logo


Ankara ve İstanbul’da Berkin protestosu

haberolay620İstanbul’da Berkin Elvan’ın ölümü dün akşam Taksim, Beşiktaş, Kadıköy ve Okmeydanı’nda düzenlenen eylemlerle protesto edildi.

Polis eylemlere gazla müdahale etti. Kadıköy’deki eylemlerde bir İETT otobüsü taşlanarak tahrip edildi.

Gezi eylemleri sırasında yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Berkin Elvan için eylem yapan üniversite öğrencileri Kızılay’a yürüdü.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Cebeci Kampüsü’nde toplanan grubun, Kızılay’a izinsiz yürümek istemesi üzerine polis dağılmaları yönünde uyarıda bulundu. Uyarıya rağmen dağılmayan ve yürümek isteyen gruba polis biber gazı ile müdahale etti.

ÖLÜMCÜL SİLAH

Ankara polisi göstericilere müdahalede FN-303 silahından çıkan “bizmut” kapsüllerini kullandı.

FN-303 silahı birçok Avrupa ülkesinde ölümcül silahlar kategorisine alınarak yasaklanmıştı. Türkiye’de ise ilk kez Gezi eylemleri sırasında kullanılmıştı.

Polis kapsülü Gezi eylemlerinden sonra tekrar Berkin için yapılan eylemlerde kullandı.

DURAN KADININ GÖZYAŞLARI

Güvenpark’a gelen bir kadın “duran kadın” eylemi başlattı. Yaklaşık bir saat hareketsiz kalan kadın ardından gözyaşlarını boğuldu. Kadının gözyaşları duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Bu arada çok sayıda vatandaşta alkışlarla protesto gösterisine katılanlara destek verdi.

KIZILAY SAVAŞ ALANI

Kızılay’da öğle saatlerinde başlayan toplanmalar öğrenci gruplarının katılımı ile 5 bin kişiye ulaştı. Burada Berkin Elvan fotoğrafları taşıyan ve sloganlar atan grup belediye otobüslerini durdurarak üzerlerine Berkin Elvan fotoğrafları yapıştırdı. Başbakanlık önünde barikat kuran polis akşam 18.30’da göstericileri dağıttı. TOMA ve akreplerle müdahalede bulunan polis göstericilere karşı şiddetin dozunu arttırdı. Ara sokaklara kaçan göstericileri kovalayan polis meydanın her noktasına gaz sıktı. Polisin göstericilerin kaçtığı alışveriş merkezilerine de gaz sıktığı görüldü. Polisin müdahalesi sonucu merkezdeki esnaf kepenk indirdi. Mesai bitimi nedeniyle evlerine gitmek için duraklarda bekleyen vatandaş da gazdan etkilendi. Ara sokaklara dağılan göstericiler sık sık sloganlar atarak meydana yürümek istedi. Güvenpark’ta güvenlik çemberi oluşturan polis toplanan gruplara müdahale etmeye devam etti. Göstericilerden 27 kişi gözaltına alındı.

TUZLUÇAYIR’DA MÜDAHALE

Tuzluçayır’da toplanan 500 kişilik bir grup Kızılay’a yürümek istedi. Yolu trafiğe kapatan göstericilere polis müdahale etti. Biber gazı ile müdahale eden polise göstericiler taşla

karşılık verdi. Polis göstericilerin Kızılay’a yürümesine izin vermedi. Çatışma ara sokaklarda da devam etti.

TAKSİM MEYDANI DA KAPATILDI

Berkin Elvan’ın hayatını kaybetmesinin ardından, Taksim’de toplanma çağrısı yapıldı. Taksim Meydanı kapatıldı, güvenlik önlemleri artırıldı. İstiklal Caddesi’nde polis, göstericilere müdahale ediyor!..

Taksim Meydan’ına yakın bir yere kadar yürüyen grubun meydana çıkışına polis izin vermedi. Polisin dağılın uyarılarını dikkate almayan gruba polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Grup ile polis arasındaki çatışma ara sokaklarda devam ediyor.

BEŞİKTAŞ’TA BERKİN ELVAN EYLEMİ

Beşiktaş Çarşı’da Kartal heykeli önünde toplanan kalabalık slogan atarak eylem yaptı. Kalabalık, Ak Parti’nin bir hafta önce açılan seçim bürosunu dağıttı. Daha sonra Şişli tarafından Taksim’e doğru yürüdü. Kalabalığa Harbiye Orduevi önünde polis gazlı müdahale etti.
Öte yandan İstanbul, İzmir, Ankara, Eskişehir, Kocaeli, Samsun ve Giresun’da da eylemler yapıldı.

BEŞİKTAŞ’TA AK PARTİ’YE SALDIRI

Bir grupta Beşiktaş’taki AK Parti seçim merkezini taşlayarak maddi hasar verdi.
Seçim merkezinin camlarını kıran kişiler içeride bulunan eşyalara da zarar verdi. Polis çevredeki gruba müdahale etti.

NİŞANTAŞI’NDA MÜDAHALE

Beşiktaş’tan Taksim’e doğru yürüyüşe geçen kalabalık grup, Nişantaşı Valikonağı Caddesi üzerinde polis tarafından durduruldu. Grubun yürüyüşe devam etmek istemesi üzerine, polis göstericilere gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. Ana cadde bir anda gaz bulutu altında kaldı. Çevredeki esnaf ve yoldan geçenlerin de gazdan etkilendiği görüldü. Bazı göstericiler caddeye barikat kurarak ateşe verdi. Polis grubu dağıtırken, barikatlardaki ateşler de TOMA’dan sıkılan tazyikli suyla söndürüldü.

TENCERE-TAVAYLA DESTEK

Olaylar sırasında, cadde üzerindeki apartmanların pencerelerine çıkan vatandaşlar da tencere-tava çalarak eylemcilere destek verdi. Polisin kovaladığı göstericiler ara sokaklara kaçarak dağıldı. Ancak bir süre sonra Ergenekon Caddesi üzerinde toplandılar.

Kadıköy’de polis müdahalesi!

KADIKÖY’DE İETT OTOBÜSÜ BARİKAT OLDU

Kadıköy Altıyol’daki Boğa Heykeli önünde toplanan yaklaşık bin kişilik kalabalık, sloganlar atarak Berkin Elvan’ın ölümünü protesto etti.

Protestocular arasından bir grup ise Söğütlüçeşme Caddesi üzerinden AK Parti Kadıköy İlçe Merkezi’ne doğru yürüyüşe geçti. Ancak polis ekipleri göstericilere tazyikli su ve gaz bombasıyla müdahale etmeye başladı. Gruptan bazı kişiler de polise taş, şişe ve havaifişekle karşılık verdi. Bu sırada, çevredeki çok sayıda kişi gazdan etkilendi. Çatışmanın ortasında kalan gözleri görmeyen bir kişi ise, polisler tarafından olay yerinden uzaklaştırıldı.

Protestocu grup ise ara sokaklara kaçarak dağıldı. Olaylar sırasında caddeden geçen bir İETT otobüsü de taşlandı. Otobüs barikat olarak kullanıldı.

AVCILAR’DA SEÇİM ARACI YAKILDI

Avcılar’da da AK Parti’ye ait bir seçim aracı yakıldı. Polisin yoğun gazla müdahalede bulunduğu olaylarda bir kadının yaralandığı öne sürüldü. Avcılar’da polisin çok sayıda eylemciyi gözaltına aldığı belirtiliyor.

Etiketler:

Share