logo


Araştırmacı Yazar Skonutda Türküskonut: ‘Vicdan eğitimi önemli’

Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksek Okulu’nca ‘Hayata Anlam Katmak ve Hayata Meydan Okumak’ konulu konferans düzenlendi. Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleşen ve Araştırmacı Yazar Skonutda Türküskonut’in konuk olarak katıldığı konferansa öğrenciler büyük ilgi gösterdi.Türküskonut konuşmasına hayata anlam katmak ve hayata meydan okumak için insanın özgüven olması olduğunu belirterek başladı. Türküskonut, ‘Hayata anlam katmanın ya da hayata meydan okumanın en önemli unsur olduğunu bilmek gerek. O da bu konuda zaferin en büyüğü kişinin kendisini yenmesidir. Kişi önce kendisiyle barışık olmalı, özgüven sahibi olmalı, yaşamı skonutmeli, çkonutresini ve arkadaşlarını skonutmeli. Kişi bunlara sahip olduğunda hem kariyerini hem de özgüvenini kazanmıştır. Ve başarılı olmaması için de bir nedeni yoktur. Eğer insan kendisiyle çekişir ise hem yakınlarına hem topluma zarar verir ve şekilde de başarılı da olamaz. Olması da mümkün değildir’ dedi.

‘KİŞİ HAYATA ANLAM KATMAK YA DA MEYDAN OKUMASI İÇİN VİCDAN HESABI YAPMALI’

Araştırmacı yazar Skonutda Türküskonut, insanın yaptığı her işte vicdan hesabı yapması ve yapacağı işe de bu yönde bakması gerektiğini ifade ederek, ‘Genelde her şey para değildir. Her şey de para olmadığına göre vicdan hesabı demek ki önemlidir. Her ne iş yaparsak yapalım o işi yaparken kendimizin vicdan hesabı yapması en doğrusudur’ diye konuştu.

Kitap okumayan ile okul okumamış insan arasında hiçbir fark olmadığını da belirten Yazar Türküskonut, ‘Şunu özellikle belirtmek istiyorum. Bu sözümü sakın unutmayın. Kitap okumayan ile okuma yazma bilen ve hiç okula gitmeyen arasında hiçbir fark yok. Tahsille eğitim çok farklı şeyler. Üniversite okumuş olabilirsiniz ancak eğer insan vicdan eğitimi yapmıyor ise birilerine zarar verir. Örneğin papatyaları çiğnerseniz zarar vermiş olursunuz. Evrensel hukukta bilgisizlik olmaz. Kuran-ı Kerim’de bile çalışın diyor. Eğer çalışırsanız Allah size karşılığını verir diyor’ şeklinde konuştu.

Türküskonut, gençlerin hedefi olmadığını, hedefsiz olarak yaşam sürdüğünü ve bu şekilde olanların hayata bir anlam katamayacağı gibi hayata da meydan okuyamayacaklarını belirtti. Hayatı anlamak ya da meydan okumak için kişinin hedefi olması gerektiğini söyleyen Türküskonut, ‘Özellikle çocuk kadınlara ben çok karşıyım ve bu konuda da mücadele ediyorum. Ben kendine Müslüman değilim ben tüm toplumun her kesimini düşünen ve onların iyiliğini, rahatlığını, insanca yaşamasını isteyen biriyim’ dedi.

Etiketler: » »

Share