logo


Apple bombayı patlattı! İşte iPhone 6 ve iPhone 6 Plus!

iphone6Apple’ın bir yıldır beklenen dev etkinliği başladı. Şirketin CEO’su Tim Cook’un da katılımıyla gerçekleştirilecek etkinlikte iPhone 6 görücüye çıktı.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus adıyla tanıtılan iki yeni cihaz Apple’ın ürettiği en ince cihazlar olarak tarihe geçti.

Apple’ın sayısız kez fotoğrafı internete düşen; ancak gerçek fotoğrafının hangisi olduğu anlaşılmayan telefonu iPhone 6 lansmanı başladı. Apple CEO’su Tim Cook açılış konuşmasında “Vizyonuyla görüntüsüyle iPhone hep öteye gitti. Bugün biz burada en büyük en yeni iPhone’u tanıtıyoruz.” dedi.

Bu sırada ekranlarda ilk iPhone 6 görüntüleri de yayınlandı. Beklendiği gibi iPhone 6 iki farklı ölçüde piyasaya sürülecek. Sızan bilgilerde yer aldığı gibi iPhone 6 4.7 inç ekrana, iPhone 6 Plus ise 5.5 inç ekrana sahip olacak. Apple CEO’su Yim Cook yeni iPhone 6’ların ürettikleri en ince telefon olduğunu söyledi.

Beklendiği gibi iki farklı iPhone 6 modeli ortaya çıktı. Yeni jenerasyon iPhone’ların ekranında Retina HD görüntü teknolojisi kullanılıyor. iPhone 6’nın 4.7 inç’lik ekranı, iPhone 6 Plus’ın ise 5.5 inç ekranı var. iPhone 6 Plus yani geniş ekranlı iPhone modeli 7.1 mm, iPhone 6 ise 6.9 mm inceliğinde…

apple1

Yeni iPhone’larda A8 isimli yeni ve gelişmiş bir işlemci kullanılıyor. Böylece mevcut iPhone’lara kıyasla yeni iPhone’lar neredeyse yüzde 50 oranında daha hızlı çalışıyor.

apple2

Phone’lar artık yatay ekranda da kullanılabilecek. Tıpkı küçük iPhone ekranlarını genişçe iPad formatında kullanmak gibi… Yani ana iPhone ekranındayken telefonunu yatay forma getirdiğinizde artık cihazı geniş ekran olarak yatay formatta kullanabileceksiniz.

Halihazırda uygulama geliştiricileri iPhone 6 için oyun yapmaya çoktan başladılar bile. Super Evil Megacorp. isimli şirket de bunlardan biri… Tıpkı oyun konsolunda oyun oynar gibi iPhone üzerinden oyun oynama deneyimi yaşayacaksınız.

İşte iPhone 6 ve iPhone 6 Plus

apple3

Şirket iPhone 6’yı tanıtacağı etkinlikte büyük ekranlı telefon dönemini de ilk kez açacak. Bugüne kadar ürettiği en büyük ekran inç boyutundayken bu akşam Apple iPhone 6’nın iki versiyonunu tanıttı.

apple4

Şirket, özellikle 5.5 inçlik iPhone 6 modeliyle ‘phablet’ segmenti için ilk adımı da atmış olacak ve bu alanın lideri Samsung ile rekabet cephesini genişletecek.

İddialara göre 4.7 inçlik iPhone 649 dolardan, 5.5 inçlik model ise 749 dolardan başlayan fiyatlarla satılacak.

apple5

ÜNLÜLER SALONDA

Apple’ın lansmanında ünlü isimler de yer alıyor. Medya devi Rupert Murdoch iPhone 6 lansmanına katılan ünlü isimlerden biri. Murdoch’ın akıllı saat iWatch için hazırlanan gazeteyi tanıtacağı konuşuluyor. Öte yandan ünlü U2 grubunun yeni albümünü iPhone 6 etkinliğinde tanıtması bekleniyor. Beats markasını 3 milyar dolara Apple’a satan ünlü hiphopçu Dr. Dre de etkinliği izleyenler arasında.

iWATCH BEKLENTİSİ

Apple’dan sızan bilgiler, akıllı saat modelinin de bugün tanıtılacak cihazlar arasında yer alacağını gösteriyor. ‘iWatch’ adında olması beklenen bu modelde spor ve günlük aktivite üzerine özellikler ön planda olacak. Nabız ölçer ve adım sayar gibi özelliklerle kullanıcılar günlük aktivitelerini ve spor performanslarını ölçebilecek. Buradaki verilerse iPhone’lardaki uygulamalara gönderilecek ve kullanıcıların takip edebilmesi sağlanacak.

apple6

HESAPLAR SAATTEN

Öte yandan geçtiğimiz haftalarda Apple mobil ödemeler için harekete geçti. Şirketin, American Express (AmEx), MasterCard ve Visa ile işbirliği yaptığı iddia edildi. Bu da Apple’ın NFC’li iPhone 6 ile kredi kartlarının yerini almaya hazırlandığını gösteriyor. Apple böylece mobil ödeme özelliğiyle hem akıllı telefonlar hem de mobil ödemeler endüstrisinde de iddialı olmaya hazırlanıyor.

apple7

SADECE SAFARİ BROWSER İLE İZLENEBİLİYOR

Öte yandan Apple’ın etkinliğini canlı izlemek isteyenler sadece Apple’ın ürettiği Safari işletim sisteminden izleyebiliyor.

Etiketler: » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

4+5 = ?