logo


Ankara caddelerine Erdoğan ayarı!

erdoganAnkara Beştepe’deki ‘Zübeyde Hanım Sokağı’nın ismi ‘Cumhurbaşkanlığı Caddesi’ olarak değiştirildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın bulunduğu bölgede yeni açılan bulvar, cadde ve yollara “Cumhurbaşkanlığı Bulvarı”, “Cumhurbaşkanlığı Caddesi”, “Yeni Çiftlik Caddesi” ve “Alparslan Türkeş Caddesi” isminin verilmesini kararlaştırdı.

Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başkan Vekili Ali İhsan Ölmez başkanlığındaki Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında, yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı bölgesindeki yol güzergahlarına yeni isimler konulmasına ilişkin Başkanlık yazısı ile ANKAPARK Projesi’nde gerçekleştirilen imar planı değişikliği kabul edildi.

Oybirliğiyle alınan isim kararına göre, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın bulunduğu bölgede yeni açılan yollardan 1 No’luyol güzergahı olan, Yenimahalle-Etimesgut-Çankaya ilçe sınırları içinde bulunan, Beştepe-Bahçekapı-Söğütözü mahallelerini kapsayan Alparslan Türkeş Caddesi’nin 11. Sokak ile birleştirilip, uzatılan 25 metre yol genişliğindeki caddeye “Alparslan Türkeş Caddesi” adı verildi.

Yenimahalle ilçesi içindeki Emniyet ve Gazi mahallelerinden geçen 40 metre genişliğindeki 2 No’lu yolun adı, “Cumhurbaşkanlığı Bulvarı”, aynı bölgedeki Emniyet’in önünden geçen 15 metre genişliğindeki 3 No’lu yolun adı ise “Yeni Çiftlik Caddesi” oldu.

Yenimahalle-Beştepe önünden geçen, 12 metre genişliğinde, Mevlana Bulvarı’na bağlanan ‘Zübeyde Hanım Sokağı da ”Cumhurbaşkanlığı Caddesi” oldu.

Ankapark’ta imar değişikliği

Ankara 18. İdare Mahkemesince yürütmeyi durdurma kararı verilen Atatürk Orman Çiftliği alanındaki ANKAPARK Projesi de Belediye Meclisi gündeminde değerlendirildi.
ANKAPARK projesi, mahkeme kararı doğrultusunda Belediye Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonundan gelen koruma amaçlı uygulama imar planları, Meclis’te oy çokluğuyla karara bağlandı.

Böylece Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi alanındaki çalışmalar, kabul edilen karar doğrultusunda devam edecek.

BELEDİYE’DEN ZÜBEYDE HANIM SOKAĞI AÇIKLAMASI

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Beştepe’de bağlantı yollarıyla uzatılarak cadde haline getirilen ve adı “Cumhurbaşkanlığı Caddesi” olarak değiştirilen Zübeyde Hanım Sokağı’nın adının Ankara’da büyük bir caddeye verileceği bildirdi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, dün Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, Cumhurbaşkanlığı Sarayı çevresindeki bazı yollara isimlendirme yapılmasının kararlaştırıldığı belirtildi. Zübeyde Hanım Sokağı’nın, yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yanından geçen caddeye bağlanarak genişletildiği ve 970 metrelik bir cadde haline getirildiği ifade edilen açıklamada, Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle alınan kararla genişletilen Zübeyde Hanım Sokağı’nın adının Cumhurbaşkanlığı Caddesi olarak değiştirildiği duyuruldu.

Zübeyde Hanım isminin tamamen kaldırılmasının kesinlikle söz konusu olmadığına dikkat çekilen açıklamada, Zübeyde Hanım isminin, belirlenecek daha büyük bir caddeye verileceği belirtildi.

Kaynak:Sözcü

Etiketler: » » » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

1+10 = ?