logo

Ankara özel kız & erkek yurtları

yurt

Türkiye’nin en iyi üniversitelerinin Ankara’da bulunması sebebiyle farklı şehirlerde ikamet eden binlerce öğrenci hayalini kurdukları üniversitelerde okumak için başkente gelmektedir. Bu da barınma sorununu beraberinde getirmektedir. 300 bine yakın üniversite öğrencisinin bulunduğu Ankara’da öğrencilerin tamamının barınabileceği KYK yurdu bulunmamaktadır. Öğrenciler de ailelerinin maddi durumlarını dikkate alarak özel yurtlara kaydolmaktadır.*Yurdun üniversiteye yakınlığı, bulunduğu semt, yemekli olup olmaması, odalarda kalan öğrenci sayısına göre Ankara’da özel yurt fiyatları 300-2.000 lirası arasında değişmektedir.

– Gazi Üniversitesini kazanan öğrenciler Emek, Bahçelievler, Beşevler, Maltepe ve Gazi Mahallesinde bulunan özel yurtları seçmektedir.
– Ankara Üniversitesini kazanan öğrenciler ise üniversiteye yakınlığı sebebiyle genellikle Cebeci, Kurtuluş ve Sıhhiye semtlerindeki özel yurtları seçmektedir.
– Hacettepe, ODTÜ, Bilkent, Yıldırım Beyazıt ve diğer üniversitelerde okuyan öğrencilerin durumlarıysa biraz karışık. Örneğin Hacettepe ve ODTÜ’nün üniversite kampüsüne yakın konumda yurtları bulunurken diğer özel üniversitelerin şehir dışında yer alması sebebiyle öğrencileri çoğunlukla metro*ve Milli Kütüphaneye yakın yurtları tercih etmektedir.

Üniversite kayıtları iki seneden beri e-devlet üzerinden yapılıyor. Bu durumun öğrencilere kolaylık sağladığı söylenebilir. Zira kayıt için yol, yemek ve barınma ücreti ödemek zorunda kalınıyor. Ancak öğrenci ve ailelerin önemli bir kısmı barınma sorununu da halletmek için Ankara’ya gelerek sokak sokak yurtları dolaşıyor.

E-kayıt sistemiyle birlikte internet üzerinde de yeni bir sektör oluştu. Artık öğrenciler yurt.unibilgi.net sitesini ziyaret ederek Ankara’da bulunan özel yurt ve apartları liste halinde görebilir. Yurt rehberi ile neler yapabilirsiniz?

– Google Street ile yurdun bulunduğu sokakta canlı olarak gezintiye çıkabilirsiniz.
– Galeri sekmesinden yurda ait görsellere ulaşabilirsiniz.
– İletişim alanından yurda ait telefon, e-posta, web site ve adres bilgilerini görebilirsiniz.
– Açıklama kısmından ise yurdun özellikleri, odada bulunan eşyalar, güvenlik, yemek vb. konularla ilgili detaylıca bilgi edinebilirsiniz.

Örnek olarak Ankara özel kız yurtları araması yaptığınızı farz edelim. Siteye girdikten sonra karşınıza çıkan sayfada üniversiteye en yakın yurtları liste halinde görebilirsiniz. Uygun gördüklerinizi kaydettikten sonra telefonla arayarak ücretler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ankara’da üniversitelerin hazırlık sınıfları genellikle Gölbaşı ilçesinde bulunuyor. Hatta Gazi ve Ankara Üniversitesinin bazı fakülteleri de bu ilçede. Ankara’ya 18 km uzaklıkta bulunan ilçede de birçok özel yurt bulunmakta. Gölbaşı özel kız yurtları araması yaparak da ilçede bulunan tüm yurtları listeleyebilirsiniz. Hazırlık okuyan öğrencilerin Gölbaşı’nda eve çıkması çok gereksiz olacaktır. Çünkü hem eve çıkmak kira, depozito, komisyon, eşya, fatura gibi sebeplerle çok masraflı olurken hem de 1 sene sonra Ankara’ya taşınmanız öğrenci evini gereksiz kılacaktır.

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?