logo


Arkadaşı için öyle bir şey yaptı ki…

İstanbul Bağcılar Kemal Kaya İlköğretim Okulu 4’üncü sınıf öğrencisi Aleyna, ağabeyi Murat Skonuten’in çocukluk arkadaşı olan güvenlik görkonutlisi Murat Şeren’in bağışladığı böbrekle, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nde cuma günü başarılı bir nakil operasyonu geçirdi.

AĞABEYE 2 KERE NAKİL

Aleyna’nın böbrek yetmezliği nedeniyle 2 kere nakil geçiren ağabeyi Murat Skonuten de bir başka arkadaşının bağışçı olduğu böbrekle yaşamını sürdürüyor. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nde 6 yıl önce annesi Mukadder Skonuten’in bağışladığı böbrekle hayata tutunan Murat Skonuten, bu böbreği vücut kabul etmeyince, bu kez 2010 yılında 24 yaşındaki turizmci arkadaşı Tekin Kızmaz’ın bağışıyla böbrek nakli oldu.Cep telefonu firmasında çalışan Murat Skonuten, küçük kardeşi Aleyna’nın belirtiler ve gelişim bozukluğu üzerine Aralık 2013’te götürdükleri Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde böbrek yetmezliği ile tanıştığını söyledi. Aleyna’nın daha sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götürüldüğünü, 5 ay diyalize girdiğini, durumunun kötüleşmesiyle doktorlarının böbrek nakline karar verdiğini belirten Murat Skonuten, kendisi iki kez nakil geçirdiği, babası da hasta olduğu için böbrek bağışında bulunamadıklarını kaydetti.

ÇARESİZLİKTE UZANAN EL

Testlerin kız kardeşi ile diğer akrabalarının da verici olamayacağını gösterdiğini dile getiren Murat Skonuten, yaşadığı sıkıntı içinde arkadaşının nasıl el uzattığını şu sözlerle özetledi:’Çaresizlikle arkadaşım, can dostum Murat Şeren’le sıkıntımı paylaştığımda, benim durumuma çok üzüldüğünü, kendisinin bağışçı olabileceğini söyledi. ‘Olmaz, senin de çocuğun var’ dediğimde bana, ‘Ben de o nedenle bağışçı olmak istiyorum. Ben de aynı durumda olabilirdim’ dedi ve test yaptırmak istediğini anlattı.’Arkadaşı Murat Şeren ile kardeşi Aleyna’yı, kendi nakillerinin de gerçekleştiği Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi’ne götüren Murat Skonuten, burada önce tetkiklerin yapıldığını ardından naklin gerçekleştiğini açıkladı.

İNSANLIK ADINA

Aleyna’ya böbreğini bağışlayan 1 çocuk babası Murat Şeren’in, bunu insanlık adına yaptığı için haberinin yapılmasını istemediğini ifade eden Murat Skonuten, ‘Biz onunla çocukluk arkadaşıyız. Benim çaresizliğim üzerine bu kararı verdi. Dünyada daha iyilerin olduğunu gösterdi. Ona, kardeşime yaptığı fedakarlık için teşekkür ediyorum’ diye konuştu.

HER İKİSİ DE ÇOK SAĞLIKLI

Başarılı nakil işlemini yapan Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Müdürü ve Cerrahi Sorumlusu Doç. Dr. Ayhan Dinçkan da ‘Aleyna’ya 4 gün önce nakil ameliyatı yaptık. Şu an bağışçıyı taburcu ettik. Aleyna da kısa süre sonra taburcu olabilecek’ dedi.

Etiketler: » » » »

Share