olmak üzere yola çıkmıştı.
Kanalın isminin bulunmasından logo tasarımlarına TV binasının kiralanmasından teknik alt yapının kurulmasına, ekran prototipinin düzenlenmesinden tüm yasal işlemlerin tamamlanmasına bu kurucu kadro canla başla çalışmış ve özellikle son süreçte izleyicinin büyük ilgisine mazhar olan bir ekran yaratmayı başarmıştır.
Banu Güven, Ece Temelkuran gibi ekranın en güvenilir isimleri, Ayşe Önal, Pembe Candaner gibi yılların deneyimini ekrana taşıyan uzmanlar, Bilge Egemen, Mesut Kanat, Barış Çimen gibi deneyimli gazeteciler, yazar Meltem Arıkan, oyuncu Pınar Öğün ve Barbaros Şansal gibi cesur isimler… Hepsi bir ideal için biraraya gelmişler, ekranların en yaratıcı işlerine imzalarını atmışlardır.
Ve elbette haber merkezi : Uğur Dündar ve Haluk Şahin yönetiminde Mustafa Hoş’un editoryal öncülüğünde Özlem Gürses, Sedat Bakıcı, Alev Gürsoy, Turgut Erat ve isimlerini iki ayda ezberlediğiniz bir grup genç gazeteci…
Hem çok ortaklı yapısı, hem de editoryal bağımsızlık ilkeleriyle +1TV deyim yerindeyse medyada yeni bir ses, bir nefes, bir “ıssız ada” olmuştur.
Ancak son süreçte en başta yola çıkıldığı gibi bu çok ortaklı yapının temsilcisi Altan Ertürk ile kanalın kurucu kadrosu arasında ciddi sıkıntılar meydana çıkmıştır.
Altan Ertürk kanalın kuruluş aşamasında verdiği hiçbir sözü tutmamış ve izleyici ile reklamverenden büyük ilgi gören +1TV’yi her geçen gün biraz daha çıkmaza sürüklemiştir.
Altan Ertürk editoryal bağımsızlık sözleşmesini imzalamamış ve tüm haber ve editoryal içeriklere müdahil olmaya başlamıştır.
Sansür ve baskı sadece haber bültenlerine değil, en sade magazin programı içeriklerine bile yansımıştır.
Bugüne dek Altan Ertürk’le bu sorunların çözümü yönünde defalarca toplantılar yapılmasına rağmen hiçbir aşama kaydedilememiştir.
Gelinen son noktada bir grup televizyoncu ve TV gazetecisi tarafından hayata geçirilen +1TV kuruluş aşamasında isimleri masada olmayan bir grup tarafından deyim yerindeyse “ele geçirilmiştir”.
Bizler, özellikle gece gündüz demeden sokaklarda ve hatta Mısır’da meydanlarda izleyicinin haber alma hakkına hizmet eden ekip arkadaşlarımızın haklarını alabilmeleri için bekledik. Bu sıkıntının halen devam etmekte olduğunu da üzülerek görüyoruz.
Bizlerin yola çıkış ideallerinden son derece uzak ve gazetecilik etiğine son derece aykırı bu yeni durum hiç istemesek de bizi kendi ellerimizle kurduğumuz bu kanalı terketme zorunluğu yaratmaktadır.
Bu bilgiler ışığında bizler +1TV”den ayrılıyoruz, ancak bundan sonra da bundan önce olduğu gibi sadece gazetecilik yapacağımız yeni projeler için mücadeleye devam edeceğiz.
Bağımsız medya mümkündür.
Çok kısa sürede büyük bir başarıya imza atan +1TV ekranı ve kurucuları bunun en önemli kanıtıdır.
Bu ideal doğrultusunda yeniden buluşmak umuduyla… +1TV Çalışanları”

Etiketler: » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

5+6 = ?