logo


Ankara’da öğretmenlere polis müdahalesi!

ogretmen-mudahale-640x360Eğitim Sen’e üye bir grup, hükümetin eğitim politikalarını protesto etmek için Tandoğan’dan Kızılay’a yürüdü.

Ankara Kızılay’da öğretmenlerin yürüyüşünde olaylar çıktı. Polis öğretmenlere TOMA’lardan tazyikli su sıktı ve gaz kullandı. Bazı öğretmenler coplandı. Eğitim-Sen 1 Nolu Şube üyesi Aslı Akdemir başına isabet eden gaz kapsülü nedeniyle beyin travması geçirdi. Ankara Numune Hastanesi’nde tedaviye alınan Aslı öğretmenin hayati tehlikesi bulunmadığı belirtildi. Çıkan olaylarda Aslı Akdemir’in de aralarında bulundu biri polis 7 kişi yaralandı, 2 kişi de gözaltına alındı.

Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen Eğitim-Sen üyeleri Tandoğan’da bir araya geldi. Kortej oluşturan sendika üyeleri sloganlar eşliğinde Kızılay’a yürüdü. MEB önünde açıklama yapmak isteyen grubun önü Çevik Kuvvetin oluşturduğu barikatla Güvenpark girişinde kesildi. Polisin yürüyüşün izinsiz olduğunu ve grubun Milli Müdafaa Caddesi’nde basın açıklaması yapmasını istedi. Yapılan uyarılara rağmen dağılmayan gruba emniyet güçleri müdahale etti. Polis tazyikli su ve biber gazıyla grubu dağıtmaya çalıştı.

ARBEDE SIRASINDA BİR MAĞAZANIN CAMLARI KIRILDI
Çıkan olaylarda bazı göstericiler çevredeki mağazalara sığındı. Yaşanan arbede sırasında bazı mağazaların camları kırıldı. Atılan gazın işyerlerine sızması nedeniyle içerde bulunanlar zor anlar yaşadı.

MERDİVENLERDE SIKIŞAN EYLEMCİLERE TOMA İLE MÜDAHALE
Polisten kaçan başka bir grup ise bir bankanın hemen yanında bulunan merdivenlere sığındı. Ancak, grubu fark eden TOMA aracı eylemcilere tazyikli suyla müdahale etti. Bir süre sıkılan sudan işyerinin kapısına yaslanarak korunan eylemciler daha sonra buradan ayrıldı.

GAZDAN ETKİLENEN ÇOCUKLAR ZOR ANLAR YAŞADI
Atılan gazdan eylemcilerin yanı sıra çevrede bulunan vatandaşlar ve özellikle çocuklar da etkilendi. İzmir Caddesi girişindeki başka bir işyerinin önündeki çocuklu-kadınlı grubun da zor anlar yaşadığı görüldü. Çıkan olaylarda 1’i polis 7 kişi yaralandı, 2 kişi ise gözaltına alındı.

DAĞILAN GRUP BARİKAT KURMAK İSTEDİ
Gazi Mustafa Kemal Bulvarı ve çevre sokaklara dağılan göstericiler, yol üzerinden çöp konteynerler ve kaldırım taşlarıyla barikat kurmak istedi. Bir süre sonra aynı yerde toplanan grup kısa bir açıklama yaptı. İkinci kez uyarılara rağmen dağılmayan grubu polis ekipleri dağıttı. Geri doğru çekilen eylemciler zaman zaman polise karşılık verdi.

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

6+3 = ?