logo


15 Ocak 2017

Ankara’da sahte para kullanan 14 taksici tutuklandı

Ankara’da piyasaya 1 milyon liraya yakın sahte parayı piyasaya süren taksicilere yönelik operasyon yapıldı. 14 taksici tutuklandı. Polis vatandaşları dikkatli olması konusunda uyardı

Başkent Ankara’da bindikleri taksilerde kendilerine sahte para verilerek dolandırılan 64 vatandaş, farklı tarihlerde polise şikâyette bulundu. Bunun üzerine Ankara Emniyet Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü çalışma başlattı.

Piyasaya sahte para süren taksicileri takibe alan polis, bu kişilerin birbirleriyle bağlantılı olduğunu ve çete şeklinde çalıştıklarını belirledi. Sahte para verenler belirlendi ve başlatılan operasyonlarda 18 taksici gözaltına alındı.

14 taksici çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 2 taksici de adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

TÜRKİYE GENELİNDE PİYASAYA SÜRMÜŞLER

Hürriyet gazetesinden Fevzi Kızılkoyun’nun haberine göre, sahte paraların İstanbul’da bir matbaada basıldığı, ardından da başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye genelinde piyasaya sürüldüğü ortaya çıktı.

Mağdurların ifadeleri doğrultusunda deşifre edilen yönteme göre taksiciler 3 şekilde sahte parayı piyasaya sürüyor:

Taksiciler müşteriden aldığı parayı el çabukluğuyla sahtesiyle değiştirip ‘Bu sahte’ diyerek müşteriye veriyor. Bir başka yöntemde, taksici para üstü olarak sahte para veriyor. Müşteriden 100 veya 200 liralık bozmalarını istemek de diğer bir yöntem.

TAKSİLERİN PLAKASINI ALIP POLİSE BİLDİRİN

14 taksicinin tutuklanmasına rağmen piyasaya sahte para sürülmeye devam edildiği belirtildi.

Şikâyetler üzerine polis yeniden çalışma başlattı. Emniyet yetkilileri, vatandaşların da bu konuda duyarlı olmasını, böyle bir durumla karşılaşmaları halinde taksilerin plakasını almalarının ve polise bildirmelerini istedi.

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

1+10 = ?