logo


Arınç’tan paralel yapı itirafı

arincBaşbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 62. Hükümetin Programına ilişkin yapılan eleştirilere cevapladı. Paralel yapıya yönelik olarak değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 62. Hükümetin Programına ilişkin yapılan eleştirilere cevapladı. Paralel yapıya yönelik olarak değerlendirmelerde bulunan Arınç, “Doğrudur yaptım ve sahip çıkarım.

Ben bu sözleri size çok öncelerde de söyledim. Bu harekete ne derseniz deyin, hizmet hareketi, eğitim gönüllüleri ne derseniz deyin. Biz buna inanmıştık. Yurt dışında yaptıkları takdir ettik. Bir şeyler oldu. Ne oldu? Biz onları bir siyasi bir organizasyon olarak görmedik. Bizim gözümüzü açan, 17 Aralık gününe kadar ben bunlardan birinden yolsuzluk lafı duymadım. Ne oldu da o gün bir anda ortaya serpildi” dedi.
TBMM’ Genel Kurulu’nda yapılan hükümet programı görüşmelerinde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, hükümet adına eleştirilere cevap verdi.

İlk olarak eleştiri yapan tüm siyasi parti temsilcilerine teşekkür eden Arınç, “Hepsine saygı duyuyorum, eleştirilerini dikkate alıyorum” diyerek şöyle devam etti:
“Sayın Kılıçdaroğlu’na bir televizyonda yaptığı açıklamada ‘Yeni kurulmuş bir hükümete ilişkin eleştiride bulunmak mümkün değil’ teşekkür ederiz. Yeni hükümete ve Başbakan’a en azından bir avans vermek önemlidir. Sayın Başbakanımız bugün önemli işleri olmasına rağmen ‘Benim için Meclis önemli’ diyerek çıktı geldi. Sayın Kılıçdaroğlu’nun kurultay nedeniyle burda olmamasını eleştiri konusu yapmamak lazım. Biz meclisimize her zaman saygı duyacağız. Ak parti iktidarları devam ediyor. Bu Ak partinin 5.hükümetidir.

61.hükümetin devamıdır. Doğrudur. Başbakan değişmiş ve yeni bir güvenoyu gereği vardır. Bazı arkadaşlarımız seçime kadar yani 8 aylık hükümet olacak bir hükümet değildir. 2015 seçimlerini kazanacak ve devam edecek bir hükümettir. 2019′a kadar bu programların devamının yapılacağını bir hükümettir.

Paralel yapı, reeldir, bir gerçektir. Benim yaptığım bir görüşmeyi CHP’li Güneş hatırlattı. Doğrudur yaptım ve sahip çıkarım. Ben bu sözleri siz çok öncelerde de söyledim. Bu harekete ne derseniz deyin, hizmet hareketi, eğitim gönüllüleri ne derseniz deyin. Biz buna inanmıştık. Yurt dışında yaptıkları takdir ettik. Bir şeyler oldu. Ne oldu? Biz onları bir siyasi bir organizasyon olarak görmedik. Bizim gözümüzü açan, 17 Aralık gününe kadar ben bunlardan birinden yolsuzluk lafı duymadım. Ne oldu da o gün bir anda ortaya serpildi.
Diyelim ki o güne kadar sustular da o gün zamanı geldi. Arkadaşlar niye bunun siyasi operasyon olduğunu kabul etmiyorsunuz? Ben sizin köşe bucak kaçtığınız insanlarla beraberdim ben. Yolsuzlukların peşinde olmak, namuslu insanların görevidir.
12 yıllık iktidar olan bir hükümetin katrilyonluk bütçeleri yönetmiş bir hükümetin bu güne kadar niye sessiz kaldın kardeşim. Bu işlerin yani bakanlar hakkında yapılacak işlemler bellidir. Daha önceleri de oldu. Meclis soruşturması talep etmeden, bunlar suçludur diye peşin hükümlü olmak yanlıştır. Bu komisyona üye seçilirken geciktirme yoktur. O isimlere yönelik yorum yapmayanlardan olması gerekiyor. Bu iş Anayasa’yı fırlatmakla olmuyor. Anayasayı uygulamakla oluyor.”

-“BUNA İZİN VERİLİRSE AKP’DE CHP’DE MHP’DE KALMAZ”-
Bugün yapılan operasyonların sadece “Yaptığımız iş şu, devlet otoritesinin içinde halkın iradesinin önüne geçmeye çalışan varsa buna müsaade edemeyiz” diyen Arınç, “Biz bir hukuk devletiysek. Bizim mahkememiz, polisimiz bellidir. Bunun ikincisine, üçüncüsüne gerek yoktur. Buna izin verilirse AK Parti’de CHP’de MHP’de kalmaz” dedi.

Başbakan Arınç, şöyle devam etti:
“Bakın arkadaşlar emniyet içinde, küçük bir topluluk amirlerinin değil, imamlarının emirlerini gerçekleştirmek için başka kurumlarla işbirliği yapıyorsa, buna izin vermeyiz. Yine yargı içinde de abilerinin talimatıyla hareket eden varsa, buna müsaade etmeyiz. Her mesleğin içinde görevini kötüye kullananlar olabilir. Gözaltıların tümünün yasal dayanağı vardır.
Ben bu kitlenin içinde en az 2 milyon insanın hayır işlerinde bulunarak masum olduğuna inanıyorum. Okullara, öğretmenlere yardım için, öğrenciler sokakta kalmasın diye mücadele eden insanlara selam olsun. Onlarla hiçbir işimiz yok. Ama yeni hükümet tanzim etmeye çalışan, devlet içinde devlet olmaya çalışanlarla mücadele edeceğiz. Bunu da herkes bilsin.
Bu partinin içinde 2 tane Cumhurbaşkanı çıktı. Tebrik ediyoruz. 12 yıllık iktidara rağmen yıpranmadan başarıyla yüzde 52 ile halkın seçtiği ilk Cumhurbaşkanı çıkardık. Tebrik ediyorum. Geçmişte seçilen Cumhurbaşkanlarının ardından partisine işaret ettiler. Bizde öyle olmayacak. İsmi geçen arkadaşlarınız içinde bende vardım. Hangimizden bir şey duydunuz. İşte Ak parti böyledir. Biz böyle partiyiz. 10’u da seçildi Cumhurbaşkanı. 15.de resmen açıklandı YSK tarafından. Biz hukuka baktık hemen. Ama siz bakmadınız, boşuna bir sürü yere başvurdunuz. Ama gereksiz işler yaptınız. Biz Cumhurbaşkanlığı seçim kanunu var ve uygulandı. Orda çok açık şekilde şöyle. Ant içer ve göreve başlar. Hem genel başkan, hem başbakan hem cumhurbaşkanı. Ne yapalım yani Anayasa böyle diyor. Akıl var, mantık var, her yerde var. Ama sende ne kadar var sayın Genç, onu bilemedim.
Bu çözüm süreci önemli. CHP’li arkadaşlar Meclisin haberi yok dedi. 10 Temmuz’da kanun geçti. Arkadaşlar oturuma katılan arkadaşlar bile evet oyu vermiş. Bu sürece devam edeceğiz, ve her zaman Mecliste beraber yapılacaktır.”

kaynak:sözcü

Etiketler: » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

10+3 = ?