logo

Antalya’yı otobus-bileti.com ile gez

yolculuklarin-en-keyiflisi-antalya

Antalya, Antik Çağın Pamfilya ve Lykia eyaletlerinin üzerinde kurulmuş bir ilimizdir bu nadide dünya güzelliklerini otobus-bileti sitesinden otobüs bileti ile gezme hakkını kendinize çok görmeyiniz. Bu eyaletler, bugünkü Antalya ilinin takriben doğu ve batı bölümlerine tekabül eder. Antalya çevresinde birçok mühim eski şehir harabesi vardır. Bu durum, Antalya ilimizi birinci sınıf bir turistik merkez haline koymaktadır. Bu harabelerden başlıcaları şunlardır:

ASPENDOS (BELKIS): Antalya*şehrinin 46 km. kuzey-doğusunda, Serik kasabasının kuzeyinde, Köprü Çayı’nın az batısındadır. 7.500 kişilik eski açık hava tiyatrosu ünlüdür. Het yıl mayısın üçüncü haftasında Belkıs Festivali yapılır.

SİDE: Antalya’nın 80 km. doğusunda, Manavgat’ın az batısında, Akdeniz kıyısındadır. Yunan, Roma ve Bizans devirlerinde Side, çok büyük bir liman ve ticaret merkezi idi. Büyük bir açıkhava tiyatrosu olup, şehrin agorasında çok değerli heykeller vardır.

Antalya www.otobus-bileti.com

PERGE : Antalya’nın 18 km. kuzeydoğusunda, Aksu Çayı’nın az batısındadır. Şimdi «Murtuna» deniyor. 12 000 kişilik tiyatrosu ve Artemis Mabedi ünlüdür.

KSANTOS: Muğla ili sınırı üzerinde, bugünkü Kınık’tır. Kocaçay’ın doğu kıyısına yakındır. Lidyalılar çağında kurulmuş olan Ksantos harabeleri hâlâ ayaktadır.

TERMESSOS: Antalya’nın 30 km. kuzeybatısında, Boğaz Suyu yakınlarındadır. Antik Çağ’da çok müstahkem bir kalesi olan Termessos’ un 4.200 kişilik tarihî açık hava tiyatrosu vardır, inanılmayacak kadar sarp bir yamaçta kurulu olan şehrin tiyatrosu, bir dağın doruk noktasındadır. Anfinln üstünden bakıldığı zaman yüzlerce metre aşağıda uzayan uçsuz bucaksız bir ova görülür, önemli binaların kalıntıları hâlâ ayaktadır.

Antalya’ya en fazla yerli turist İstanbul’dan gelmektedir. İstanbul Antalya otobüs bileti için www.otobus-bileti.com en hesaplı alışveriş noktası olarak gözükmektedir.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?