logo


Ankara’yı kana bulayan bombacılar Gaziosmanpaşa’da ev kiralamış

Ankara'yı kana bulayan bombacılar Gaziosmanpaşa'da ev kiralamış

Kızılay’ı kana bulayan bombalı saldırıyı gerçekleştiren Seher Çağla Demir ve ikinci saldırgan olduğu öne sürülen Özgür Ü.’nün, Ankara Gaziosmanpaşa’daki bir evi kısa süre için kiraladıkları ortaya çıktı. Bazı görgü tanıkları, Seher Çağla Demir’i eylemden birkaç saat önce bahçede ‘bazı sarı şeyleri’ temizleyerek çöpe atarken gördüklerini söyledi.

Kızılay’da gerçekleştirilen bombalı terör saldırısının faili olduğu açıklanan PKK davasının firari sanığı Seher Çağla Demir ve olay anında yanında yer aldığı düşünülen Özgür Ü’nün, saldırıdan önce Ankara Gaziosmanpaşa’daki bir evi kiraladıkları ve saldırıda kullanan aracı da bu süreçte kullandıkları ortaya çıktı.
Milliyet gazetesinden Paşa Alyurt’un haberine göre, Kızılay Güvenpark’taki bombalı saldırıyı birlikte gerçekleştirdikleri düşünülen ikili, olaydan 15 gün önce, Gaziosmanpaşa Boyabat Sokağı’ndaki bir apartmanda bahçe katında bir ev kiraladı. Eve sadece bahçeden girip çıktıkları ve apartman girişini hiç kullanmayarak diğer sakinlerden uzak kalmayı başardıkları düşünülen ikilinin, 500 TL’lik evi de kısa süreliğine eşyalı olarak bin 400 liraya kiraladıkları belirtildi.

‘KIZILAY’DA PASTANE AÇACAĞIM’

Demir’in evden çok çıkmadığı, alışverişi Özgür Ü. olduğu belirtilen kişinin yaptığı belirtildi. Olay yerinde bulunan ve Adli Tıp’ta incelemeleri süren ikinci bir ceset bulunduğu ve bu cesedin Özgür Ü.’ye ait olduğu sanılıyor. Mahalledeki esnafın da emniyetin gösterdiği fotoğraflardan Özgür Ü.’yü teşhis ettikleri belirtiliyor.
Uyuşturucudan sabıkası olan Özgür Ü.’nün alışveriş yaparken akıcı ve düzgün bir Türkçeyle konuştuğu ve çok rahat gözüktüğü, berberde tıraş olurken, Edirne Keşanlı olduğunu söylediği ve saçlarını 3 numara kestirdiği kaydedildi. Kuaför çalışanı Emre Bike, Özgür Ü.’nün “Buraya kız kardeşimle birlikte geldik. İşlek bir yerde güzel bir pastane açacağım. Kızılay’da keşif yapacağım” ifadelerini kullandığını söyledi.
Kendisinin Cebeci tarafında pastane dükkanı açabileceğini, orada üniversiteli gençlerin bulunduğunu ve iyi iş yapacağını söylemesi üzerine Özgür Ü’nün kendisine, “Yok ben Kızılay’da açacağım” dediğini anlattı.

‘TEMİZLİK YAPTIKTAN SONRA’

Eylemi gerçekleştirdiği tespit edilen Demir ile şüpheli Ü’nün Boyabat Sokak’taki apartmanın Bodrum katında bulunan eve, bahçe katı girişini kullanarak girip çıktıkları, apartmandakilerle iletişim kurmadıkları anlaşıldı. Saldırının yapıldığı pazar günü de BMW marka aracın evin hemen yanına park edildiği, Demir’in temizlik yaptıktan sonra Özgür Ü. ile birlikte araca bindiği, birkaç saat sonra da patlamanın gerçekleştiği ortaya çıktı. Tanıklar, eve birkaç kişinin daha gelip gittiğini anlatırken emniyet birimleri, Demir’in erkek arkadaşı olduğu değerlendirilen ve eylemi organize ettiğinden kuşkulanılan bir kişi ile bağlantılarının peşine düştü.
Olay günü saat 15.00 sularında hafif sakallı orta boylu bir çocuğu gördüğünü belirten semt sakini Ümit Mıhçı, “Bahçede bir kadın temizlik yapıyordu. Üstünde siyah badi, altında koyu mavi renkte bir kot pantolon vardı. Evin bahçe tarafında yer alan sarı sarı şeyler dikkatimi çekti. Elinde süpürgeyle bahçenin etrafını temizliyordu. Bu arada elinde ise kırık sunta parçaları toplamış, o yerdeki adını koyamadığım sarı şeylerle birlikte o parçaları birkaç metre uzağındaki çöp konteynerine attı” dedi. Tanıklar, bu kişinin Demir olduğunu belirtiyor.

KAMERAYA EL KONDU

Bombalı saldırının gerçekleştiği gün polis ekiplerinin Boyabat Sokak’taki eve baskın yaptıkları öğrenilirken, dün de Olay Yeri İncele ekiplerinin evde çalışmalar yaptığı görüldü. Ayrıca ekipler, Özgür Ü.’nün alışveriş yaptığı marketin güvenlik kamera görüntülerine el koydu.

Etiketler:
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

2+7 = ?